نماد سایت مجله پزشکی – سلامت ایران مدیسن نیوز

از آلرژی غذایی و علل آن چه می‌دانید؟

آلرژی غذایی

آلرژی غذایی، واکنش سیستم ایمنی بدن است که بلافاصله بعد از خوردن غذاهای خاص اتفاق می‌افتد. برای برخی از افراد، واکنش آلرژیک به یک ماده غذایی خاص ممکن است ناراحت کننده باشد اما شدید نیست. آیا شما به ماده‌ خاصی واکنش‌هایی چون کهیر و تنگی نفس نشان می‌دهید؟ در این مقاله تا پایان همراه ما باشید تا با این مقوله بیشتر آشنا شوید.


فهرست مطالب:


بیشتربخوانید، بیشتر بدانید: درباره خشکی چشم چه می‌دانید؟


علائم آلرژی و حساسیت

علائم آلرژی غذایی معمولاً پس از چند دقیقه تا دو ساعت پس از خوردن غذای مشکل ساز بروز می‌کند. شایع‌ترین علائم و نشانه‌های آلرژی غذایی شامل موارد زیر است:

  1. سوزن سوزن شدن یا خارش دهان
  2. کهیر، خارش یا اگزما
  3. تورم لب ها، صورت، زبان و گلو یا سایر قسمت‌های بدن
  4. خس خس سینه، گرفتگی بینی یا مشکل در تنفس
  5. درد شکم، اسهال، حالت تهوع یا استفراغ
  6. سرگیجه، سبکی سر یا غش کردن
  7. آنافیلاکسی

در برخی افراد، آلرژی غذایی می تواند یک واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی را ایجاد کند. آنافیلاکسی می‌تواند باعث علائم و نشانه‌های تهدید کننده زندگی شود، از جمله:


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: “درد قاعدگی” ازعلل تا درمان


حساسیت غذایی چرا ایجاد می‌شود؟

زمانی که حساسیت غذایی دارید، سیستم ایمنی شما به‌اشتباه غذایی خاص یا ماده‌ای در آن غذا را به‌عنوان عاملی مضر شناسایی می‌کند. در پاسخ، سیستم ایمنی سلول‌ها را هدف قرار می‌دهد تا نوعی آنتی‌بادی به نام ایمونوگلوبولین ای (IgE) را رها کنند و غذای حساسیت‌زا یا ماده غذایی (آلرژن) را خنثی کنند.

بار بعدی که کمترین مقدار از آن غذا را بخورید، آنتی‌بادی‌های IgE آن را احساس می‌کنند و به سیستم ایمنی بدنتان پیام می‌فرستند تا ماده‌ای شیمیایی به نام هیستامین و سایر مواد شیمیایی را به درون جریان خون رها کنند. این مواد شیمیایی سبب علائم حساسیت می‌شوند.

در بزرگ‌سالان بیشترین حساسیت‌های غذایی را پروتئین های خاص موجود در مواد غذایی زیر ایجاد می‌کنند:

در کودکان حساسیت غذایی معمولا با پروتئین‌هایی ایجاد می‌شود که در مواد غذایی زیر موجودند:


درباره‌ی وزوز گوش چه می‌دانید؟


روش‌های تشخیص حساسیت غذایی توسط پزشک

برای تشخیص حساسیت، پزشک از فرد در مورد واکنش او به غذا سوال می‌کند. پزشک می‌خواهد بداند:

همچنین، پزشک حساسیت‌های دیگری مانند آلرژی‌های فصلی یا آسم و سابقه آلرژی‌های خانوادگی فرد را نیز بررسی می‌کند. آزمایش‌های زیر می‌تواند به پزشک در تشخیص حساسیت غذایی کمک کند:

آزمون خارش پوستی

یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی غذاهای رقیق شده را روی بازوی فرد قرار می‌دهد و پوست را به آرامی سوراخ می‌کند. هر واکنشی مانند خارش، تورم یا قرمزی نشان دهنده حساسیت فرد است. ممکن است لازم باشد افراد چندین بار این آزمایش را تکرار کنند.

آزمایش خون

این آزمایش به دنبال وجود آنتی بادی‌هایی است که خاص پروتئین‌های غذایی خاصی هستند و می‌توانند نشان دهنده حساسیت باشند.


جهت آگاهی: آنچه درباره ی مراقبت از موی رنگ شده باید بدانید


واکنش‌های فیزیکی که آلرژی غذایی نیستند!    

تعدادی پاسخ های غذایی هستند که علائمی شبیه به حساسیت غذایی ایجاد می کنند.اگر علائم گوارشی داشته باشید این احتمال وجود دارد که این پاسخ ها  تنها یک عدم تحمل غذایی باشد نه آلرژی غذایی. بسته به اینکه شما به چه نوعی از عدم تحمل غذایی مبتلا باشید ، ممکن است بتوانید مقدار کمی از آن غذای خاص را بدون ظهور واکنشی خاص مصرف کنید. در حالیکه اگر واقعا حساسیت غذایی داشته باشید مقدار خیلی کمی ازآن غذا نیز میتواند باعث پاسخ آلرژیک شود. ازآنجاییکه عدم تحمل غذا نیز برخی علائم مشابه حساسیت غذایی ایجاد میکند-مثل تهوع، استفراغ،گرفتگی و اسهال- بسیاری از مردم معمولا در تشخیص این دو دچار اشتباه میشوند.

یک نکته ماهرانه در تشخیص عدم تحمل غذایی این است که برخی از افراد در واقع نه به خود غذا بلکه به یک جزء یا ترکیب استفاده شده در تهیه غذا حساس هستند.

وضعیت های متداول مشابه


برای مطالعه بیشتر: “روماتیسم مفصلی” التهابی دردناک


عواملی که احتمال آلرژی غذایی را بالا می‌برند

عوامل خطر آلرژی غذایی شامل موارد زیر است:

• سابقه خانوادگی. در صورت وجود آسم، اگزما، کهیر یا حساسیت‌هایی مانند تب یونجه در خانواده شما، در معرض خطر آلرژی‌های غذایی هستید. 

• آلرژی های دیگر. اگر قبلاً به یک ماده غذایی حساسیت داشتید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به حساسیت به مواد غذایی دیگر باشید. به همین ترتیب، اگر انواع دیگری از واکنش‌های آلرژیک مانند تب یونجه یا اگزما را دارید، احتمال ابتلا به آلرژی غذایی بیشتر است.

• سن. آلرژی‌های غذایی در کودکان بخصوص کودکان نوپا و نوزادان بیشتر دیده می‌شود. با بزرگتر شدن، سیستم گوارش تکامل یافته و بدن مواد غذایی یا اجزای غذایی عامل آلرژی را کمتر جذب می‌کند.

خوشبختانه، حساسیت به شیر، سویا، گندم و تخم مرغ در کودکان به مرور زمان برطرف می‌شود. معمولا حساسیت‌های شدید و حساسیت به آجیل و صدف زمان بیشتری می‌برد.

• آسم. آسم و آلرژی غذایی معمولاً با هم اتفاق می‌افتند. در صورت بروز، آلرژی غذایی و علائم آسم احتمالاً شدید هستند.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: همه چیز درباره سنگ کلیه


کنترل و پیشگیری از آلرژی یا حساسیت غذایی

شروع مصرف زودهنگام محصولات بادام زمینی با خطر کمتری از آلرژی بادام زمینی همراه بوده است. قبل از شروع مصرف غذاهای حساسیت‌زا برای فرزندان، در مورد بهترین زمان مصرف آن‌ها با پزشک صحبت کنید.

اگر می‌دانید آلرژی غذایی دارید، این مراحل را دنبال کنید:

سخن پایانی

در این محتوا درباره آلرژی غذایی خواندیم. یادتان باشد که تنها راه اجتناب از یک پاسخ آلرژیک دوری کردن از غذاهایی است که این علائم و نشانه ها را بوجود می آورند. اگرچه با وجود تلاش های شما نیز احتمال دارد که در رژیمتان با یک غذای محرک مواجه گردید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

محرک‌های رایج حساسیت غذایی کدامند؟

* تخم مرغ
* شیر
* ماهی تازه
* آجیل‌های درختی، از جمله فندق، گردو، بادام هندی، و پسته
* بادام زمینی
* غذاهای دریایی از جمله میگو تازه، خرچنگ و لابستر
* دانه‌های سویا
* گندم

آنافیلاکسی چیست؟

این واکنش معمولاً بیش از یک قسمت از بدن را درگیر می کند و می تواند به سرعت وخیم تر شود. آنافیلاکسی باید بلافاصله درمان شود تا بهترین فرصت برای بهبود فراهم شود و از عوارض جدی و بالقوه جلوگیری شود.

در صورت ابتلا به آلرژی غذایی چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

– گرفتگی مسیر تنفسی به طوری که نفس کشیدن دشوار شود.
– شوک با کاهش شدید فشار خون
– ضربان شدید
– سرگیجه یا احساس گیجی

خروج از نسخه موبایل