نماد سایت مجله پزشکی – سلامت ایران مدیسن نیوز

سیر تا پیاز عفونت دندان

عفونت دندان

عفونت دندان که یکی از شایع ترین عفونت های ناحیه سر و گردن است. در نگاه اول ممکن است خیلی ساده به نظر برسد. اما باید بدانید که همین اتفاق پیش پا افتاده در صورت بی توجهی به درمان، منجر به اختلالات و بیماری های بسیار خطرناکی می شود. آیا تا کنون شما به عفونت دندان دچار شده‌اید؟ برای درمان و جلوگیری از گسترش آن چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا در ورد عفونت دندان اطلاعات جامعی کسب کنیم.

دلایل ایجاد عفونت دندان

مشکلات دهان و دندان یا لثه بسیار شایع است و تقریبا همه افراد حداقل یکبار در زندگی این نوع مشکلات را تجربه کرده اند. اکثر مردم مشکلات دهانی را جدی نمی گیرند و همین اتفاق می تواند به مرور زمان جدی شود به طوری که عفونت دندان به بدن منتقل شود و بنابراین سلامت دهان و دندان به اندازه سلامت سایر اعضای بدن مهم است.

عفونت دندان پدیده ای ناگهانی و یک شبه نیست؛ بلکه به مرور زمان خود را نشان می دهد. در اغلب موارد، شکستگی یا پوسیدگی شرایط نفوذ باکتری به بخش های داخلی و زمینه تشکیل عفونت را فراهم می کند. ترک برداشتن دندان به دلیل ضربه، کشیدن دندان، عصب کشی، جراحی ناموفق، دندان عقل نهفته یا بی توجهی به بهداشت، از دیگر دلایل بروز این عفونت هستند.

علائم پخش شدن عفونت در بدن

اگر چه تحت تاثیر قرار دادن سایر اعضای بدن توسط عفونت دندان عارضه ای نادر است اما در برخی موارد ممکن است اتفاق بیفتد. این اتفاق عواقبی جدی برای سلامتی به همراه خواهد داشت. چنانچه علائم زیر را همراه با دندان درد تجربه کردید نشانگر گسترش عفونت به بدن می باشد:

خطرات پخش شدن عفونت در بدن

عفونت دندان یکی از شایع ترین عفونت های سر و گردن است. خطرات بروز این عفونت تنها مختص خود دندان یا فضای دهانی نیست. بلکه می تواند زمینه ساز بیماری های جدی در فرد شود. به همین دلیل ریشه یابی و درمان به موقع آن از اهمیت بالایی برخوردار است. خطرات ناشی از پخش عفونت دندان در بدن عبارتند از:

زوال عقل

باکتری های عفونت دندان می توانند پس از ورود به جریان خون، خود را به سلول های مغزی رسانده و آنها را از بین ببرند. مواد شیمیایی ترشح شده از لثه عفونی این فرآیند را تسریع می کند. درگیر شدن کانال های عصبی یکی دیگر از تاثیرات منفی این نوع عفونت بر مغز است. در نتیجه احتمال بروز بیماری هایی نظیر آلزایمر یا زوال عقل افزایش می یابد.

آبسه

عفونت و باکتری ها می‌توانند در بخش های مختلف دهان تجمع یافته و تشکیل آبسه دهند. آبسه ممکن است درون بافت نرم دندان (پری اپیکال)، لثه (جینجیوال) یا استخوان نگهدارنده دهان (پریودنتال) ایجاد شود.

آبسه در صورت بی توجهی به از دست رفتن دندان یا استخوان درگیر ختم می شود. همچنین آسیب دیدگی سینوس ها و ر های مغزی در چنین شرایطی افزایش می یابد.

درگیر شدن اعضای صورت یا گردن

با توجه به اینکه دندانی که دچار مشکل شده است در کدام قسمت فک قرار گرفته است، بخش های مختلفی از صورت می تواند درگیر می شوند. به عنوان مثال در صورتی که عفونت در یکی از دندان های موجود در فک بالا رخ دهد حفره بینی، سینوس ها، زیر چشم و گونه ها نیز دچار تورم یا عفونت می شوند. اما در شرایطی که عفونت در فک پایین باشد، حلق، زیر زبان، بناگوش آسیب می بیند؛ به طوری که بلع، باز کردن دهان یا تنفس به سختی صورت می گیرد.

سلولیت

نفوذ عفونت باکتریایی از دندان به پوست موجب سلولیت می شود. در این شرایط، چربی زیر پوست یا غشای میان پوستی در معرض حمله باکتری ها قرار می گیرند. قرمزی، تورم و احساس درد در محل درگیر از جمله علائم سلولیت هستند که به مرور زمان گسترش می یابد. پوست صورت و گردن بیشتر از سایر نواحی بدن در معرض آسیب عفونت دندان قرار دارند.

استئومیلیت

استئومیلیت یا عفونت مغز استخوان یکی از عوارض پخش عفونت دندان در بدن و در قسمت استخوان هاست. زیرا باکتری های عفونت دندانی وارد خون شده و می توانند خود را به بافت استخوانی برسانند. این اختلال معمولاً استخوان های اطراف دندان را درگیر می کند. درد شدید، قرمزی، بی حالی و گرمی از جمله علائم بروز این مشکل هستند.

بی توجهی به این علائم موجب گسترش عفونت به استخوان و مفاصل اطراف شده و شرایط را حادتر می کند.

ایجاد لخته در سینوس‌های مغز

اگر چه این مسئله نسبتا نادر است ولی آمارها نشان می‌دهد که از هر ده نفر یک نفر ممکن است به دلیل مشکلات عفونی دندان، دچار بیماری ترومبوز سینوس کاورنوس شود. این بخش جایی در قسمت زیرین مغز قرار دارد. نکته قابل اهمیت این است که عفونت دندان ممکن است باعث شکل‌گیری لخته‌ خون در این سینوس شود. این مسئله در صورت تشدید، حتی ممکن است منجر به مرگ فرد شود. اما با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های مناسب یا در صورت نیاز با عمل جراحی، می‌توان سینوس را تخلیه کرد.

پیشگیری از عوارض عفونت دندان

این جمله که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، به خصوص در عفونت دهان و دندان از اهمیت به سزایی برخوردار است.

برای جلوگیری از ایجاد عفونت دندان می‌توان راه‌حل‌های زیر را پیشنهاد کرد:

درمان خانگی عفونت دندان

  1. چیزی که خیلی گرم یا خیلی سرد باشد نخورید و نیاشامید.
  2. اطراف دندان آسیب‌دیده را نخ دندان نکشید.
  3. شما می‌تواند برای خوردن از طرف دیگر دهانتان که سالم است استفاده کنید
  4. از مسواک نرم استفاده کنید.
  5. سیر دارای عناصر ضد تورمی و آنتی‌بیوتیکی است.
  6. میخک خاصیت ضد قارچی، آنتی‌بیوتیک، ضدعفونی‌کنندگی و ضد درد دارد. این ادویه حاوی آنتی‌اکسیدان و مواد غذایی دیگر مانند منگنز، امگا ۳ و فیبر است. به این ترتیب میخک تسکین‌دهنده درد، کاهش‌دهنده تورم و از بین برنده عفونت دندان است.

کلام آخر

عفونت دندان یکی از مشکلات شایع دهان و دندان است که با درد، حساسیت به فشار، قرمزی، بو و طعم بد همراه می باشد. این عفونت نیز همانند سایر عفونت ها قابلیت گسترش و انتشار به بافت ها، استخوان ها، پوست و اندام های داخلی بدن را دارا است. به همین دلیل عدم درمان به موقع آن عوارض جدی بر جای می‌گذارد که از جمله آنها می توان به بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، مغزی، تنفسی، التهاب مغز استخوان و التهاب پوست اشاره کرد. بنابراین ضروری است که به نشانه‌های پخش عفونت در بدن توجه شود تا از مشکلات جدی پیشگری شود.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

yun.ir/epdznbhttps://1ea.ir/NSjb
https://cutt.ly/xEKWkDghttps://b2n.ir/t90636
https://bit.ly/2Yj73vphttp://iwo.ir/norfn
خروج از نسخه موبایل