نماد سایت مجله پزشکی – سلامت ایران مدیسن نیوز

همه چیز درباره بیماری پسوریازیس

پسوریازیس

بیماری پسوریازیس که با نام‌های بیماری صدف پوستی یا صدفک هم شناخته می‌شود ، یک بیماری پوستی خودایمنی است. یعنی بدن علیه خودش عمل می‌کند. شما می‌دانید علائم این بیماری چیست؟ پسوریازیس یک بیماری مزمن است که در حال رفت‌و‌آمد است یعنی گاهی هست و گاهی نیست. اگر شما هم در مورد این بیماری کنجکاو هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.


برای مطالعه بیشتر: اصولی ساده برای زیبایی پوست شما


علت بروز بیماری پسوریازیس

علت پسوریازیس به طور کامل مشخص نشده است؛ اما به نظر می‌رسد که با سیستم ایمنی بدن، سلول‌های T و دیگر گلبول‌های سفید خون به نام نوتروفیل‌ها در ارتباط است. سلول‌های T به طور معمول از بدن در برابر عوامل خارجی مانند ویروس‌ها یا باکتری‌ها دفاع می‌کنند. اما گاهی همین سلول‌های T به اشتباه به سلول‌های سالم پوست حمله می‌کنند و آن‌ها را آلوده می‌کنند.

سلول‌های بیش از حد فعال T، باعث افزایش تولید سلول‌های پوست، سلول‌های T بیشتر و سایر سلول‌های سفید خون، به خصوص نوتروفیل‌ها می‌شوند. این عوامل باعث قرمزی پوست و ضایعات پوستی می‌شوند. رگ‌های خونی موجود در مناطق آسیب‌دیده پسوریازیس باعث ایجاد قرمزی در این ضایعات پوستی می‌شوند.

این فرآیند تبدیل به یک چرخه مداوم می‌شود که در آن سلول‌های پوستی جدید به سرعت در حال حرکت به سمت لایه خارجی پوست هستند. این اتفاق ممکن است طی روزها یا هفته‌ها به طول انجامد.


این محتوای مفید را هم از دست ندهید: انواع شایع بیماری‌های پوستی را بشناسید


عوامل خطرزا

هر کسی می‌تواند در خطر ابتلا به پسوریازیس باشد، اما برخی عوامل می‌توانند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهند. از جمله:


درباره‌ی بیماری سوزاک چه می‌دانید؟


علائم و نشانه ­های پسوریازیس

علائم و نشانه­ های پسوریازیس در افراد مختلف متفاوت است و این بیماری می­تواند نواحی مختلفی را درگیر کند. علائم و نشانه های آن عبارتند از:


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: از ورزش یوگا چه می‌دانید؟


بیماری صدف زمینه‌ساز کدام بیماری‌ها است؟

اگر پسوریازیس دارید، در معرض خطر برخی بیماری‌های خاص هستید. این بیماری‌ها شامل:


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: همه چیز درباره جوش + از علل تا درمان


درمان‌های خانگی پسوریازیس

خوشبختانه روش­ های زیادی برای درمان پسوریازیس وجود دارد. تعدادی از این درمان­ ها خانگی هستند و با مواد طبیعی می­توانند پسوریازیس را درمان کنند یا میزان آن را کاهش دهند. این درمان­ های خانگی عبارت­اند از:


جهت آگاهی: معجزه سرکه سیب برای پوست و موی شما


سخن پایانی

در این محتوا درباره بیماری پسوریازیس خواندیم. دانستیم که این بیماری، یک بیماری مزمن پوستی است که می­تواند باعث پوسته ­پوسته شدن و التهاب پوست شود. اگر احتمال می‌دهید که به بیماری صدف مبتلا هستید؛ حتما به پزشک مراجعه کنید تا پس از تشخیص قطعی درمان شما آغاز شود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

خروج از نسخه موبایل