نماد سایت مجله پزشکی – سلامت ایران مدیسن نیوز

همه چیز درباره سوءهاضمه

سوءهاضمه

سوء هاضمه یک درد گوارشی بدون زخم است و با علائمی چون احساس درد و سیری زودرس هنگام خوردن، سوزش شکم، نفخ، احساس گاز زیاد در شکم، تهوع، استفراغ خونی و ترش کردن غذا همراه است. بیشتر افراد در طول زندگی این علائم یا تعدادی از آن‌ها را تجربه می‌کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره‌ی این سوءهاضمه بیشتر بدانیم.

سوء هاضمه چگونه ایجاد می شود؟

این بیماری حالتی است که بعد از کمی غذا خوردن برای اکثر ما ایجاد می شود. در این شرایط علائم گذرا هستند و به سرعت برطرف می شوند. با این حال  تا ۴۰٪ از افراد در کشورهای پیشرفته دارای علائم این بیماری به صورت مکرر و طولانی مدت هستند.

علائم این بیماری از قسمت فوقانی دستگاه گوارش ناشی می شود که تقریباً می تواند به دهان ، مری ، معده و اثنی عشر تعمیم داده شود. به طور کلی ، مشکلات ناشی از قسمت های انتهایی دستگاه گوارش (مانند یبوست یا IBS  ) به عنوان سوهاضمه شناخته نمی شوند.

هنگام غذا خوردن ، غذا از دهان به مری و سپس به معده منتقل می شود. معده عضوی عضلانی است که برای کمک به تجزیه غذایی که می خوریم ، آنزیم های اسیدی و گوارشی تولید می کند. اسید معده نقش بسیار مهمی دارد در گوارش غذا دارد زیرا سرعت عمل آنزیم های گوارشی را تسریع می کند. اما باید به مقدار مناسب ترشح شود و اگر اسید کمی را ترشح کند به این معنی است که غذا به اندازه کافی هضم نمی شود و این خود می تواند باعث نفخ ، آروغ زیاد و سایر علائم شود.

ترشح بیش از حد اسید نیز به این معنی است که پوشش ظریف معده می تواند تحریک ، ملتهب و متورم شود و منجر به درد و ناراحتی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش شود.

علائم سوء هاضمه

1- سیری زودرس هنگام غذا خوردن: موقعی که خوردن غذا را شروع می کنید، با اینکه هنوز خیلی غذا نخورده اید، احساس سیری می کنید و دیگر نمی توانید غذا بخورید.

2- احساس پری شکم آزاردهنده بعد از خوردن غذا: احساس سیری بیش از حد معمول طول می کشد.

3- احساس ناراحتی در شکم: درد خفیف تا شدیدی را بین جناغ سینه تا ناف خود احساس می کنید.

4- احساس سوزش شکم: گرمای ناخوشایند یا سوزش را بین جناغ سینه تا ناف خود حس می کنید.

5- نفخ شکم: احساس نفخ و سفتی در شکم خود دارید.

6- حالت تهوع

7- استفراغ و آروغ کمتر دیده می شوند.

گاهی اوقات افراد مبتلا به سوء هاضمه، دچار سوزش سر دل می شوند که دو عارضه جدا از هم هستند.

سوزش سر دل شامل احساس درد و سوزش در قسمت مرکزی قفسه سینه است. این درد طی و یا بعد از غذا خوردن، به طرف گردن و پشت کشیده می شود.

دلایل

سوء هاضمه دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که شامل بیماری های معده، مری و ضعیف شدن دستگاه گوارش که از عادات بد غذایی سرچشمه می گیرد و پائین آمدن اسیدها و آنزیم ها در معده است. 

بیماری های معده و مری

مری و معده با دریچه ای به یکدیگر وصل هستند. این دریچه مثل یک مانع عمل می کند که آنچه را وارد و خارج از شکم می شود را کنترل می کند. معمولاً غذا می تواند حتی هنگامی هم که دراز کشیده اید داخل معده شود. 
زمانی که این دریچه خوب عمل نکند، اسیدها به سمت مری برمی گردند. این باعث می شود که در آن قسمت احساس سوزش کنید.


افرادی که این حالت برایشان پیش می آید دچار سوزش معده می شوند. طبق آمار به دست آمده 36 میلیون آمریکایی ماهانه از سوء هاضمه رنج میـبرند. به مرور زمان ممکن است این مسئله جدی شود. تحقیقات نشان داده است که این عارضه ممکن است به زخم مری و یا حتی سرطان تبدیل شود. 

درمان

افرادی که از این بیماری رنج می برند باید بعد از غذا خوردن به پهلوی راست دراز بکشند. چون این دریچه خوب کار نمی کند، اسید دوباره به مری باز می گردد. صاف ايستادن از باز گشتن دوباره اسید به مری جلوگیری می کند. 
همچنین مصرف زیاد نوشابه یکی از عوامل مهم ابتلا به بیماریهای معده و از جمله سوء هاضمه می باشد.

ضعیف شدن دستگاه گوارش

افرادی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند از مشکلات متفاوتی از سوزش معده گرفته تا حالت تهوع رنج خواهند برد. معمولاً ضعیف شدن دستگاه گوارش از عادات بد غذایی سرچشمه می گیرد که باعث می شود غذا مدت زیادی در دستگاه گوارش باقی بماند. در اینجا به چند عادت غذایی اشاره می کنیم که باید به آنها عمل کنید.

گزینه های درمانی موجود برای عارضه سوءهاضمه

۱- برای درمان سوهاضمه خفیف که بارها و بارها اتفاق می افتد ، داروهای ضد اسید ممکن است در تسکین علائم مفید باشند ، این داروها با خنثی سازی اسید معده کار می کنند.

۲- اگر علائم بیماری شما باعث درد و ناراحتی مداوم می شود ، برای بررسی مناسب به پزشک مراجعه کنید .  درمان این بیماری به علت آن بستگی دارد.

۳- اگر ناراحتی ، نفخ ، احساس سیری و حالت تهوع دارید ، ممکن است نیاز به مصرف دارویی داشته باشید که به حرکت روده شما کمک کند (به عنوان مثال ،  دامپریدون )

۴- اگر زخم معده یا رفلاکس اسید دارید ، ممکن است لازم باشد داروی مسدود کننده اسید مانند رانیتیدین ، فاموتیدین یا مهار کننده پمپ پروتون استفاده کنید .

۵- اگر عفونت باکتریایی علائم شما را ایجاد کند ، آنتی بیوتیک تجویز می شود.

۶- اگر پزشک فکر می کند دارویی که برای شما تجویز کرده باعث سوء هاضمه در شما می شود ، ممکن است لازم باشد که داروها را عوض کنید.

۷- اگر تصور شود که افسردگی یا اضطراب منجر به درد معده  شما می شود ، ممکن است داروهای ضد افسردگی یا ضد اضطراب را برای شما تجویز کند.

۸- در صورت ادامه علائم پس از مصرف داروی تجویز شده ، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز باشد که داروی شما تغییر کند یا آزمایشات دیگری انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله درباره‌ی چیستیِ سوءهاضمه و علل و عوارض آن گفتیم. اگرچه سوء هاضمه معمولا عارضه خطرناکی ایجاد نمی کند، اما باعث احساس ناراحتی و کم خوردن غذا می شود. بطور کلی این عارضه کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین در صورت جدی بودن علائم حتما به پزشک مراجعه کنید.

چنانچه این مقاله برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3ALNwl6https://b2n.ir/z38767
https://cutt.ly/QRar3Tiyun.ir/msjmna
https://1ea.ir/gTenhttp://iwo.ir/77zj2

خروج از نسخه موبایل