نماد سایت مجله پزشکی – سلامت ایران مدیسن نیوز

انواع روکش دندان و کاربرد آن ها

هزینه روکش دندان

تاج یا روکش دندان یک مفهوم جدید و روشی کاربردی در ترمیم دندان های آسیب دیده است. اگرچه روکش ها از زمان های بسیار قدیم نیز وجود داشته اند ولی امروزه با تنوع زیادی در خصوص آن ها روبرو هستیم. امروزه مردم در هر سنی که باشند می توانند به راحتی با انواع تاج دندان اقدام به ترمیم دندان پوسیده خود کنند. تا آخر عمر از وجود دندان خود بهره مند شوند. این مقاله درباره انواع تاج و روکش های دندانی است و اطلاعات کافی درباره 8 نوع روکش مختلف دندانپزشکی را در اختار شما قرار میدهد. اگر مایلید که دندان خود را با کمک این مواد روکش کنید حتما این مقاله را بخوانید

انواع روکش دندان

روکش دندان استیل

یکی از متداول ترین مواد بکار رفته در ساختار تاج ها و روکشهای دندانی (مخصوصا دندانپزشکی اطفال)، استیل ضد زنگ است. این روکش گزینه ای ایده آل برای دندانهای شیری کودکان است که نیاز به ترمیم دارد. اگر دندان کودک هنوز فرصتی برای کشیده نشدن داشته باشد از روکش استیل دندان کودکان برای ترمیم دندان استفاده میشود. این تاج ها نقش موثری در هدایت رشد آتی دندان دائمی ایفا خواهد کرد. به لطف پیشرفت تکنولوژی های دندانزپشکی این روکشها به هیچ عنوان مانعی بر سر راه جویدن، مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان نیستند.

روکش دندان سفید ای اس

روکش ES نوعی تاج پیش ساخته یا آماده است که به صورت آناتومیک (نمای اکلوزال) از قبل کار شده است و نیازی به دستکاری یا اصلاحات بعد از نصب ندارد. این روکش بر روی دندان آسیب دیده قرار گرفته و نمای نسبتا طبیعی دارد. این تاج شبیه قالبی است که دندان را آسیب های خارجی و پوسیدگی مصون نگاه میدارد. ازتاج دندانی ای اس سفید معمولا برای کودکان نوپا استفاده می شود، که در سال های اولیه مراقبت از دندان خود قرار دارند و به تاج دندان یا روکش های ساده تری نیاز دارند.

روکش دندان سرامیکی

چروکش تمام سرامیکی از نوعی گل رس سفید و سخت به نام Kaolin ساخته میشود. آن را به یک انتخاب ایده آل برای یک تاج دندانی قوی و زیبا تبدیل می کند. این تاج دندان برای افرادی مناسب است که به جهت زیبایی اقدام به نصب روکش میکنند. تاج های سرامیکی رنگ طبیعی دارند و از همه مهمتر، رنگ سفید آن با بقیه دندان ها هماهنگ است. این روکش ها در اصل فشرده شده هستند و در آن ها سرامیک به شکل و اندازه دندان در آمده است تا زیبایی طبیعی به نمای دندان و لبخند شما بدهند و مانند یک لایه ظریف و طبیعی دندان عمل میکنند. تاج های سرامیکی از هر نظر حداقل تهاجمی بوده و در صورتی که شما کاندید مناسبی برای آن باشید اولین گزینه برای روکش هستند.

ترکیب فلز و سرامیک

یکی از متداول ترین انواع روکش دندان آنهایی هستند که ترکیبی از فلز و سرامیک هستند. این مدل از رایجترین روش های ترمیم دندان های آسیب دیده به شمار میروند. همانطور که از نام این محصول پیداست، آن ها تاج های فلزی هستند که با تاج سرامیکی پوشیده شده اند تا استحکام و زیبایی شناسی همزمان به دندان بدهند. این تاج ها مخصوصا برای ترمیم دندان در افرادی که دندان قروچه داشته و با تحلیل مینای دندان مواجهند استفاده میشوند.

روکش دندان طلایی

یکی از کلاسیک ترین انواع روکش دندان روکش آلیاژ طلا است. طلا به عنوان یک فلز نجیب، در برابر عناصری مانند آب یا اکسیژن بسیار مقاوم است. این نکته مثبت طلا باعث می شود تا آنها به شکل تاج نیز در دندانپزشکی مورد استفاده قرار بگیرند. طلا از مقاومت کششی بالایی برخوردار است و می تواند زیبایی و استحکام به دندان شما ببخشد. گرچه روکش طلا از نظر کاربردی بسیار بادوام است اما ممکن است شکسته شود. این اتفاق بیشتر زمانی رخ میدهند که دندان پوسیده شده باشد. هزینه تاج دندان با طلا واقعا زیاد است بنابراین هر کسی تن به استفاده از این تاج ها نمیدهد.

روکش دندان فلزی

به جز طلا، روکش ها را میتوان از جنس فلزاتی مانند نقره، پالادیوم، تیتانیوم، کروم، نیکل، برلیوم و … ساخت. این عناصر بسیار بادوام بوده و مقاومت بالایی در برابر سایش و ضربه دارند. در حقیقت، این تاج های دندانی همچنین می توانند تحت فشار زیادی قرار گرفته و هیچ آسیبی نبینند. اگر دوست دارید که بدون دغدغه صاحب یک روکش دندان فلزی شوید روی روکش هایی از جنس این فلزات حساب کنید.

روکش زیرکونیا

تاج یا روکش زیرکونیا مانند روکش پرسلینی است اما تفاوت های جزئی با هم دارند. زیرکونیا ماهیتی زیست تخریب پذیر و نمایی بسیار زیبا دارد. این روکش ها در سایه های مختلفی ساخته میشوند و برای هر کسی قابلیت شخصی سازی دارند. زیرکونیا دارای قدرت، دوام و زیبایی بسیار زیادی است از این رو در میان مراجعان و بیمارام بسیار پرطرفدار هستند.

روکش تمام رزین

هزینه روکش رزینی کامل به نسبت سایر انواع تاج دندان کمتر است. با این حال میزان ماندگاری آن نسبتا کمتر است. تاج رزینی دندان مستعد ساییدگی و شکستگی است و هر کسی نباید از آن ها استفاده کند مگر اینکه به درستی از آن مراقبت کند.

سخن پایانی

تاج یا روکش دندان یک مفهوم جدید و روشی کاربردی در ترمیم دندان های آسیب دیده است. اگرچه روکش ها از زمان های بسیار قدیم نیز وجود داشته اند ولی امروزه با تنوع زیادی در خصوص آن ها روبرو هستیم. امروزه مردم در هر سنی که باشند می توانند به راحتی با انواع تاج دندان اقدام به ترمیم دندان پوسیده خود کنند. تا آخر عمر از وجود دندان خود بهره مند شوند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

https://rizy.ir/w5wa3https://clck.ru/XLWqM
https://1ea.ir/VCQNbRhttps://tinyurl.com/rjmjka6x
https://b2n.ir/a16274https://linky.nu/AiKT
خروج از نسخه موبایل