نماد سایت مجله پزشکی – سلامت ایران مدیسن نیوز

سیر تا پیاز موخوره

موخوره

موخوره عارضه‌ای است که در اثر آسیب‌های فیزیکی به ساقه مو اتفاق می‌افتد. این مشکل معمولا به صورت چند شاخه شدن انتهای موها یا بروز شکاف طولی در آن‌ها رخ می‌دهد. مسلما شما هم تا کنون موخوره را تجربه کرده‌اید؟ آیا می‌دانید برای پیشگیری از موخوره چه باید کرد؟ فکر می‌کنید راهی برای درمان آن وجود دارد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با تمام آنچه درباره موخوره باید بدانید، آشنا شوید.

انواع موخوره

موخوره ها انواع مختلفی دارند و ممکن است در هر بخشی از ساقه ی مو ظاهر شوند. موخوره ها بر اساس شکل و محل تشکیل در یکی از گروه های زیر قرار می گیرند:

دو شاخه

ساده ترین و شایع ترین نوع موخوره، نوع دو شاخه است که در انتهای مو به وجود می آید. اگر به انتهای ساقه ی موی خود دقت کنید، به آسانی می توانید این نوع موخوره را که به شکل Y است مشاهده کنید. با مشاهده ی موخوره ها، موهایتان را چند سانت کوتاه کنید تا از پیشروی آسیب به بخش های بالاتر ساقه ی مو جلوگیری شود.

سه شاخه

 موخوره سه شاخه در انتهای موها و به شکل چنگال ظاهر می شود.

این نوع موخوره در اثر خشکی و کمبود آب و رطوبت به وجود می آید. وقتی کوتیکول مو ضعیف شد و آسیب دید، از کورتکس مو جدا می شود و به شکل سه شاخه در می آید.

به شکل پر

 رنگ کردن مکرر موها، برخی مدل های کوتاهی و تمیز نکردن آلودگی موها باعث ایجاد این وضعیت می شود. اگر به انتهای ساقه ی مو دقت کنید، مانند پر شاخه شاخه به نظر می رسد.

درختی

 وقتی که موهایتان را پوش می دهید، به کوتیکول ساقه ی مو آسیب وارد می کنید و این نوع موخوره ایجاد می شود.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ی ماورا بنفش خورشید هم دقیقا همین لطمه را به موها می زند.

ناقص

 این نوع موخوره معمولا در اثر کشیده شدن بیش از حد ساقه ی موها و در نتیجه تضعیف کوتیکول به وجود می آید. موخوره ی ناقص در افرادی که عادت دارند موهای خود را دم اسبی ببندند، بیشتر دیده می شود.

نقاط سفید

 سوختگی موها بر اثر مواد شیمیایی دلیل اصلی به وجود آمدن این نوع موخوره است. موخوره ی نقاط سفید بدترین نوع موخوره می باشد. اگر این مشکل برایتان پیش آمد، به هیچ عنوان دوباره موهایتان را رنگ نکنید و به موهای خود زمان دهید تا ترمیم شوند.

گره ای

 موخوره های گره ای، ساقه های گره خورده به نظر می رسند، اما واقعا گره نیستد. قرار گرفتن ساقه ی مو در معرض حرارت و دمای بالای دستگاه های حرارتی و تنش های فیزیکی، این نوع موخوره را به وجود می آورد.

اگر برای جلوگیری از آن مراقبت های لازم را انجام ندهید، تعداد این موخوره ها در کل ساقه ی مو افزایش می یابد و ساختار مو آسیب بیشتری می بیند.

علل ایجاد

زمانی که  آمینواسید (متیونین و سیستئین) کافی در موها نباشد موها به شدت آسیب پذیر شده و حالت شکنندگی و دو شاخه شدن پیدا می کنند .

روش‌ های پیشگیری از موخوره

علاوه بر موارد ذکر شده مصرف مکمل های امگا 3 و ویتامین ث و ویتامین آ می تواند تا از حد زیادی از بروز مشکلاتی از قبیل موخوره جلوگیری کرده و به تقویت ریشه و ساقه موها کمک کند.

موخوره درمان دارد؟

اول از همه چیز  قبل  استفاده از هر روشی و هر محصولی موهایی که آسیب دیده اند  را با قیچی جدا کنید. باید این را بدانید که موهای آسیب دیده و به اصطلاح دچار موخوره مانند یک مهره سوخته هستند و دیگر ترمیم نمی شوند ، پس آنها را قیچی کنید.

حالا برای موهای سالم خود دلسوزی کنید و اجازه ندهید تا دوباره دچاراین عارضه شوند و شما را نگران زیباییتان کند.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره موخوره و علل آن سخن گفتیم. راه‌های پیشگیری از آن را بیان کردیم. دانستیم که جز قیچی کردن موهای آسیب‌دیده، هیچ راهی برای درمان این عارضه وجود ندارد. با محصولات مراقبتی و روغن‌ها محافظ موهای خود باشید و تا حد امکان از استفاده سشوار و اتومو و ابزار حرارتی دوری کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3wy4KSAhttps://b2n.ir/a02281
https://cutt.ly/4TuGUMYhttp://iwo.ir/635qu
https://1ea.ir/pWwNOAIBhttps://rb.gy/pen6is
خروج از نسخه موبایل