زیبایی

تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت “کدام نوع بهتر است؟”

تفاوت لمینت و کامپوزیت
1.4kبازدید

برای دانستن تفاوت لمینت و کامپوزیت بهتر است ابتدا در مورد هر دو شناخت کافی داشته باشید. لبخند زیبا تاثیر بسیار زیادی در زیبایی هر فرد دارد. برخی از افراد به دلیل نداشتن دندان های سفید و نا هنجار اعتماد به نفس خود را از دست داده اند. امروزه با پیشرفت های زیادی که در زمینه دندانپزشکی شده است. می توان علاوه بر لبخندی زیبا اعتماد بنفس از دست رفته را بازگردانید.


فهرست مطالب:


تعریف لمینت دندان

همان گونه که تقریبا همه ما می دانیم برای داشتن دندان های زیبا و ساده می توان از روش های زیادی استفاده کرد که از جمله معروف‌ترین این روش ها استفاده از لمینت است. لمینت از انواع مختلفی برخوردار بوده و برای همین انتخاب برای بیمار ممکن است سخت باشد. لمینت دارای انواع مختلفی است که با توجه به تشخیص دندانپزشک نوع مناسب آن برای بیمار در نظر گرفته می شود. کاربردی‌ترین انواع آن می‌توان به لمینت سرامیکی اشاره کرد که به آن پرسلن ونیر نیز می‌گویند و جنس آن از نوع سرامیک است.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

پس از اینکه قالب گیری انجام شد، برای ساخت این لمینت ۲ تا ۳ هفته نیاز می باشد. به علاوه افرادی که از این لمینت استفاده می‌کنند، مواردی چون کوتاهی و بلندی دندان های آنها، شکستگی دندان ها، به هم ریختگی در بین دندان ها و فاصله بین دندانی آنها به خوبی پوشش دهی خواهد شد. جهت استفاده از این لمینت لازم است که دندان ها را ابتدا بتراشند. سپس با استفاده از چسب مخصوص آن را بر روی دندان ها نصب کرد.

مراحل جایگذاری لمینت دندان: ابتدا دندانپزشک کمی از مینای دندان را تراش می دهد و بعد از آنها قالب گیری می کند و برای ساخت روکش دندان، قالب ها را به آزمایشگاه ارسال می کند. بعد از دو هفته روکش ها آماده می شود و برای نصب به دندانپزشک تحویل داده می شود. اکنون دندانپزشک روکش لمینت را به دندان های شما میچسباند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: ورزش هوازی “راه افزایش سلامت بدن”

این مطلب را بخوانید
خواص روغن آرگان برای پوست را بهتر بشناسید

تعریف کامپوزیت ونیر

در رابطه با کامپوزیت ونیر باید گفت که نوعی لمینت کامپوزیتی می باشد که توسط دندانپزشک ماهر صورت می گیرد و لمینت کامپوزیتی که توسط خود پزشک با مواد مخصوص در مطب ساخته می‌شود و در همان جلسه روی دندان مراجع قرار داده خواهد شد. در مورد جنس ونیر کامپوزیت یا همان لمینت کامپوزیت باید گفت که جنس و نیرو های کامپوزیتی را از جنس موادی که برای ترمیم رنگ دندان ها استفاده می شود انتخاب می کنند.

از آنجایی که این مواد جنس بسیار حساسی دارند، لازم است توسط یک دندانپزشک ماهر و با تجربه روی دندان ها گذاشته شود. بنابراین برای انجام این کار لازم است که شناخت اصول زیبایی و آناتومی دندان ها صورت گرفته باشد.‌از کامپوزیت دندان نمی توان به عنوان یک روش درمانی برای دندان های از دست رفته استفاده کرد. دندان هایی که کاملا از بین رفته اند و نمی توان آن ها را ترمیم کرد، بهتر است از طریق روش ایمپلنت دندان ترمیم یابند.

مراحل جایگذاری کامپوزیت ونیر: دندانپزشک دندان ها را با پوششی از نوع رزین می پوشاند، لایه‌های اضافی رزین اعمال شده، تراشیده می‌شود. سپس رزین از طریق نوری شدید سخت شده و در نهایت روکش‌ها جلا پیدا می کنند. نیاز است تا برای داشتن ظاهری طبیعی، رزین صیقل داده شود تا مشابه دندان واقعی شود. برای انجام این درمان نیاز به تراشیدن دندان نیست.

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: آنچه درباره ی مراقبت از موی رنگ شده باید بدانید


کامپوزیت و لمینت برای چه دندان‌هایی نامناسب هستند؟

در برخی شرایط، دندان‌های افراد برای ونیر دندان نیستند. این شرایط عبارتند از:

  • دندان‌هایی با پوسیدگی یا بیماری لثه: این موارد باید قبل از ساخت و نصب ونیرهای دندان درمان شوند.
  • دندان‌های ضعیف شده: اگر مقدار بسیار زیادی از ساختار دندان از بین رفته یا دندان‌های بیشماری پر شده باشند، دندان‌ها برای انجام ونیر مناسب نیستند. روش‌های دیگری وجود دارد.
  • دندان‌هایی که به شدت جابجا شده‌اند یا نامرتب هستند: برای رفع این مشکل، به ارتودنسی دندان نیاز است.
  • فشار دادن دندان‌ها به صورت ناخودآگاه: در این حالت ونیرها به راحتی شکسته می‌شوند و آسیب می‌بینند. قبل از انجام هرگونه ونیر باید مشکل دندان قروچه حل شود. در بعضی موارد استفاده از محافظ‌های شبانه دندان ممکن است موثر باشد.
این مطلب را بخوانید
انواع روکش دندان و کاربرد آن ها

درباره‌ی خشکی چشم چه می‌دانید؟


تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت

در ادامه به بررسی تفاوت کامپوزیت و لمینت از چند نقطه نظر می‌پردازیم:

بررسی تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر رنگ

در رابطه با تفاوت لمینت و کامپوزیت باید گفت که یکی از موارد مهم تفاوت لمینت و کامپوزیت تغییر رنگی است که در لمینت های کامپوزیتی به وجود می آید. لازم است دقت کنید که با وجود پیشرفت علم برای این مسئله نیز یک درمان پیدا شده به گونه ای که در صورتی که مراقبت های لازم برای آن وجود داشته باشد، هر ۶ ماه یکبار می توان برای پوشش این کامپوزیت ها نزد دندانپزشک رفته و به دندان ها رنگ اولیه را زد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

بررسی تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر مقاومت

لمینت های کامپوزیتی دارای مقاومت بسیار کمتری در مقایسه با لمینت هستند و از این رو شکننده تر می باشند. ولی از نظر ظاهری نسبت به لمینت سرامیکی بسیار زیباتر و بهتر هستند.

در صورتی که قصد دارید لمینت های سرامیکی با کیفیت را روی دندان های خود بگذارید، لازم است مرکزی را انتخاب کنید که دارای امکانات و خدمات خوبی باشد. ‌لمینت های سرامیکی نسبت به کامپوزیت ها بسیار نازک تر هستند. ولی در مقایسه با آنها شفاف تر و طبیعی تر می باشند.


برای مطالعه بیشتر: درباره ی کلاژن چه می دانید؟


مراقبت از کامپوزیت و لمینت

  • منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از مشکلات بهداشت دهان و دندان جلوگیری شود. معمولا کامپوزیت و لمینت با بافت لثه سازگار هستند و با کشیدن نخ دندان یا مسواک زدن به ونیرهای خود آسیب نخواهید زد. از خمیر دندان‌های ساینده استفاده نکنید. استفاده از یک رژیم مناسب، ماندگاری لمینت‌ها را برای سالهای آینده افزایش می‌دهد.
مراقبت از لمینت و کامپوزیت
  • پس از اتمام درمان ممکن است به سرما و گرما حساسیت ایجاد شود. برخی از حساسیت ها کاملا طبیعی هستند و معمولا پس از یکی دو هفته از بین می‌روند. اگر این حساسیت‌ها باید باقی ماندند، به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
  • لمینت‌ها بسیار قوی هستند و در برابر بیشتر فشارهای معمولی مقاومت دارند. اما برای باز کردن آجیل‌ها مانند پسته، فندق، بادام و .. از دندان استفاده نکنید.
  • اگر دندان قروچه دارید حتما دندانپزشک خود را در جریان بگذارید. یک محافظ شبانه برای شما می‌سازد تا فشارهای ناشی از دندان قروچه هنگام خواب را به حداقل برسانید.
  • ممکن است ونیرها ساییده و شکسته شوند. اگرچه در بعضی اوقات ممکن است در بعضی مواقع کامپوزیت‌ها شکسته شوند اما در بیشتر موارد ترمیم آنها بسیار آسان است.
  • در صورت ایجاد و باقی ماندن برخی از تغییرات قابل توجه در شکل دندان‌ها یا ایجاد عوارض با دندانپزشک خود صحبت کنید تا اصلاحاتی انجام دهد.
این مطلب را بخوانید
ماسک زردچوبه حکیم پوست شما

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: سیر تا پیاز لوازم آرایش طبیعی


عوارض احتمالی و محدودیت‌های لمینت و کامپوزیت چیست؟

اکثر دندانپزشکان اتفاق نظر دارند که روش لمینت‌، زیبایی‌ طبیعی‌ مشابه با دندان‌های اصلی برای شما فراهم می کنند. این روش زیبایی دندانپزشکی، از نظر کیفیت، دارای شفافیتی کاملا مشابه مینای دندان شما است. همچنین، روش لمینت به علت بالا بودن استحکام ماده و لعاب مصرفی پس از درمان، در مقابل لکه‌ شدن و خراشیدگی بسیار مقاوم می‌باشد.

این در حالی است که روش روکش کامپوزیت، از درجه تخلخل بالاتری برخوردار است. بنابراین، این روکش در معرض خطر لک شدن قرار دارد‌. به همین خاطر، به منظور جلوگیری از ایجاد لک توسط برخی از مواد غذایی به وجود آورنده لک در دندان، ضروری است تا رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. علاوه بر این، برای داشتن دندان‌هایی به زیبایی دندان اصلی، روکش کامپوزیت باید پرداخت شود.

در روش لمینت ممکن است بیمار بیشتر از روش کامپوزیت درگیر باشد و اغلب اوقات افراد به علت انتظار برای ساخت روکش ها در آزمایشگاه دچار خستگی مفرط می‌شوند. با این وجود دندانپزشکان در تلاش هستند تا از فناوری CAD / CAM برای ساخت استفاده کنند. اگر به دنبال استفاده از روش روکش لمینت و کامپوزیت هستید، خوب است بدانید که بررسی انواع مختلف فناوری‌های در دسترس دندانپزشک شما، از اهمیت بالایی برخوردار است.

سخن پایانی

لمینت و کامپوزیت هر دو در زیبایی لبخند شما تاثیر دارند. اما تفاوت هایی با هم دارند. امروزه با پیشرفت در حوزه دندانپزشکی می توانیم اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم. در بالا تفاوت های لمینت و کامپوزیت را بیان کردیم. برای تصمیم بهتر در مورد انتخاب لمینت و کامپوزیت بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید. سپاس که در مجله‌ی خبری پزشکی ایران مدیسین نیوز با ما همراه بودید.

این مطلب را بخوانید
سیر تا پیاز لوازم آرایش طبیعی

سوالات متداول

لمینت برای مسائل حادتر مناسب است یا کامپوزیت؟

اگر دندان‌های شما دارای لکه‌های زیاد، آسیب دیده، شکسته هستند یا فاصله‌ بین دندانی زیادی دارند، دندانپزشکان ونیرهای پرسلن را توصیه می‌کنند.
ونیرهای کامپوزیتی برای مشکلات سطحی مناسب هستند. در صورت وجود مشکلات حاد، دندانپزشک تاج گذاری یا ارتودنسی را پیشنهاد می‌دهد.

انجام کامپوزیت ونیر و لمینت چقدر طول می‌کشد؟

معمولا ونیر کامپوزیت در یک جلسه ویزیت به طور کامل انجام می‌شود. اما لمینت سرامیکی دندان نیاز به دو الی سه هفته زمان نیاز دارد.

کامپوزیت محکم‌تر است یا لمینت؟

لمینت‌ها از کامپوزیت‌ها بسیار قوی‌تر هستند پس کمتر در معرض شکسته شدن قرار می‌گیرند. با این وجود، لمینت‌ها مانند ونیر کامپوزیتی قابل ترمیم نیستند. اگر پرسلن آسیب ببیند، باید جایگزین شود که این کار بسیار پرهزینه است.

تفاوت طول عمر کامپوزیت ونیر و لمینت چقدر است؟

 لمینت به طور میانگین چیزی حدود ​​۱۰-۱۵ سال مقاومت داشته و دوام می‌آورد‌، هر چند با رعایت بهداشت دهان و دندان و پیروی از دستورالعمل‌های دندانپزشک، حتی می‌توان برای مدت طولانی‌تری از آنها استفاده کرد. روکش کامپوزیت تمایل به ماندگاری حدود نیمی‌ از زمان‌، یعنی چیزی حدود ۵-۷ سال دارد.

پاسخ دهید