نماد سایت مجله پزشکی – سلامت ایران مدیسن نیوز

هر آنچه درباره بیماری بورسیت نمی‌دانید

بیماری بورسیت

بورس یا کیسه سینوویال، کیسه‌ای لیفی است. بورس حاوی مایع سینوویال است که بین دو بافت مجاور هم قرارمی‌گیرد و باعث تسهیل حرکات آن‌ها نسبت به یکدیگر می‌گردد. یک بورس ممکن است میان استخوان و پوست یا دو ماهیچه واقع شود. گاهی بین تاندون عضلات و استخوان قرار می‌گیرد. مایع بورس باعث لغزندگی سطوح بافتی کنار هم می‌گردد و با کاهش اصطکاک، حرکات بافت‌ها را نسبت به یکدیگر آسان می‌کند. اما حالا سوال این است که بیماری بورسیت چیست؟ در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره این بیماری بدست آورید.

بیماری بورسیت چیست؟

بورسیت وضعیت دردناکی است که بعلت تحریک و یا ایجاد التهاب در بورس، ایجاد می شود . در هنگام التهاب، خونرسانی به ناحیه مبتلا افزایش می یاید که باعث ایجاد درد و تورم می گردد . معمولا بورسیت در اطراف مفاصل شانه­، آرنج، لگن و یا زانو اتفاق می­افتد، اگرچه در سایر مناطق مانند اطراف پاشنه و هم چنین قاعده انگشت شست پا نیز مشاهده می شود.


برای مطالعه بیشتر: درباره‌‌ی آب درمانی چه می‌دانید؟


نشانه‌های معمول بیماری بورسیت

برخی از علائم به خصوص حساسیت یا درد ناشی از بورسیت ممکن است صبح‌ها یا بعد از ورزش یا فعالیت شدید پدیدار شود.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: “دیابت نوع 2” علل، درمان و پیشگیری


دلایل ابتلا به بورسیت

برخی از علل بورسیت عبارتند از:

ضربه خوردن و تروما

وارد آمدن ضربه به بورس باعث بروز بورسیت التهابی ناشی از آسیب‌دیدگی‌های مکرر یا ضربه مستقیم می‌شود.
• بورسیت مزمن: شایع‌ترین علت ابتلا به بورسیت مزمن، ضربات جزئی است که ممکن است به بورس شانه (ساب دلتوئید) به دلیل انجام حرکات مکرر مانند پرتاب توپ بیسبال است. یک مثال دیگر در مورد بورسیت مزمن، بورسیت کشک زانو (در جلوی زانو) است که به دلیل زانو زدن طولانی مدت یا مکرر روی سطوح سخت یا سایش زانو به زمین یا فرش ایجاد می‌شود.


• بورسیت حاد: ضربه مستقیم (مانند خوردن تصادفی و ناگهانی زانو به میز) می‌تواند باعث نشت خون در بورس شود. این ضربه باعث بروز التهاب دردناک و تورم می‌شود.

بیماری‌های روماتیسمی

افراد مبتلا به برخی بیماری‌های روماتیسمی مانند نقرس نیز ممکن است به دلیل تجمع کریستال‌ها دچار بورسیت شوند. زمانی که کریستال‌ها در بورس شکل می‌گیرند، باعث التهاب و در نتیجه ابتلا به بورسیت می‌شوند.

عفونت عاملی خطرناک برای بورسیت

بورسی که نزدیک به سطح پوست باشد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری عفونت‌های باکتریایی به نام بورسیت عفونی است. عموماً باکتری‌های استافیلوکوس آرئوس یا استافیلوکوس اپیدرمیس باعث ابتلا به بورسیت عفونی یا سپتیک می‌شوند. افراد مبتلا به دیابت، برخی بیماری‌های کلیوی و افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها به دلیل مصرف برخی داروهای کورتیزونی (درمان‌های استروئیدی) ضعیف شده است و آنهایی که روی بورس دچار زخم هستند بیشتر در معرض ابتلا به بورسیت عفونی یا سپتیک هستند. حدود 85 درصد از بیماران مبتلا به بورسیت سپتیک را مردان تشکیل می‌دهند.


عوامل افزاینده احتمال ابتلا به بیماری بورسیت

بیماری بورسیت در هر شخصی رخ می‌دهد ولی خطر ابتلای برخی افراد به این بیماری بیش‌تر است: 


درباره‌ی آلرژی غذایی و علل آن چه می‌دانید؟


روش‌های تشخیص بیماری

اغلب بیماری بورسیت بعد از معاینه و گرفتن شرح حال بیمار قابل تشخیص خواهد بود. ولی روش‌های تشخیصی دیگری هم به تشخیص آن کمک می‌کند. این روش‌ها شامل:


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: همه چیز در مورد وزوز گوش


درمان بیماری بورسیت

بورسیت معمولاً به مرور زمان بهبود پیدا می‌کند. استراحت کردن، استفاده از یخ و داروهای مسکن، حس ناخوشایند بیماری را برطرف خواهد کرد. اگر این روش‌ها برای بهبود بیماری موثر نباشد، باید کارهای زیر را انجام داد:


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: “روماتیسم مفصلی” التهابی دردناک


چگونه از بیماری بورسیت پیشگیری کنیم؟

اگرچه تمام انواع بورسیت‌ها قابل پیشگیری نیستند اما می‌توان با اعمال تغییراتی در نحوه‌ی انجام بعضی از فعالیت‌ها، احتمال و وخامت بروز مجدد بورسیت را کاهش داد. برای مثال:

سخن پایانی

در این محتوا درباره بیماری بورسیت خواندیم. قابل ذکر است در صورت وجود بورسیت عفونی، علاوه بر درد، قرمزی، گرمی و تورم در ناحیه مبتلا، بیمار دچار تب و بی حالی نیز می باشد که نیاز به مراجعه فوری به پزشک و انجام اقدامات تشخیصی و درمانی سریع می باشد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشترا بگذارید.

خروج از نسخه موبایل