خواص نشاسته
زیبایی

آشنایی با خواص نشاسته برای پوست + معرفی انواع ماسک نشاسته برای صورت

290بازدید

کلید یک رژیم غذایی سالم، خوردن غذا‌های متنوع است، اما حقیقت این است که اکثر مردم غذا‌های مورد علاقه خود را بدون توجه به مواد مغذی، خواص و مضراتی که دارند، انتخاب می‌کنند.یکی از مواد مفید در بسیاری از خوراکی‌ها، نشاسته است که با توجه به خواصی که دارد، می‌تواند برای سلامت بدن مفید باشد. در ادامه شما را با ارزش غذایی نشاسته، خواص و مضرات نشاسته بیشتر آشنا خواهیم کرد.


فهرست مطالب


نشاسته چیست؟

نشاسته نوعی کربوهیدرات است که مولکول‌های آن از تعداد زیادی اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند و مادۀ سفیدرنگی است که در دمای اتاق جامد می‌باشد و در آب سرد حل نمی‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت كامپوزيت ونير و لمينت را بخوانید.

کربوهیدرات‌ها در دو نوع اساسی وجود دارند. کربوهیدرات‌های ساده اساساً شکر هستند و معمولاً در غذا‌های ناسالم وجود دارند. در حالی که کربوهیدرات‌های پیچیده از شکر، نشاسته و فیبر تشکیل شده‌اند. قند‌ها و نشاسته‌ها خیلی سریع متابولیزه و یا برای انرژی استفاده می‌شوند یا برای استفاده بعدی در سلول‌های شما ذخیره می‌شوند.

نشاسته چیست

اغلب گیاهان، ازجمله برنج، سیب‌زمینی و گندم انرژیِ ذخیرۀ خود را از نشاسته به دست می‌آورند. به همین دلیل است که این مواد غذایی – و هر غذایی که از آرد گندم تهیه شده باشد – سرشار از نشاسته هستند.می‌توانید با استفاده از یُد غذاهای حاوی نشاسته را آزمایش کنید. اگر غذایی حاوی نشاسته باشد، محلولِ زرد و نارنجی‌رنگِ یُد به آبی و سیاه تغییر رنگ می‌دهد.

نشاسته‌ها نیز انواع مختلفی دارند:

برخی از آن‌ها خیلی سریع هضم می‌شوند. برخی از آن‌ها به آرامی پردازش می‌شوند. انواع دیگر نیز در سیستم گوارش شما تخمیر می‌شوند و از باکتری‌های سالم روده حمایت می‌کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله باندینگ دندان چیست را بخوانید. نشاسته حاوی ریز عناصر ضروری مانند پتاسیم، کلسیم، تیامین، ریبوفلاوین، آهن و منبعی غنی از ید است که برای عملکرد مناسب تیروئید ضروری به شمار می‌آید.

این مطلب را بخوانید
انواع شایع بیماری‌های پوستی را بشناسید

نشاسته مصارف فراوانی دارد. بدن انسان با هضمِ نشاسته گلوکز می‌سازد که یکی از منابع انرژی حیاتی برای سلول‌های بدن می‌باشد. کارخانه‌های تولید مواد غذایی از نشاسته برای غلیظ‌تر کردن غذاها و تهیۀ شیرین‌کننده‌ها استفاده می‌کنند. دانشمندان در حال بررسی اثرات این شیرین‌کننده‌ها در بدن انسان هستند.

خواص نشاسته چیست؟

پزشکان خوردن مقدار زیاد غذاهای نشاسته‌ای را به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل برای تأمین انرژی و فیبر و همچنین افزایش احساس سیری توصیه می‌کنند. در زیر مهم‌ترین خواص نشاسته را می‌بینیم.

خواص نشاسته – انرژی:

نشاسته مهم‌ترین منبع انرژی برای انسان است. بدن نشاسته را با متابولیزه‌کردن آن به گلوکز هضم می‌کند. گلوکز انرژی هر سلول، بافت و اندام بدن را تقریباً تأمین می‌کند. اگر گلوکز اضافی وجود داشته باشد، کبد آن را به‌عنوان گلیکوژن ذخیره می‌کند.گلوکز برای عملکرد مغز ضروری است. مغز یک فرد بزرگسال 20 تا 25 درصد گلوکز بدن را مصرف می‌کند.

خواص نشاسته – فیبر:

فیبر یک منبع کربوهیدرات غیرقابل‌هضم است که فقط در غذاهای گیاهی وجود دارد. غذاهای غنی از نشاسته مانند ذرت، چغندر، سیب‌زمینی، لوبیا، میوه‌ها و غلات کامل منابع فیبر هستند. بدن فیبر را هضم نمی‌کند؛ اما، این کربوهیدرات‌ها بخشی ضروری از یک رژیم غذایی هستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روکش دندان چیست را بخوانید.

خواص نشاسته - فیبر

متخصصان تغذیه فیبر را به دو شکل محلول و نامحلول تقسیم می‌کنند. میوه‌ها و سبزی‌ها منابع فیبر محلول هستند که می‌تواند آب را جذب کند. فیبر محلول باعث می‌شود که باکتری‌های خوب روده تغذیه کنند و از رشد باکتری‌های بیماری‌زا جلوگیری می‌شود، موجب هضم آهسته‌تر غذا می‌شوند و مدفوع را نرم می‌کنند.

این مطلب را بخوانید
طب سوزنی صورت چیست و نقش طب سوزنی صورت در جوانسازی + بررسی فواید و کاربرد طب سوزنی

فیبر نامحلول آب را جذب نمی‌کند. در عوض، از سیستم گوارشی عبور می‌کند و برای منظم نگه‌داشتن حرکات روده و جلوگیری از یبوست موجب افزایش حجم مدفوع می‌شود. غلات کامل، آجیل، دانه‌ها و سبزی‌ها سبزبرگ منابع خوبی از فیبر نامحلول هستند.طبق گزارش سازمان غذا و دارو (FDA)، اکثر افراد در ایالات‌متحده فیبر کافی نمی‌خورند. دستورالعمل‌های دولتی نشان می‌دهد که زنان بالغ به ۲۸ گرم فیبر در روز نیاز دارند درحالی‌که مردان بالغ به ۳۴ گرم فیبر نیاز دارند.

خواص نشاسته – افزایش سیری:

خوردن غذاهای نشاسته‌ای ممکن است به افزایش احساس سیری بعد از غذا کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد که، خوردن غذاهای غنی از نشاستۀ مقاوم به افراد کمک می‌کند احساس سیری کنند.این غذاها همچنین ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود ببخشند و ذخیره چربی را کاهش دهند. علاوه بر این، خوردن غذاهای فیبری غنی از نشاستۀ مقاوم ممکن است به افراد در حفظ وزن ​​کمک کند.

در یک مطالعه کوچک در سال 2018، محققان دریافتند که مصرف نشاستۀ مقاوم در صبحانه و ناهار به شکل قابل‌توجهی باعث کاهش انرژی دریافتی شرکت‌کنندگان در این وعده غذایی می‌شود.

خواص نشاسته برای پوست و مو:

باتوجه‌به اینکه سؤال‌های زیادی مانند آیا نشاسته پوست را سفید میکند درمورد خواص نشاسته برای پوست و مو پرسیده می‌شود در اینجا به بررسی خواص نشاسته برای پوست می‌پردازیم.

پودر نشاستۀ ذرت پراستفاده‌ترین پودر نشاسته است که اغلب در آشپزخانه‌ها برای ایجاد قوام غذاهای مختلف استفاده می‌شود. اما نشاسته ذرت می‌تواند برای درمان انواع مشکلات پوستی هم استفاده شود.نشاسته ذرت سرشار از ویتامین A،B1، B2، C و مواد معدنی مانند روی، کلسیم و آهن است که به تحریکِ بازسازی سلول‌های سالم پوست و حفظ عملکرد سالم پوست کمک می‌کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معجزه سرکه سیب برای پوست و مو را بخوانید.

برای پوست و مو

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در نشاسته ذرت برای سلامت پوست تلاش می‌کنند و آن را به یک عنصر مهم در دستورالعمل‌های مراقبت از پوست تبدیل می‌کنند.نشاسته ذرت یک عامل خشک‌کننده طبیعی است که به جلوگیری از عفونت قارچی پوست کمک می‌کند. استفاده از پودر نشاسته ذرت می‌تواند به تسکین سوزش و خارش ناشی از عفونت کمک کند. همچنین موجب کاهش رطوبت یا عرق می‌شود که باعث جلوگیری از رشد قارچ‌ها می‌شود و این یکی از مهم‌ترین خواص نشاسته برای پوست است.

این مطلب را بخوانید
اصولی ساده برای زیبایی پوست شما

خواص نشاسته برای پوست صورت:

نشاسته ذرت برای پوست‌های مستعد آکنه مفید است؛ زیرا، چربی اضافی پوست را جذب می‌کند. استفاده از نشاسته ذرت به حذف ناخالصی‌ها از منافذ پوست مانند کثیفی، گردوغبار نیز کمک می‌کند و شاید بتوان گفت مهم‌ترین خواص نشاسته برای پوست صورت این مورد است.

عوارض نشاسته چیست؟

تا اینجای مطلب دیدیم که نشاسته چیست و با خواص آن آشنا شدیم حال بهتر است ببینیم که عوارض نشاسته چیست و مضرات پودر نشاسته ذرت شامل چه مواردی است؟برای بیشتر افراد نشاسته هیچ خطر یا عوارض جانبی ندارد. دستورالعمل‌های تغذیه‌ای توصیه می‌کند که افراد از یک رژیم غذایی متعادل که شامل غذاهای نشاسته‌ای است استفاده کنند.

بااین‌حال افراد مبتلابه بیماری‌های خاص، ازجمله دیابت و کمبود مادرزادی ساکاراز ایزومالتاز (CSID)، باید مصرف نشاسته خود را تعدیل کنند؛ چراکه مضرات استفاده از نشاسته برای این افراد زیاد خواهد بود.انجمن دیابت آمریکا توصیه می‌کند که، افراد مبتلابه دیابت نوع 1 تعداد گرم کربوهیدرات خود را بشمارند و سپس با دوز انسولین خود متعادل کنند؛ چون مهم‌ترین مضرات استفاده از نشاسته برای این افراد افزایش قند خون است. افراد مبتلابه دیابت نوع 2 باید از مصرف مقادیر زیاد کربوهیدرات در یک نوبت اجتناب کنند و در عوض آن‌ها را مساوی در طول روز پخش کنند.

از دیگر مضرات پودر نشاسته ذرت افزایش وزن است. اگر نشاسته بی‌رویه مصرف شود و مواد غذایی حاوی نشاسته زیاد مصرف شوند، به‌دلیل بالابودن کالری موجب افزایش وزن می‌شوند که این مورد از مضرات نشاسته ذرت خصوصاً در افرادی که قصد کاهش وزن دارند باید موردتوجه قرار گیرد.

این مطلب را بخوانید
مراقبت هایی که نتایج کاشت مو را چندین برابر میکند

معرفی انواع ماسک نشاسته برای صورت

ماسک نشاسته مانند ماسک جوش شیرین برای رفع جوش صورت و جلوگیری از در آوردن جوش مفید و موثر است شما می توانید به راحتی این ماسک را در منزل تهیه کنید و پوست آسیب دیده خود را به کمک این ماسک مفید و خانگی درمان کنید.

1- ماسک نشاسته و موز

برای تهیه ماسک نشاسته و موز یک میوه موز را له کرده و با دو قاشق بزرگ نشاسته و یک قاشق گلاب مخلوط کنید. ماسک پوست نشاسته و موز را به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید.سپس به مدت ۵ دقیقه پوست خود را با حرکات دایره ای، ماساژ دهید. به کمک یک تکه پنبه مرطوب، ماسک را از روی پوست پاک کنید و آنگاه پوست را شستشو دهید.

2- ماسک نشاسته و تخم مرغ

مواد مورد نیاز:

 • دو قاشق سفیده تخم مرغ
 • دو قاشق شیر خشک
 • یک قاشق کوچک گلاب

طرز تهیه ماسک :

مواد فوق را به یکدیگر مخلوط کنید تا ماسک پوست یکدست حاصل شود. ماسک را به پوست مالیده و ۱۵ دقیقه صبر کنید. آنگاه پوست را ابتدا با آب گرم و سپس با آب سرد بشویید.

3- ماسک نشاسته و گلاب

مواد مورد نیاز:

 • سه قاشق گلاب
 • یک قاشق نشاسته
 • نصف فنجان آب

طرز تهیه ماسک :

مواد فوق را به خوبی مخلوط کنید و روی شعله حرارت دهید تا به خمیر غلیظی دست یابید. اجازه دهید تا ماسک پوست نشاسته و گلاب سرد شود آنگاه آن را روی پوست خود بگذارید. ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید و آنگاه پوست خود را شسشتو دهید.

ماسک نشاسته و گلاب

4- ماسک نشاسته و لیمو

مواد مورد نیاز:

 • یک قاشق کوچک زردچوبه
 • دو قاشق آبلیمو
 • یک قاشق نشاسته
 • یک قاشق کوچک جوش شیرین
 • چند قطره گلاب
این مطلب را بخوانید
آنچه درباره ی مراقبت از موی رنگ شده باید بدانید

طرز تهیه ماسک :

مواد فوق را به خوبی با هم مخلوط کنید و ماسک پوست بدست آمده را روی پوست قرار دهید. پس از ۲۰ دقیقه پوست را شستشو دهید. توصیه می شود هفته ای سه بار از ماسک نشاسته و لیمو استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب خود دست یابید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با نشاسته آشنا شدید. همچنین از خواص نشاسته برای صورت و انواع ماسک های مختلف با نشاسته آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا نشاسته پوست را سفید میکند؟

نشاسته ذرت برای روشن‌کردن فوری و سفیدکردن کل بدن و صورت استفاده می‌شود؛ زیرا، حاوی ویتامین A و مواد معدنی مانند آهن و کلسیم است که به از بین بردن لکه‌های تیره و رنگ‌دانه‌ها و روشن‌شدن رنگ پوست کمک می‌کند. همچنین بازسازی سلولی را تحریک می‌کند و سلامت کلی پوست را ارتقا می‌دهد.

بهترین زمان مصرف نشاسته چه موقع است؟

صبح تا ظهر بهترین زمان برای مصرف نشاسته است.

پاسخ دهید