نماد سایت مجله پزشکی – سلامت ایران مدیسن نیوز

درباره خشکی چشم چه می‌دانید؟

خشکی چشم

خشکی چشم حس ناخوشایندی به شما میدهد. اگر خشکی چشم داشته باشید، چشمان تان ممکن است سوزش یا خارش داشته باشند. آیا شما این بیماری را در میان اطرافیان خود دیده‌اید؟ از علائم و دلایل آن چه می‌دانید؟ شما ممکن است خشکی چشم را فقط در برخی مواقع تجربه کنید، مانند حضور در هواپیما یا در یک اتاق که مجهز به کولر است، در هنگام دوچرخه سواری یا پس از اینکه برای چندین ساعت به صفحه کامپیوتر نگاه کردید. در این مقاله با ما همراه باشید تا با بیماری خشکی چشمبیشتر آشنا شوید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: ورزش هوازی “راه افزایش سلامت بدن”


علل خشکی چشم

خشکی چشم به خاطر فقدان اشک کافی، به وجود می آید. اشک های شما یک ترکیب پیچیده از آب، روغن های چرب و مخاط هستند ؛ این ترکیب به نرم و تمیز بودن سطح چشمان و حفاظت از چشمان شما در برابر عفونت نیز کمک میکند. برای برخی از افراد، دلیل خشکی چشم تولید کم اشک است. برای سایر افراد، بخار اشک افزایش یافته و یک عدم تعادل در جبران اشک های آنهاست.

خشکی چشم زمانی رخ می‌دهد که شما قادر به تولید اشک کافی نباشید. اصطلاح پزشکی این حالت کراتوکنژکتیویت سیکا است.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: آنچه درباره ی مراقبت از موی رنگ شده باید بدانید


نشانه‌های خشکی چشم کدامند؟

معمولا نشانه‌های این بیماری در هر دو چشم دیده می‌شوند:


درباره‌‌ی کلاژن چه می‌دانید؟


ارفاد با زمینه ابتلای بیشتر به خشکی چشم


برای مطالعه بیشتر: سیر تا پیاز لوازم آرایش طبیعی


چگونه ازخشکی چشم جلوگیری نمائیم؟

اگر دچار خشکی چشم شدید، به موقعیت‌هایی توجه داشته باشید که به احتمال زیاد سبب علائم شما می‌شود. سپس روش‌هایی را بیابید تا از این موقعیت‌ها دوری کنید تا از علائم خشکی چشم پیشگیری کنید. برای نمونه:

مانع وزیدن هوا به داخل چشمتان شوید

سشوار‌، بخاری ماشین، تهویه‌های هوا یا فن‌ها را مستقیما به سمت چشم خود نگیرید.

استفاده از عینک‌های آفتابی محافظ یا سایر محافظت‌کننده‌های چشمی

محافظ‌های ایمنی می‌تواند بر روی عینک‌ها و یا در کناره‌های آن استفاده شود تا مسیر باد و هوا را به چشم مسدود کند. در زمان خرید عینک، در مورد محافظ‌ها سوال کنید.

پلک زدن، ساده و کمک‌رسان

اگر مطالعه می‌کنید و یا کار دیگری انجام می‌دهید که نیازمند تمرکز زیاد است، بطور مرتب پلک بزنید. چشم‌های خود را به مدت چند دقیقه ببندید. یا برای چند دقیقه پشت سر هم پلک بزنید تا تبخیر اشک چشم خود را در بین پلک زدن‌ها کاهش دهید.

آب‌وهوا و محیط خود را بشناسید

هوا در ارتفاعات بالا، در مناطق صحرایی و در هواپیماها می‌تواند به شدت خشک باشد. زمانی که در چنین محیط‌هایی هستید، ممکن است بستن مرتب چشم‌ها برای چند دقیقه، جهت مینیمم کردن تبخیر اشک چشم کمک‌کننده باشد.

صفحه کامپیوتر خود را در زیر سطح چشم قرار دهید

اگر صفحه کامپیوتر شما بالای سطح چشم شما باشد، برای دیدن صفحه، چشم‌های خود را بیشتر باز می‌کنید. صفحه کامپیوتر را در زیر سطح چشم تنظیم کنید تا چشم‌هایتان زیاد باز نشود.

این کار می‌تواند سرعت تبخیر اشک چشم را در بین پلک‌زدن‌ها کاهش دهد

دخانیات ممنوع!

اگر سیگار می‌کشید، از پزشک خود درباره استراتژی ترک سیگار کمک بگیرید، چرا که کمک زیادی برای شما خواهد کرد. اگر سیگار نمی‌کشید، از افراد سیگاری دوری کنید. سیگار می‌تواند علائم خشکی چشم را کاهش دهد.

اشک مصنوعی را یاور همیشگی خود کنید

اگر مبتلا به خشکی چشم مزمن هستید، حتی زمانی که چشم شما دچار خشکی نیست، از قطره های چشمی استفاده کنید تا آن‌ها را مرطوب و لیز نگه دارید.


این مطلب مفید را هم دنبال کنید: ماسک زردچوبه حکیم پوست شما


خشکی چشم با چه داروهایی درمان می‌شود؟

داروهای تجویزی که برای درمان خشکی چشم استفاده می‌شوند، عبارتند از:


جهت آگاهی: ورزش درمانی “آینده ای بهتر برای بدن”


سخن پایانی

در این نوشتار درباره بیماری خشکی چشم خواندیم. در آخر باید ذکر نمود که مواد نگهدارنده به برخی از قطره‌های چشم افزوده می‌شوند تا عمر آن‌ها را افزایش دهند. می‌توانید از قطره‌های حاوی نگهدارنده تا چهار بار در روز استفاده کنید. اما، این قطره‌ها اغلب سبب ناراحتی چشم می‌شوند. قطره‌های بدون نگهدارنده در بسته‌بندی‌هایی عرضه می‌شوند که شامل چندین ویال یکبار مصرف هستند. بعد از اینکه از یک ویال استفاده کردید، آن را دور می‌اندازید. اگر بیش از چهار بار در روز از قطره‌ها استفاده می‌کنید، قطره‌های بدون نگهدارنده گزینه خوبی هستند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل