چرا بعد از کاشت مو نباید رابطه داشت

مراقبت های بعد از کاشت مو

کاشت مو نوعی عمل جراحی است که موفقیت آن علاوه بر تخصص پزشک، وابسته به مراقبت های بعد از کاشت مو است. بعد از انجام پیوند مو، پزشک به شما دستورالعمل هایی ارائه می دهد تا بتوانید از گرافت ها به خوبی محافظت کنید. همانطور که می دانید، بعد از انجام کاشت مو باید از فعالیت های بدنی سنگین اجتناب شود. از این رو، رابطه زناشویی بعد از کاشت مو ممنوع است زیرا می تواند بطور مستقیم روی موفقیت پیوند انجام شده تاثیر بگذارد. رابطه جنسی نیز نوعی فعالیت بدنی سنگین محسوب می شود که با تعریق و افزایش فشار خون همراه است. از این رو لازم است تا زمان مستحکم شدن گرافت ها، از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنید.

بطور معمول بعد از پیوند مو، پزشک دستورالعمل هایی به مراجعین ارائه می دهد. ممنوعیت داشتن رابطه جنسی و مدت زمان آن نیز در این دستورالعمل ها ارائه می شود. اما گاهی اوقات افراد سوالاتی در این زمینه دارند و خجالت می کشند از پزشک خود درباره موضوعات جنسی سوال کنند. از این رو، ما در این بخش از مقالات کلینیک ساعی سعی داریم به دلایل ممنوعیت رابطه زناشویی بعد از کاشت مو بپردازیم.


فهرست مطالب


دلایل ممنوعیت رابطه جنسی بعد از کاشت مو

اگر شما هم کاشت مو انجام داده اید، حتما می دانید که بعد از کاشت مو به مدت ۲ هفته از انجام هرگونه فعالیت جنسی باید خودداری کنید. برای اینکه پیوندهای کاشته شده در امان باشند، لازم است توصیه های پزشک را در خصوص رابطه زناشویی بعد از کاشت مو جدی بگیرید. ممنوع بودن رابطه جنسی به دلیل مراقبت از گرافت ها انجام می شود. اما در حین رابطه زناشویی چه چیزی باعث آسیب به گرافت ها می شود؟

اگرچه کاشت مو نوعی عمل آسان و اغلب بدون عوارض است، اما در هر حال این روش نوعی عمل جراحی محسوب می شود. بنابراین بعد از پیوند موی طبیعی، مانند هر عمل دیگری باید از خود مراقبت کرده و از فعالیت های خسته کننده دوری کنید. زیرا بعد از جراحی، بدن نیاز به استراحت دارد تا بتواند دوره ریکاوری و بهبودی را طی کند. رابطه زناشویی و سایر فعالیت های خسته کننده، علاوه بر اینکه روند بهبودی را به تاخیر می اندازد، می تواند روی سلامت عمومی بدن تاثیر منفی بگذارد.

چرا بعد از کاشت مو نباید رابطه داشت

تغذیه ناکافی گرافت ها

بعد از پیوند مو لازم است گرافت ها تغذیه مناسب داشته باشند تا بتوانند به خوبی رشد کنند. میزان طبیعی خونرسانی در سلول ها، تغذیه گرافت ها را تامین می کند، اما در صورت هرگونه تغیر در خونرسانی ممکن است به گرافت ها آسیب وارد شود. در حین رابطه زناشویی سرعت جریان خون در برخی ارگان ها افزایش میابد. افزایش خونرسانی در بخش های دیگر بدن باعث کمبود خونرسانی در نواحی کاشت مو می شود و باعث کمبود تغذیه گرافت ها می شود. از این رو در حین رابطه جنسی، گرافت ها از تغذیه کافی برخوردار نشده و در معرض خطر قرار می گیرند.

ضربه و فشار

همانطور که می دانید، در حین جراحی کاشت مو، فولیکول ها از پشت سر به نواحی کم تراکم در جلوی سر پیوند زده می شوند. از این رو ممکن است هم در ناحیه گیرنده و هم در ناحیه اهدا کننده زخم هایی ایجاد شود. در حین رابطه زناشویی ممکن است به دلیل ایجاد فشار، به گرافت ها ضربه وارد شده و زخم ها دچار خونریزی شوند. همچنین به دلیل حساس بون گرافت ها در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، هرگونه فشار و ضربه به موها، ممکن است باعث از بین رفتن پیوندها شود. از این رو بهتر است تا ۲ هفته بعد از جراحی از انجام فعالیت جنسی اجتناب کنید.

عرق کردن

رابطه زناشویی نوعی فعالیت خسته کننده است که با افزایش تحرکات طرفین همراه است. به همین دلیل، دمای بدن در این فعالیت افزایش یافته و موجب افزایش تعریق می شود. همانطور که می دانید، تعریق در نواحی پوست سر می تواند منجر به آسیب دیدن گرافت ها شود. زیرا عرق کردن باعث نفوذ باکتری ها به پوست سر شده و زمینه عفونت گرافت ها را فراهم می کند. از این رو، تعریق ناشی از رابطه جنسی تهدید مهمی برای سلامت فولیکول ها محسوب می شود و لازم است از آن اجتناب شود.

شستشو ، حمام و دوش گرفتن بعد از کاشت مو

نحوه شستشو و تمیز کردن موها پس از کاشت مو با شستشو همیشگی سر متفاوت است. شما باید مواردی را هنگام شستشو سر رعایت کنید.

 • هنگام شستشو موهایتان بهتر است از شامپو مناسب بعد از کاشت مو یا شامپو بچه استفاده کنید زیرا فاقد مواد شیمیایی مضر برای موهای کاشته شده هستند.
 • زمانی که موهای خود را می شویید حواستان باشد نوک انگشت و ناخن خود را به سرتان نکشید، این کار باعث آسیب رسیدن به گرافت های کاشته شده می شود.
 • برای خشک کردن موهای کاشته شده خود از سشوار و حوله استفاده نکنید و اجازه دهید موهایتان خودش خشک بشود. اگر مجبور به خشک کردن سریع موهای خود هستید می توانید از دستمال کاغذی نرم استفاده کنید.

شما باید تا حدود دو هفته تا یک ماه پس از کاشت مو موارد بالا را هنگام شستشو موهایتان رعایت کنید. پس از آن می توانید موهای خود را مثل گذشته و بصورت عادی بشویید.

چگونه بعد از کاشت مو استحمام کنیم ؟

استحمام بعد از کاشت مو موضوعی است که باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید. حمام کردن نادرست و شستشو اشتباه سر بعد از کاشت مو باعث بروز مشکلاتی از جمله آسیب رسیدن به گرافت های کاشته شده می شود. صبح بعد از کاشت مو، باندتان را باز کنید و به راحتی دوش آب گرم بگیرید. البته فقط بدن خود را بشویید و اجازه ندهید آب به قسمت های کاشته شده و ناحیه برداشت سر برسد.از روز دوم بعد از کاشت مو اجازه دهید آب دوش به آرامی در محل پیوند جریان یابد. می توانید بخشی از جریان آب را با دست خود مسدود کنید تا آب به طور مستقیم و با فشار با پوست سرتان تماس پیدا نکند. موهای پشت سرتان را نیز بالا بگیرید تا آب بر روی ناحیه ی اهدا کننده نیز جریان یابد.بعد از گذشت دو روز از کاشت موی خود بهتر است دو بار در روز به حمام بروید و این کار را تا ۱۰ روز ادامه دهید. تا ۱۰ روز بعد از کاشت مو باید از قرار گرفتن زیر دوش آب مستقیم و عمودی پرهیز کنید، زیرا تماس مستقیم سر با آب به گرافت های کاشته شده آسیب وارد می کند. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است آب را روی موهایتان اسپری کنید. همچنین می توانید بعد از شستشو سر با شامپو برای آبکشی سرتان از دوش دستی و یا کاسه آب گرم استفاده کنید.از آنجایی که گرافت های کاشته شده در روزهای اول بسیار ضعیف است و تماس با آن ها ممکن است باعث آسیب دیدنشان بشود. شما می توانید ابتدا یک ابر را آغشته به شامپو کنید سپس آن را روی سر فشار دهید به گونه ای که ابر با سر تماس پیدا نکند. سپس به روش هایی که گفته شد سر خود را آبکشی کنید.

شامپوی مناسب بعد از کاشت مو

شامپوی مناسب بعد از کاشت مو دغدغه کسانی است که به تازگی کاشت مو را انجام داده اند. شامپوی مناسب را پزشک شما با بررسی عواملی چون: ترکیبات شامپو، میزان پی اچ (PH) شامپو، میزان چربی موی سر، حالت آنتی اکسیدانی و لیپوزیمی شامپو برای شما تجویز می کند. انتخاب شامپو بسیار مهم است. گاهی اوقات با انتخاب شامپو نامناسب ممکن است موهایتان دچار ریزش شود و موهای کاشته شده رشد طبیعی خود را از دست بدهند که این موضوع می تواند برای شما بسیار ناراحت کننده باشد.

برای شستشوی موهای خود در حمام از شامپوهای ملایم و با مواد شیمیایی کم استفاده کنید. شامپو مناسب برای بعد از کاشت مو را می توان شامپو بچه دانست زیرا هم ملایم است و هم مواد شیمیایی کمی دارد.

آیا بعد از کاشت مو می توان به استخر رفت ؟

به طور کلی نمی توان گفت استخر بعد از کاشت مو برای افراد مشکل ایجاد می کند، اما حداقل باید تا زمانی که زخم های سر ترمیم نشده است از رفتن به استخر پرهیز کنید. بهتر است حدود دو هفته تا یک ماه از رفتن به استخر و شنا کردن پرهیز کنید. برای آنکه خیالتان از آسیب نرسیدن به موهای کاشته شده راحت باشد، توصیه می کنیم صبر خود را تا دو ماه افزایش داده و از شنا کردن پرهیز کنید. کلر موجود در آب استخر باعث خشکی مو شده، شکستن موها، ژولیدگی زیاد و ظاهر تیره می شود.

این مطلب را بخوانید
بارداری خارج ازرحم

خوابیدن بعد از کاشت مو

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی است که تمامی زیباجویان با آن روبه‌رو‌ خواهند شد؛ چرا که عدم رعایت استایل صحیح در زمان خواب می‌تواند به فولیکول‌های کاشته شده آسیب جدی وارد کرده و سبب نتیجه‌ی کاشت مویی به مراتب ضعیف‌تر شود.خوب است بدانید در روزهای ابتدایی پس از کاشت، گرافت‌های کاشته شده بسیار حساس بوده و هنوز در پوست سر تثبیت نشده‌اند. به همین سبب، در این بازه کوتاه زمانی، به مراقبت بیشتری نیاز دارند. در بین دستورالعمل‌های مراقبتی، رعایت نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو را باید یکی از دشوارترین‌ها دانست؛ چرا که هر فردی مدل خوابیدن منحصر به فرد خود را دارد. این در حالیست که نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو هیچ شباهتی به مدل‌های همیشگی خوابیدن افراد ندارد!

چرا حالت خوابیدن پس از کاشت مو مهم است؟

به دو دلیل بسیار مهم زیباجویان باید نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو را رعایت کنند. در وهله اول رعایت اصول خوابیدن پس از کاشت مو سبب کنترل تورم می‌شود. به سبب فرآیند کاشت مو که شامل ایجاد برش‌های ریز و درشت، استفاده از آمپول بی‌حسی، کاشت فولیکول‌های مو و… است، پوست سر ممکن است دچار تورم شود. زیباجویان با رعایت نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو می‌توانند تا حد بسیار زیادی از این تورم جلوگیری کنند؛ چرا که زوایه نامناسب سر روی بالشت در زمان خوابیدن، می‌تواند سبب افزایش تورم در ناحیه سر و صورت شود.علاوه بر این، روند کاشت مو یک شوک موقت به پوست سر می‌دهد که سبب می‌شود تا مدت کوتاهی حساسیت پوست سر زیاد باشد. در این برهه، عدم رعایت پوزیشن صحیح خواب، فشار مضاعفی به گرافت‌های تازه کاشته شده وارد می‌کند که ممکن است سبب از دست رفتن آن‌ها شود.

چرا بعد از کاشت مو نباید رابطه داشت

نکاتی برای نحوه خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو صرفا محدود به پوزیشن بدن در زمان خواب نیست. بلکه موارد دیگری در این رابطه باید لحاظ شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

از ملحفه و بالشت تمیز استفاده کنید!

جدا از نحوه کاشت مو، در محل برداشت فولیکول‌ها، زخم‌های کوچک FIT و یا برش روش FUT و یا ترکیبی از هر دو وجود دارد. همچنین، برش‌های بسیار ریزی نیز در محل کاشت وجود دارد. پوست سر در زمان خواب با ملحفه و بالشت تماس خواهد داشت، در صورتیکه ملحفه و بالشت تمیز نباشند، احتمال ایجاد عفونت و التهاب در ناحیه پوست سر وجود دارد.توصیه می‌کنیم پیش از کاشت مو، ملحفه و بالشتی که استفاده می‌کنید را به طور کامل بشویید. توجه داشته باشید که استفاده از مواد شوینده حاوی مواد حساسیت‌زا ممکن است سبب تحریک پوست و آسیب رسیدن به فولیکول‌های مو شود.

از حوله نرم و تمیز استفاده کنید!

پس از کاشت مو و در محل برداشت فولیکول‌ها ممکن است تا مدت کوتاهی که زخم‌ها بهبود پیدا می‌کنند، شاهد ترشحاتی باشید. اگرچه این ترشحات پس از جراحی کاشت مو کاملا طبیعی هستند، اما ممکن است سبب آلوده شدن ملحفه و بالشت شما شوند. شما می‌توانید برای جلوگیری از این موضوع، از حوله‌ای که بافت نرم دارد، برای زیر سر خود استفاده کنید. البته نیاز است تا برای هر بار استفاده حوله را بشویید و خشک کنید. استفاده از ملحفه‌های یکبار مصرف نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای جلوگیری از آلودگی بالشت باشد که البته مستلزم پرداخت هزینه بیشتر است.

زاویه سر پس از کاشت مو

بسیار مهم است که در زمان خواب سر نسبت به دیگر اعضای بدن ارتفاع بالاتری داشته باشد. نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو به شکلی است که بدن زاویه بین 30 تا 45 درجه داشته باشد. به بیان دیگر، شما باید یک قوس در زمان خواب به بدنتان بدهید؛ به این شکل که پاها پایین و هر چه به سر نزدیک می‌شویم زاویه افزایش پیدا می‌کنید. زاویه 30 درجه یک شیب ملایم به بدن شما می‌دهد و سبب می‌شود تا در ناحیه کمر نیز فشار تحمل نکند. زاویه 45 درجه همان حالت نشسته است. برای ایجاد زاویه مناسب می‌توانید از چند بالشت استفاده کنید تا سر در محل بالاتری قرار بگیرد.اگر از آن دسته افرادی هستید که خواب سنگینی دارید و در خواب مدام غلت می‌زنید، توصیه می‌کنیم از چند بالش در طرفین خود استفاده کنید تا احتمال تکان خوردن سر و آسیب دیدن گرافت‌ها به حداقل کاهش یابد.

توجه داشته باشید که تنها نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو همان رعایت زاویه 30 تا 45 درجه است. پس از کاشت مو به هیچ وجه روی شکم نخوابید؛ چرا که این نحوه خوابیدن علاوه بر ایجاد تورم مضاعف در قسمت سر و صورت، سبب آسیب جدی به گرافت‌های کاشته شده می‌شود. بهتر است تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است، در همان حالت استاندارد پس از کاشت مو بخوابید.توجه داشته باشید که رعایت نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو سبب می‌شود تا نتایج بسیار بهتری از جراحی خود داشته باشید.نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، کنترل فشار بر سر در زمان استراحت است. برخی از بالشت‌ها بسیار سفت هستند و فشار زیادی به پوست سر وارد می‌کنند. در مقابل بالشت‌های بسیار نرم هم سبب می‌شوند تا سر بیشتر فرو رود و قسمت‌های بیشتری با ملحفه برخورد داشته باشند. در هر دو حالت، فشار وارده بر پوست سر بیش از حد مجاز است. برای پیشگیری از این موضوع باید از بالشتی استاندارد استفاده کنید. همچنین، برخی بالشت‌های طبی موجود در بازار پشت گردن قرار گرفته و سبب می‌شود تا فشار کمتری به سر وارد شود. در صورت صلاحدید پزشک می‌توانید از این بالشت‌ها نیز استفاده کنید.

چند روز بعد از کاشت مو میتوان کلاه گذاشت

همانطور که می دانید، طی فرایند پیوند مو، برش هایی روی پوست سر ایجاد می شود. با وجود اینکه در اغلب مواقع جای زخم ها قابل مشاهده نیست، اما بیماران همچنان باید مراقبت های بعد از کاشت مو را دنبال کنند. تا ۱۰ روز بعد از جراحی گرافت ها بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. در صورتی که بیماران بتوانند از فولیکول ها به خوبی مراقبت ها کنند، مشکلی برای گرافت ها ایجاد نمی شود و ۱۰ روز بعد این فولیکول ها در مکان جدید خود مستقر می شوند.

اما در برخی موارد، عوارض جانبی ناشی از جراحی یا عدم رعایت دستورالعمل ها، ممکن است منجر به ایجاد زخم، جوش، دلمه، تورم و قرمزی در نواحی کاشت مو شود. در چنین شرایطی، بیماران تمایل دارند بعد از جراحی از کلاه استفاده کنند. اما سوال این است که چه نوع کلاهی برای بعد از جراحی پیوند مو مناسب است؟ چگونه می توان بدون آسیب رساندن به فولیکول ها ظاهر ناخوشایند موها را پوشش داد؟ آیا لزومی به کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو وجود دارد؟

پاسخ این سوالات به عوامل متعددی بستگی دارد. عواملی مانند ناحیه کاشت مو، نوع و جنس پارچه کلاه، سرعت ترمیم موها و … از جمله فاکتورهایی هستند که در بیماران مختلف متغیر هستند. به همین دلیل، در قدم اول لازم است بیماران برای استفاده از کلاه بعد از کاشت مو با پزشک خود مشورت کنند و با توجه به وضعیت فولیکول ها دستورالعمل مناسب را از پزشک خود دریافت کنند.

دلایل استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، پوست سر بعد از جراحی بسیار حساس است و گرافت ها نیاز به مراقبت دارند. به همین دلیل بیماران باید اطمینان حاصل کنند که فولیکول ها در برابر عوامل محیطی همچون آفتاب، باد و باران و گرد و غبار ایمن هستند. زیرا عوامل محیطی به طرق مختلف می توانند باعث آسیب دیدن گرافت ها شوند.از آنجایی که چند روز بعا از کاشت مو، پوست سر کمی بی حس است، ممکن است در برابر آفتاب متوجه آفتاب سوختگی موها نشوید. در چنین شرایطی بهتر است برای محافظت از گرافت ها در روزهای آفتابی از کلاه مناسب استفاده کنید.خاک و گرد و غبار، از مهمترین عواملی هستند که ممکن است باعث بروز عفونت بعد از کاشت مو در ناحیه گیرنده و ناحیه اهدا کننده مو شوند. بخصوص در روزهای ابتدایی بعد از جراحی، که زخم ها همچنان باز هستند، باید که از نشستن گرد و غبار و کثیفی روی زخم ها جلوگیری کنید. بنابراین کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو، علاوه بر پوشاندن ظاهر ناخوشایند موها، با هدف محافظت از گرافت ها انجام می شود.

این مطلب را بخوانید
زگیل تناسلی چیست و راه حل درمان قطعی و ریشه ای

چه نوع کلاه هایی را باید انتخاب کنیم ؟

در اغلب مواقع توصیه می شود تا ۱۰ روز بعد از جراحی استفاده از کلاه به تعویق بیفتد. زیرا استفاده از کلاه نامناسب می تواند منجر به کنده شدن و جابجایی گرافت ها شود و تاثیر منفی بر نتیجه کاشت مو بگذارد. اما اگر مجبور هستید طی این مدت در محیط بیرون قرار بگیرید، حتما با مشورت پزشک از کلاه های مناسب استفاده کنید.بهترین نوع کلاه بعد از کاشت مو، کلاه هایی گشاد هستند که هنگام استفاده با ناحیه پیوند مو تماس پیدا نمی کنند. هنگام استفاده از کلاه، حتما دقت کنید که هیچ گونه فشاری به پیوندها وارد نشود، زیرا هرگونه فشار روی موها می تواند آسیب جدی به گرافت ها وارد کند.هنگام انتخاب کلاه، به جنس پارچه توجه کنید. کلاه های که از جنس پنبه هستند مناسب نیستند، زیرا این نوع کلاه ها با چسبیدن به پیوندهای کاشته شده، می توانند باعث کنده شدن آن ها شوند.از آنجایی که ممکن است بعد از کاشت مو، پوست سر به برخی پارچه ها حساسیت نشان دهد، لازم است هنگام انتخاب کلاه به جنس آن توجه شود. همچنین استفاده از کلاه کاسکت به دلیل داشتن ساختار سنگین، تا مدت ها بعد از جراحی ممنوع است. زیرا این نوع کلاه ها با وارد کردن فشار به موها، باعث آسیب دیدن فولیکول ها می شوند.

چرا بعد از کاشت مو نباید رابطه داشت

چه چیزهایی بعد از کاشت مو ضرر دارد؟

1– رانندگی به مدت طولانی

گاهی اوقات کاشت مو تحت آرام بخشی عمیق انجام می شود و یا بلافاصله پس از عمل کاشت داروی آرام بخش تجویز می‌شود. در این صورت بهتر است تا ۲۴ ساعت پس از عمل رانندگی نکنید. تزریق مقادیر بسیار بی حسی ممکن است باعث تجمع مایعات و تورم سر و صورت گردد، رانندگی طولانی مدت باعث تورم بیشتر در ناحیه صورت و زیر چشم خواهد شد.

2– بی‌دقتی در مصرف دارو‌ها

یکی از چیزهایی که می‌تواند بعد از کاشت مو مضر باشد نادیده گرفتن دستور مصرف داروها است. برای کاهش ریسک عفونت، مصرف آنتی بیوتیک‌ها باید دقیقا مطابق با تجویز پزشک صورت بگیرد. بعضی داروها را باید همراه با وعده غذایی مصرف کنید زیرا در صورت استفاده با معده خالی مستعد ایجاد مشکلات گوارشی هستند. همچنین در مصرف مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌های تقویتی بعد از کاشت زیاده روی نکنید. 

3‌- خوابیدن روی سطح صاف

برای جلوگیری از تورم و ریزش گرافت‌ها، باید هنگام خواب سرتان بالاتر از بدن تان قرار بگیرد. البته، تورم پس از کاشت مو درجات مختلفی در افراد دارد. اگر هنگام دراز کشیدن به صورت عادی احساس فشار در اطراف پیشانی تان نمی کنید، نیازی نیست سرتان در سطح بالاتری از بدن تان قرار بگیرد. در روز‌های ابتدایی بعد از کاشت مو دقت کنید که ناحیه کاشته شده بر روی سطوح کشیده نشود.

4‌- قرار دادن کمپرس یخ مستقیما روی سر

هرچند استفاده از کمپرس یخ به مدت 20 تا 30 دقیقه روی پیشانی تا 3-4 روز پس از عمل کاشت مو برای کاهش و یا جلوگیری از تورم بسیار مفید است،  قرار دادن آن به صورت مستقیم روی سر ضرر دارد. در واقع تا 3 روز پس از کاشت، سعی کنید که ناحیه درمان را لمس نکنید. پس از 72 ساعت، می توانید به آرامی با نرمی انگشتانتان، سرتان را لمس کنید.

5– رنگ کردن مو

تا چهار هفته پس از کاشت، از رنگ کردن مو خودداری کنید. اگر نیاز مبرم به رنگ مو دارید، این کار را قبل از عمل کاشت مو انجام دهید؛ چرا که ترکیبات شیمیایی موجود در رنگ مو می توانند تاثیر منفی رو فولیکول های کاشته شده بگذراند. فولیکول های جدید تا چند هفته پس از کاشت بسیار حساس هستند و به مراقبت زیادی نیاز دارند.

6– خاراندن یا مالش سر


حداقل تا 48 ساعت پس از کاشت مو نباید سرتان را بخارانید یا به موهای کاشته شده دست بزنید. برای شستشوی سر حتما مطابق دستور پزشک اقدام کنید، ا ز قرار دادن سر زیر فشار مستقیم آب خودداری کنید و برای شستشو از یک ظرف برای ریختن آب روی سر کمک بگیرید. کندن دلمه‌های ایجاد شده بر روی سر ممکن است باعث عفونت و یا آسیب به گرافت‌های کاشته شده شود.

7– عدم دریافت آب کافی

نوشیدن آب کافی و هیدراته بودن برای سلامت و عملکرد صحیح بدن بسیار مهم است. اهمیت این مسئله قبل و بعد از کاشت مو دو چندان می شود. هرچه بدن تان هیدراته تر باشد، پروسه ریکاوری سریع تری خواهید داشت. به صورت کلی، بهتر است به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، 30 میلی لیتر آب بنوشید. مثلا اگر 60 کیلوگرم وزن دارید، روزانه حدودا به مقدار 1800 میلی لیتر یا 8 لیوان آب نیاز دارید.

8– قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

قرار گرفتن در معرض نور یکی دیگر از مواردی است که پس از کاشت مو نباید انجام دهید. دو هفته اول پس از کاشت مو، از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم مخصوصا از ساعت 10 صبح تا 2 بعد از ظهر بپرهیزید. تار های موی کاشته شده باید در پروسه ریکاوری ریشه بگیرند. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به پوست و همچنین فولیکول های مو آسیب می زند.

9-  پوشاندن سر و ناحیه کاشته شده

تا چند روز پس از کاشت مو، ممکن است پوست سر دچار التهاب و تورم باشد، افراد در این بازه تمایل دارند ناحیه درمان را مخفی کنند. اما متخصصان توصیه می‌کنند ۷ الی ۱۰ روز از پوشاندن سر خودداری کنید تا به موهای کاشته شده ضرری وارد نشود. بعد از 7 تا 10 روز، می توانید با مشورت پزشک از کلاه آزاد یا به اصطلاح کلاه ماهیگیری استفاده کنید.

10- باشگاه و تمرینات ورزشی شدید

ورزش سنگین یکی دیگر از چیزهایی است که بعد از کاشت مو ضرر دارد. بهتر است در ماه اول بعد از کاشت مو فعالیت های سبک و متوسط مانند پیاده روی کوتاه یا یوگا را جایگزین روتین ورزشی خود کنید. پس از گذشت یک ماه می‌توانید فعالیت‌های سنگین ورزشی و استفاده از مکمل‌های ورزشی را با مشورت پزشک شروع کنید.

11- تعریق سر

علاوه بر پرهیز از ورزش های شدید، از هر فعالیت دیگری که باعث تعریق شدید می شود، خودداری کنید. تعریق سر ریسک عفونت سر را افزایش خواهد داد. سونا و رطوبت نیز حداقل یک ماه بعد از کاشت مو برای گرافت‌های تازه کاشته شده مضر است. برای رفتن به استخر و یا آب تنی در دریا نیز حداقل یک ماه صبر کنید.

12- نوشیدن الکل و سیگار کشیدن

نوشیدنی های الکلی ادرار آور هستند و بدن شما را دهیدراته می کنند و در نهایت باعث طولانی تر شدن پروسه ریکاوری می شوند. همچنین نوشیدنی های الکلی باعث افزایش فشار خون می شوند و میزان خون رسانی به مغز را کاهش می دهند. بنابراین تا یک هفته پس از کاشت مو، از نوشیدن الکل بپرهیزید. مصرف سیگار و یا قلیان نیز از جمله چیزهایی هستند که بعد از کاشت مو ضرر دارد. تا چند هفته پس از کاشت مو از محصولات حاوی نیکوتین شامل سیگار، آدامس نیکوتین و پچ های نیکوتین دوری کنید.

چرا بعد از کاشت مو نباید رابطه داشت

13- رابطه جنسی

تا یک هفته پس از عمل پیوند مو از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید. هرچند رابطه جنسی در بلندمدت می تواند فشار خون را کاهش دهد، اما هنگام رابطه ضربان قلب و فشار خون افزایش پیدا می کند و سلامت فولیکول های جدید را به خطر می اندازد. هر فعالیتی که باعث افزایش فشار خون و به طبع آن تعریق گردد می‌تواند از به نتیجه‌ی کاشت مو ضرر برساند.

14- مصرف فست فود

هرچند که تهیه فست فود ها زحمت آشپزی را کم می کنند، اما باید بدانید تغذیه بعد از کاشت مو بسیار مهم است. برای رشد تار های زیبا، ضخیم، سالم، نرم و قوی به مواد مغذی زیادی نیاز دارید. فست فود ها معمولا ارزش غذایی پایینی دارند. اگر رژیم غذایی شما به اندازه کافی غنی از مواد مغذی نیست، از یک مکمل تغذیه ای حاوی کلسیم، منیزیم، پروتئین، آهن، ویتامین B6، روی، بیوتین و مقدار زیادی پروتئین استفاده کنید. 

چه کسانی نمی توانند کاشت مو انجام دهند ؟

افرادی که انتظارات واقع بینانه ای از پیوند مو ندارند کاندیدای مناسبی برای پیوند نیستند. بسیاری از افراد با تصورات و انتظارات غیرواقعی نسبت به درمان پیوند مو اقدام می کنند. از آنجایی که بعد از جلسه درمان و صرف هزینه و زمان زیاد انتظارات آنها برآورده نمی شود دچار مشکلات روحی می شوند. در بسیاری از افراد مسائل و مشکلات روحی ناشی از برآورده نشدن توقعات آنها از درمان بسیار بیشتر از ناراحتی های ناشی از ریزش مو است.با توجه به این توضیحات آمادگی برای درمان نکته بسیار مهمی است. آمادگی ذهنی برای درمان و اقدام آگاهانه به درمان پیوند مو از جمله مراقبت های قبل از درمان محسوب می شود. فرد متقاضی کاشت مو باید در جلسه درمان توقعات خود از کاشت مو را صادقانه با پزشک مطرح کند. پزشک نیز بر اساس دانش و تجریه ای که در این زمینه دارد به او کمک می کند که توقعاتی مطابق با واقعیت از درمان داشته باشد.

این مطلب را بخوانید
خدمات پرستار در منزل همراه شما و آشنایی با آن

بنابراین اگر از ما بپرسید که چه کسانی نمی توانند کاشت مو انجام دهند به شما خواهیم گفت افرادی که به دلیل عدم آگاهی از پیوند مو انتظارات واقعی از درمان ندارند. آگاهی پزشک از توقعات و انتظارات فرد در انتخاب تکنیک مناسب درمان نیز به او کمک می کند.در ادامه به بررسی شرایطی می پردازیم که موجب می شود کاشت مو برای شما مناسب نباشد.

 • استفاده از داروهای خاص

گاهی افراد به دلیل استفاده از دارویی خاص به طور موقت دچار ریزش مو می شوند. بسیاری از داروها از قبیل داروهای ضد انعقاد خون از قبیل وارفارین و هپارین، داروهای ضد افسردگی، داروهای مورد استفاده برای درمان نقرس، داروهای شیمی درمانی (برای درمان سرطان ها) سبب ریزش مو می شوند. افرادی که در دوره درمان بیماری هستند و از این نوع داروها استفاده می کنند نباید مو بکارند. در صورت اقدام به کاشت مو موهای کاشته شده نیز تحت تاثیر این داروها دچار ریزش می شوند. فرد در چنین شرایطی اصلا نیازی به پیوند مو ندارد؛ زیرا پس از تکمیل دوره درمان و قطع مصرف دارو ریزش مو متوقف می شود.

 • افراد دچار بیماری های زمینه ای

یکی از پاسخ ها به این پرسش که کاشت مو برای چه کسانی مناسب نیست افرادی هستند که به دلیل بیماری های زمینه ای از قبیل کم کاری یا پرکاری تیروئید یا بیماری های دیگر از قبیل سندرم تخمدان پلی کیستیک و دیابت دچار ریزش مو شده اند. ابتدا باید بیماری خود را درمان کنند. در صورتی که علت ریزش مو درمان نشود موهای کاشته شده نیز دچار ریزش خواهند شد؛ زیرا همان طور که می دانید یکی از مزیت های درمان پیوند مو این است که موهایی که در ناحیه کم مو یا بی مو کاشته می شوند کاملا مانند موهای طبیعی فرد در ناحیه اهدا رفتار می کنند.

از آنجایی که بیماری های زمینه ای سبب ریزش موها می شوند موهای کاشت شده نیز همانند موهای سایر قسمت های سر از متاثر از عوامل ریزش مو هستند. گاهی به هم ریختن تعادل هورمون های زنانه مانند استروژن یا هورمون های مردانه مانند آندروژن سبب ریزش مو می شود. پس از طی مراحل درمان و متعادل شدن هورمون ها این نوع ریزش مو متوقف خواهد شد. بنابراین پاسخ دیگر به این پرسش که چه کسانی نمی توانند کاشت مو انجام دهند افراد دارای بیماری های زمینه ای هستند.

 • مشکلات تغذیه ای

برخی از افراد به دلیل فقر تغذیه ای و کمبود آهن، ویتامین B و سایر مواد مورد نیاز برای رشد موها دچار ریزش مو می شوند. در این افراد نیز در صورت اصلاح رژیم تغذیه ای و تامین مواد مورد نیاز برای رشد موها ریزش مو متوقف می شود. به همین دلیل به این افراد نیز قبل از رفع علت ریزش مو پیوند مو اصلا توصیه نمی شود.

 • مبتلایان به بیماری تریکوتیلومانیا

بیماری تریکوتیلومانیا نوعی بیماری روانی است که در آن فرد به دلیل اضطراب روحی موهای سر خود را می کند. در صورتی که این فرد اقدام به کاشت مو کند به دلیل بیماری خاصی که دارد موهای کاشته شده را نیز خواهد کند. به همین دلیل این افراد باید ابتدا به روانشناس مراجعه کرده و بیماری روحی خود را درمان کنند. بعد از درمان بیماری مشکل طاسی و ریزش مو در این افراد حل می شوند.

 • نداشتن بانک موی مناسب

افرادی که بانک مناسبی در ناحیه سر خود ندارند نیز نمی توانند کاشت مو انجام دهند. در حال حاضر برای پیوند مو از بانک موی سر خود فرد استفاده می شود. افرادی که در پشت سر یا کناره های گوش خود بانک موی مناسبی نداشته باشند نباید کاشت مو انجام دهند؛ البته در برخی از روش های پیوند مو مانند کاشت مو به روش BHT فولیکول ها از ناحیه سینه یا زیر ریش آقایان برداشت شده و در ناحیه کاشت در سر قرار داده می شوند.

استفاده از موهای سایر نقاط بدن برای پیوند به سر تنها در صورتی امکان پذیر است که امکان برداشت از ناحیه بانک موی سر فرد هر چند کم وجود داشته باشد و با استفاده از فولیکول های مو سایر نواحی به تراکم موهای کاشته شده افزوده شود. در واقع کاشت مو تنها با استفاده از بانک موی زیر ریش و سینه امکان پذیر نیست. در بسیاری از تبلیغات به برداشت مو از نواحی دیگر بدن نیز اشاره می شود. شایان ذکر است که این موضوع تنها جنبه تبلیغاتی دارد. بر اساس تحقیقات و تجربیات مختلف مشخص شده است که کاشت مو با تکیه بر موهای سایر نواحی امکان پذیر نیست.

 • مبتلایان به بیماری لوپوس

لوپوس نوعی بیماری التهابی مزمن است که در اثر اختلال در سیستم ایمنی افراد به وجود می آید. این بیماری به صورت خود به خودی به وجود می آید و در آن سیستم ایمنی فرد به بافت های خودی آسیب می رساند. یکی از عوارض این بیماری ریزش مو است. افراد مبتلا به این بیماری که تحت درمان های دارویی هستند نباید از کاشت مو برای درمان ریزش مو استفاده کنند. اقدام به کاشت مو ممکن است باعث عود مجدد بیماری در این افراد شود. با توجه به خطرآفرین بود پیوند مو این بیماران از کاشت مو منع شده اند.

سن مناسب کاشت مو

مردانی که دچار آلوپسی آندروژنیک یا همان ریزش موی ارثی هستند باید در سن مناسب اقدام به کاشت مو کنند. معمولا به این افراد توصیه می شود که در سنین بالاتر از ۲۷ سالگی کاشت مو را انجام دهند؛ زیرا در سن کمتر از ۲۷ سالگی ریزش مو در این افراد متوقف نشده و الگوی ریزش مو، وسعت ناحیه کاشت و محدوده بانک مو یا همان ناحیه مناسب برای برداشت گرافت های مو کاملا مشخص نیست. در این افراد هنوز موهای مقاوم در برابر عوامل ریزش و موهای مستعد ریزش از یکدیگر تفکیک نشده اند. این احتمال وجود دارد که موهایی برای پیوند به ناحیه کاشت انتخاب شوند که در برابر عامل ریزش مو مقاوم نبوده و پس از قرارگیری در ناحیه کاشت دچار ریزش شوند.

ریزش موهای کاشته شده در این افراد مشکلات ظاهری زیادی ایجاد می کند. ممکن است در ناحیه کاشت مو برخی موها دچار ریزش شوند و برخی موها روی سر باقی بمانند و ظاهری ناخوشایند در سر ایجاد می کند. از طرف دیگر از آنجایی که ریزش مو در این افراد هنوز تداوم دارد ممکن است موهای اطراف منطقه کاشت دچار ریزش شوند. مثلا فردی در سنین پایین در ناحیه فرق سر کاشت مو انجام داده و حالا پس از گذشت مدتی موهای کناره گوش او نیز دچار ریزش می شود. قابل تصور است که چه ظاهر نامطلوبی در نمای ظاهری سر فرد ایجاد می شود. همچنین تداوم ریزش مو در ناحیه بانک مو و ناحیه کاشت سبب نمایان شدن اسکارها نیز می شود.

حجامت بعد از کاشت مو

یک باور غلط که در بین عموم مردم رایج است این است که حجامت در تقویت و ریزش مو تاثیر دارد. از انجام هرگونه حجامت و بادکشی در زمان بعد از کاشت مو جدا خودداری کنید و اجازه دهید تا موهایتان به روال طبیعی رشد کنند.

علت خارش بعد از کاشت مو چیست ؟

پس از کاشت مو ممکن است متوجه خارش شدید در سطوحی، که عملیات برداشت و پیوند در آن رخ داده، شوید. این امر به دلیل روند بهبودی است که پوست سر شما به منظور ترمیم خود پس از کاشت مو طی می‌کند؛ به طوری که در این فرایند، پوست سر و ابرو اقدام به آزاد کردن مواد شیمیایی (هیستامین) می‌کنند که همین مسئله موجب خارش در پوست سر و ابرو می‌شود.معمولا خارش مو بعد از یک هفته فروکش می‌کند، اما در موارد نادر ممکن است تا چهار هفته نیز به طول بیانجامد. در هفته اول بهتر است هنگام رفتن به حمام با احتیاط عمل کنید چراکه آب و مواد شوینده پوست سر و ابرو را دچار التهاب و در نتیجه تشدید خارش خواهند کرد. 

چرا بعد از کاشت مو نباید رابطه داشت

آب کرفس بعد از کاشت مو:

آب کرفس دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی، ضد ویروسی و آنتی اکسیدانی است. در نتیجه مصرف آب کرفس بعد از کاشت مو به بهبود سریع‌تر التهاب سر شما و هم‌چنین به جلوگیری از عفونت گرافت‌ها بعد از کاشت کمک می‌کند.

برای داشتن رژیم غذایی مناسب بعد از کاشت، همانقدر که مصرف میوه‌های مفید مهم است، لازم است بدانیم که بعد از کاشت مو چه چیزی نخوریم.  توصیه می‌شود که برای چند هفته اول بعد از کاشت مو مصرف الکل، چای، قهوه، سیر و غذاهای پرچرب قطع شود. این مواد غذایی می‌توانند باعث خونریزی زخم‌ها، طولانی‌تر شدن دوره نقاهت و آسیب به گرافت‌ها شوند.

این مطلب را بخوانید
آشنایی با یائسگی زودرس در زنان + راه های درمانی با زنجبیل

پژوهش‌های متعددی نشان داده‌اند که غذاهای فرآوری‌شده و آماده می‌توانند منجر به بیماری‌های مختلفی شوند. این غذاها حاوی مواد شیمیایی مختلف، نمک، شکر و مواد نگه‌دارنده فراوان هستند. بهتر است مصرف غذاهای فرآوری‌شده و آماده را در دوره بعد از کاشت مو کنار بگذارید.

خوردن پسته بعد از کاشت مو

در رژیم غذایی خود بعد از کاشت مو حتماً باید انواع مغزیجات را قرار دهید چرا که آجیل‌ها غنی از عناصر معدنی ضروری برای رشد مو شامل آهن، روی، منیزیم، کلسیم و همچنین غنی از ویتأمین‌هایی همانند ویتأمین‌های گروه B هستند. بنابراین خوردن پسته به دلیل خواصی که ذکر شد، می‌تواند به رشد مو‌ها و تقویت فولیکول‌های پیوندی شما کمک کند.

 خوردن عسل بعد کاشت مو

حتماً می‌دانید که عسل یکی از بهترین مواد طبیعی است که به عنوان ماسک مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان عسل را با ترکیباتی که متخصص توصیه می‌کند مخلوط نمود و این ماسک را برای مو‌های سر استفاده کرد تا مو‌های نرم، خوش حالت و پرپشتی داشته باشیم.

در پاسخ به این سوال که آیا خوردن عسل بعد از پیوند مو می‌تواند بر روی تقویت فولیکول‌ها تأثیر بگذارد یا نه باید بگوییم که عسل غنی از ویتأمین‌هایی شامل ویتأمین‌های گروه b ،e ،a ،c و e است. از طرف دیگر عسل به عنوان یک آنتی‌اکسیدان طبیعی شناخته شده است که باعث محافظت از پوست و موی شما خواهد شد. همین خواص عسل کافی است تا نسبت به مصرف عسل بعد از پیوند مو اهمیت بیشتری قائل شویم.

خوردن پیاز بعد از کاشت مو

پیاز یکی از بهترین انواع سبزیجات است  که از طریق تقویت ریشه مو، به تقویت رشد مو‌های پیوندی شما کمک خواهد کرد. از طرف دیگر پیاز دارای خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی است. در واقع شما با مصرف پیاز از یک سو به افزایش تقویت بنیه فولیکول‌ها و از طرفی دیگر به افزایش رطوبت پوست کمک می‌کنید. بنابراین شاهد کاهش التهاب پوستی نیز خواهید بود.

خوردن کله پاچه بعد از کاشت مو

پس از عمل پیوند مو، مصرف غذاهایی که غنی از پروتئین و مواد مغذی هستند می‌تواند برای سلامتی و رشد موها بسیار مفید باشد. در مورد قرار دادن کله پاچه در رژیم غذایی، باید توجه داشت که محتویات این غذا شامل اجزای خاصی است که ممکن است هضم آن برای برخی افراد سنگین باشد.

علیرغم آن که کله پاچه منبعی غنی از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی است؛ اما برخی افراد ممکن است به دلیل سنگینی هضم این غذا و یا حساسیت‌های خاص به مواد به کار رفته در آن، با مشکلات گوارشی مواجه شوند. بدین ترتیب، برای مصرف غذاهای خاص پس از پیوند مو، معمولاً توصیه می‌شود که با پزشک معالج خود مشورت کنید.

خوردن چای بعد از کاشت مو

کافئین یکی از ترکیباتی است که خاصیت رقیق‌کنندگی خون دارد. بنابراین باعث افزایش جریان خون شده و خطر خونریزی در محل زخم‌ها را به همراه دارد. بنابراین در پاسخ به این سؤال که آیا خوردن چای بعد از کاشت مو مجاز است یا خیر باید بگوییم که باید حداقل به مدت دو هفته صبر کنید و پس از آن در صورتی که زخم‌های شما عمدتاً التیام پیدا کرده‌اند، می‌توانید چای بنوشید.

قهوه بعد از کاشت مو

اگر از جمله افرادی هستید که علاقه‌ زیادی به نوشیدن قهوه دارید، باید به مدت دو هفته مصرف قهوه بعد از پیوند مو را ترک کنید چرا که قهوه همانند چای سرشار از کافئین است و حتی میزان کافئین قهوه نسبت به چای، چند برابر بیشتر است. بنابراین تا زمانی که زخم‌های شما بهبود پیدا نکرده است به هیچ عنوان نباید به سراغ نوشیدنی‌های حاوی کافئین بروید چون با این کار نتیجه کاشت مو را هدر خواهید داد.

آیا سرما برای کاشت مو ضرر دارد؟

در ابتدا باید در پاسخ به این سوال که آیا سرما برای کاشت مو ضرر دارد این موضوع را ذکر کنیم که سرما بعد از کاشت مو تاثیر منفی بر روند بهبود موها ندارد. با این وجود لازم است در روزهای ابتدایی بعد از کاشت مو از موهای کاشته شده در برابر عوامل خارجی محافظت کنید. مثلا حواستان باشد که در معرض برف و باران قرار نگیرید. و یا اینکه موها را در مقابل حرارت مستقیم بخاری قرار ندهید.


اگر در فصل زمستان عادت استفاده از کلاه را دارید باید این نکته را مدنظر قرار دهید که کلاه (همینطور کلاه کاپشن و یا هودی) در روز‌های اولیه بعد از کاشت مو در اثر کشش ناگهانی باعث بیرون آمدن موهای تازه کاشته شده خواهد شد. بهتر است که از سرپوش و کلاه موقتا استفاده نکنید. و با استفاده از چتر و یا هر وسیله‌ی دیگری که برخورد مستقیم با پوست شما ندارد در مقابل باران و برف از موهای خود محافظت کنید. با رعایت این نکات دیگر نگران تاثیر سرما بر کاشت مو نخواهید بود.

اما آیا سرما به صورت کلی باعث ریزش مو می‌شود؟ درست است که در بعضی شرایط هوای سرد هم می‌تواند باعث ریزش مو شود، اما تحقیقات نشان داده‌اند که سرما نسبت به گرما تاثیر کمتری بر ریزش مو دارد. یکی از دلایل ریزش مو در زمستان می‌تواند استفاده از وسایل گرمایشی باشد. چون استفاده از این وسایل باعث می‌شود که رطوبت هوا کم شود و در نتیجه پوست سر شما خشک شود و نهایتا موهایتان ضعیف و شکننده شود.

عوارض کاشت مو چیست ؟

۱_ درد یکی از شایع ترین عوارض کاشت مو

درد بعد از عمل در اکثر بیماران پس از جراحی کاشت مو ایجاد می‌شود. این درد به ویژه در کاشت مو به روش FUT (پیوند واحد فولیکولی) بیشتر است. در این نوع جراحی، از روش برداشت نواری استفاده‌می‌شود. برداشت نواری احتمال آسیب‌رسیدن به اعصاب محیطی را افزایش می‌دهد. از‌این‌رو، درد بعد عمل کاشت مو به این شیوه، بیشتر از سایر روش‌ها است.

در روش FUE (استخراج واحد فولیکولی)، به طور متوسط ​​۳۰۰۰ واحد مو در طول ۶ تا ۸ ساعت برداشته‌شده و پیوند داده‌می‌شوند. درد عضلانی بسته به وضعیت دراز کشیدن در این دوره ممکن است رخ‌دهد. برای پیشگیری و کاهش درد باید استراحت‌های کوچکی در طول فرآیند صورت گیرد. همچنین برای کاهش درد، پزشک می‌تواند از مسکن استفاده کند. برای کاهش عوارض بعد از کاشت مو، پزشکان معمولا داروهای ضد‌التهابی غیراستروئیدی را تجویز می‌کنند.

۲_ادم یا تورم، شایع ترین عارضه کاشت مو (عوارض آمپول بی حسی کاشت مو)

ادم (تورم) بعد از عمل، شایع‌ترین عارضه کاشت مو است. میانگین بروز ادم بعد از عمل کاشت مو از ۴۰ تا ۵۰٪ متغیر است. ادم می‌تواند به دلیل بی‌هوشی و تروما در طول عمل ایجاد شود. تورم بافت در زمان جراحی شروع می‌شود، اما ۳ تا ۵ روز بعد عمل کاشت مو خود را نشان می‌دهد. گاهی اوقات، مایع ادماتوز به داخل بافت‌های اطراف چشمی حرکت می‌کند و باعث خون‌مردگی دور چشم می‌شود. همچنین در برخی موارد، این ادم به حدی شدید است که بیمار نمی‌تواند چشمان خود را باز کند.برای پیشگیری و به حداقل رساندن تورم، بیماران باید بعد از عمل به شکل خاصی دراز بکشند و بخوابند. استفاده از ماساژ، کمپرس سرد، استروئیدهای سیستمیک، استروئیدهای نفوذی و داروهای ضد‌التهابی غیراستروئیدی می‌تواند ادم را کاهش دهد.

۳_خونریزی یکی دیگر از عوارض کاشت مو

پوست سر، چه دارای مو باشد یا طاس، عروق خون فراوانی دارد، اما میزان خونریزی به طرز شگفت‌آوری کم است. در موارد کمتر شایع، پس از خروج بیمار از کلینیک، خونریزی رخ می‌دهد. اعمال فشار به مدت ۱۵ دقیقه با گاز تمیز برای کاهش خونریزی بسیار موثر است.

در طی ارزیابی قبل از عمل، بیمار باید از نظر‌داشتن اختلال خونریزی و انعقاد خون، مصرف آسپرین، داروهای ضد‌التهابی غیر‌استروئیدی، ویتامین E، الکل، استروئیدهای آنابولیک یا سایر عوامل ضد‌انعقاد بررسی شود. استفاده از ماینوکسیدیل موضعی و سیگار کشیدن باید حداقل ۲ هفته قبل از جراحی قطع شود. خونریزی حین عمل در محل گیرنده غیرمعمول نیست و معمولاً می‌تواند با تزریق محلول‌های متورم‌کننده حاوی اپی‌نفرین به حداقل برسد.

۴_عدم تقارن در کاشت مو

طراحی دقیق و علامت‌گذاری ناحیه گیرنده، خطر عدم تقارن را به حداقل می‌رساند. علل اصلی عدم تقارن کاشت مو عبارتند از:

 • طراحی خط موی جلوی کاذب
 • اختلاف چگالی بین فرکانس راست و چپ
 • تغییر شکل قبلی سر.

پزشکان همیشه باید قبل از کاشت مو علائم طراحی خود را در آینه، از پشت سر و در سطح چشم بیمار بررسی کنند و تایید او را نیز دریافت کنند.

۵_ فولیکولیت از عوارض کاشت مو

فولیکولیت اصطلاحی است که برای توصیف التهاب فولیکول مو در پاسخ به عفونت، آسیب فیزیکی یا قرار‌گرفتن در معرض مواد شیمیایی استفاده می‌شود. میزان بروز فولیکولیت پس از عمل در کاشت مو از ۱.۱ تا ۲۰٪ متغیر است و شدت آن از التهاب خفیف و سطحی همراه با اریتم خفیف و جوش‌های پراکنده متغیر است. عفونت می‌تواند در ناحیه گیرنده یا اهدا‌کننده رخ‌دهد. درمان فولیکولیت به علت ایجاد آن بستگی دارد. هنگامی‌که یک فولیکولیت خفیف ۲ تا ۳ ماه پس از عمل شروع می‌شود، رشد مو علت احتمالی آن است. در چنین مواردی، درمان اولیه شامل کمپرس گرم به مدت ۱۵ دقیقه، ۳ بار در روز و ۱ پماد آنتی‌بیوتیکی موضعی مانند موپیروسین است.

این مطلب را بخوانید
آشنایی با کامپوزیت دندان + بررسی مزایا و معایب آن

۶_تنک شدن مو

نازک‌شدن و تنک‌شدن مو دوباره یکی از عوارض جانبی نسبتاً رایج کاشت مو است. این پدیده در ترکیب با ریزش مو می‌تواند بلافاصله پس از یک جراحی موفقیت آمیز رخ دهد.

۷_ شوک آنافیلاکسی

هر بیماری که ورم زودهنگام روی صورت با یا بدون کهیر ایجاد می‌کند باید از نظر واکنش آلرژیک تحت نظر گرفته‌شود. ممکن است مشکل در تنفس و افت فشار خون وجود داشته‌باشد. داروهای رایج مورد استفاده در دوره بعد از عمل کاشت مو که ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک شوند، عبارتند از آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضد‌التهابی غیر‌استروئیدی، پوویدون ید، عوامل مسدودکننده عصبی عضلانی و غیره. واکنش‌های آلرژیک به بی‌حس‌کننده‌های موضعی بسیار نادر است. آنتی‌هیستامین‌ها داروی انتخابی در کهیر حاد هستند. با‌این‌حال، آنها نسبتا کند عمل می‌کنند. اثر ضد‌التهابی استروئیدها به تسکین سریع‌تر علائم کمک‌می‌کند.

۸_پوسته پوسته شدن از معایب کاشت مو

پوسته‌پوسته‌شدن روی سطح اپیدرم خشک مو معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از کاشت مو رخ‌می‌دهد. پو‌سته‌پوسته‌شدن به طور متوسط ​​پس از ۷ تا ۱۰ روز ناپدید می‌شود.

پوسته‌ها بر بقای پیوند یا روند بهبود تأثیر نمی‌گذارند مگر اینکه برای مدت طولانی باقی بمانند. شما می‌توانید بعد از گذشت ۴۸ ساعت از عمل کاشت مو، با شستشوی اولیه این پوسته‌ها را از بین ببرید. همچنین استفاده از یک مرطوب کننده، حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از شستشو، کمک‌کننده خواهد‌بود. اگر بعد از گذشت ۹ تا ۱۰ روز بعد از عمل، پوسته‌ها همچنان وجود داشته‌باشند، باید از کمپرس مرطوب یا بخار استفاده کنید.

۹_ سکسکه از عوارض کاشت مو

سکسکه یکی از عوارض کاشت مو است که کمتر شایع است. بروز سکسکه در ۴٪ از موارد کاشت مو گزارش شده‌است. سکسکه در حین عمل یا مدت کوتاهی پس از عمل مشاهده می‌شود. این عارضه معمولاً در صورت عدم درمان، ۲ تا ۳ روز طول می‌کشد. همچنین می‌تواند از آسپیراسیون هوای بیش‌از‌حد، در نتیجه تحریک حرکات عضلانی دیافراگم توسط بیماران هیجان‌زده، ایجاد شوند.

۱۰_ ریزش موی افلوویوم (شوک بعد از عمل کاشت مو – ایا کاشت مو دائمی است؟)

ریزش موی بیش‌از‌حد موهای غیرپیوندی در ناحیه گیرنده را ریزش شوک یا افلوویوم می‌نامند. افلوویوم می‌تواند آناژن یا تلوژن باشد. افلوویوم معمولا پس از ۳ تا ۴ هفته پس از پیوند رخ‌می‌دهد. این افلوویوم می‌تواند به دلیل ضربه مستقیم به فولیکول‌های موی موجود در حین ایجاد شکاف، ادم بیش‌از‌حد و ضربه عروقی در حین ایجاد شکاف باشد. نقش آدرنالین در افلوویوم مشخص نیست. استفاده از محلول ماینوکسیدیل به رشد مجدد موها کمک می‌کند، اما بدون مصرف این دارو پس از ۳ تا ۴ ماه موها دوباره رشد می‌کنند. در این مورد باید به بیمار مشاوره داده‌شود و بیماران باید قبل از کاشت مو در مورد احتمال افلوویوم آگاه شوند. موهای کاشته‌شده معمولاً در عرض ۳ تا ۴ هفته پس از کاشت می‌ریزند. این آناژن افلوویوم به دلیل قطع حاد تغذیه عروقی در طول فرآیند پیوند فولیکول‌های موی اهداکننده است.

۱۱_افلوویوم مو اهداکننده

افلوویوم مو یک اتفاق نسبتاً رایج در ناحیه گیرنده، به ویژه در زنان است. در‌حالی‌که در ناحیه اهداکننده، به طور قابل‌توجهی کمتر شایع است. این عوارض کاشت مو معمولاً در عرض ۶ هفته پس از جراحی به صورت ریزش موی موقت در امتداد حاشیه‌های تحتانی و فوقانی زخم‌های خطی ایجاد می‌شود. همچنین افلوویوم مو می‌تواند به صورت ریزش موی منتشر در در جراحی کاشت FUE  ظاهر شود.به احتمال زیاد، این عارضه در پاسخ به قطع جریان خون به وجود می‌آید. به بیماران باید اطمینان داد که این مشکل به طور خود‌به‌خود در عرض ۳ تا ۴ ماه برطرف می‌شود، اما ماینوکسیدیل می‌تواند رشد مجدد مو را تسریع کند.

فیلم شستشوی سر بعد از کاشت مو

سوالات متداول

چه زمانی بعد از کاشت مو برقراری رابطه جنسی بدون خطر خواهد بود ؟

پاسخ دادن به این سوال بستگی به شرایط هر فرد دارد و نمی‌توان نظر قطعی دارد؛ در واقع عوامل مختلفی مانند روند بهبود عوارض، نحوه پاسخگویی بدن به گرافت‌های کاشته شده، میزان التهاب پوست، بهبود زخم‌ها و… از جمله مواردی هستند که پزشکان در خانه سفید برای بلامانع دانستن کاشت مو در نظر می‌گیرند. تجربه نشان داده است که در روش‌های مختلف کاشت مو حدود ۱۰ تا ۱۲ روز بعد می‌توان رابطه جنسی را برقرار کرد؛ اما در این زمان نیز باید نکات ایمنی توصیه شده توسط پزشک برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موهای کاشته شده را رعایت کرد.

آیا استفاده از داروهای تقویت قوای جنسی با داروهای تاخیری بر روی موهای کاشته شده تاثیر می‌گذارد ؟

تاکنون درباره اثرات این داروها بر روی موهای کاشته شده مقاله علمی معتبری ارائه نشده است و هنوز دقیقا مشخص نیست که اثرات آن‌ها بر روی موهای کاشته شده چگونه است. به همین دلیل نمی‌توان نظر قطعی در این رابطه داد؛ اما بهتر است که شما بر حسب احتیاط مصرف این داروها را حداقل تا ۱۰ روز بعد از کاشت مو متوقف کنید و درباره شروع مجدد آن‌ها نیز نظر پزشک خود را بگذارید.

عوارض سیگار کشیدن بعد از کاشت مو چیست؟

سیگار کشیدن بعد از کاشت مو بر گردش خون تاثیر منفی می‌گذارد و از دریافت اکسیژن کافی فولیکول‌های مو جلوگیری می‌کند و در نتیجه باعث مرگ آنها می‌شود . این به این دلیل است که نیکوتین رگ‌های خونی شما را منقبض می‌کند و مونوکسید کربن علاوه بر این توانایی خون برای حمل اکسیژن را کاهش می‌دهد.

عوارض کاشت موی بد چیست؟

در صورتی‌که پیوند موی شما به درستی و توسط متخصص مجرب صورت نگیرد، احتمال بروز عوارض بسیار افزایش پیدا می‌کند. ایجاد بافت اسکار که از بین نمی‌رود یکی از این عوارض است.

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

حداقل ۱ هفته پس از جراحی، در حالی‌که سر و پشت خود کمی بالاتر است، ترجیحاً روی مبل تک نفره بخوابید. ۳ تا ۴ شب اول بیشترین خطر ورم را دارد. خوابیدن در حالت مرتفع تورم پوست سر و پیشانی شما را تحت کنترل نگه‌می‌دارد و بهبود را تسریع می‌کند. اگر به پشت دراز کشیده‌اید، سر خود را روی یک بالش نرم قرار دهید و از پرت کردن یا چرخاندن خودداری کنید، زیرا اینکار می‌تواند پیوندهای شما را از بین ببرد. اگر عادت به خوابیدن روی شکم دارید، برای جلوگیری از تورم بعد از عمل از انجام اینکار خودداری کنید.

آیا ممکن است بعد از عمل کاشت مو، مو رشد نکند؟

در حالی‌که در بیشتر موارد بیمار در عرض چند ماه در ناحیه گیرنده مو رشد می‌کند، مواردی وجود دارد که هیچ موی جدیدی رشد نکرده و یا رشد فقط به صورت تکه‌ای بوده است. در چنین مواردی، بیمار مجبور است دوباره کل عمل را انجام دهد.

خارش از عوارض کاشت مو است؟

خارش بعد از عمل یک پدیده شایع در ناحیه اهداکننده و گیرنده است. خشک‌شدن و پوسته‌پوسته‌شدن علت این خارش است. شستشوی سر از روز ۳ و استفاده موضعی آلوئه‌ورا یا روغن به کنترل موثر خارش کمک می‌کند. استفاده از آنتی‌هیستامین خوراکی نقش کمی دارد. اگر خارش کنترل‌نشده باقی بماند، می‌توان از یک محلول استروئیدی موضعی برای مدت کوتاهی استفاده کرد.

سخن پایانی

کاشت مو نوعی عمل جراحی است که افرادی که به دلایلی دچار طاسی و کم پشت شدن موها شده اند از آن بهره می برند. اما موفقیت این عمل جراحی مانند بقیه عملها ، علاوه بر تخصص پزشک، وابسته به مراقبت های بعد از کاشت مو است. بعد از انجام پیوند مو، پزشک به شما دستورالعمل هایی ارائه می دهد تا بتوانید از گرافت ها به خوبی محافظت کنید. یکی از مراقبت های بعد از کاشت مو ، دوری از انجام فعالیت هایی است که باعث تعریق و بالارفتن فشار خون می شود. رابطه جنسی بعد از کاشت مو یکی از این فعالیتهاست. کاشت مو یکی از روش های ترمیم موهای از دست رفته است که امروزه از این روش بر اساس وجود مزیت های بسیار زیاد آن به میزان زیادی استفاده می شود. کاشت مو به مراقبت های بسیار زیادی بعد از پیوند نیاز دارد که اگر مراقبت های بعد از پیوند مو به خوبی رعایت شوند، نتیجه کاشت مو بهتر خواهد بود و مشکلی برای فرد به وجود نخواهد آمد.

پیشنهاد ما به شما

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی

لبخندی زیبا، رویایی در دسترس است ؛ اما با کدام روش ،کامپوزیت یا ارتودنسی؟ دندان‌ها، …

دیدگاهتان را بنویسید