نماد سایت مجله پزشکی – سلامت ایران مدیسن نیوز

علت درد دندان چیست؟ + معرفی انواع درد دندان

درد دندان

درد دندان یکی از علائمی است که ما را از بروز آسیب و بیماری در ناحیه دهان و فک آگاه می‌سازد. و در تشخیص به موقع و درمان سریع تیز موثر خواهد بود.در این مقاله با ما همراه باشید تا ابتدا با بررسی میزان دندان درد ، علائم و نوع درد علت درد دندان و در نهایت درمان لازم جهت کاهش درد شدید دندان مشخصص گردد. علاوه بر این درمان های خانگی جهت رفع درد دندان به صورت موقت را بررسی می نماییم.


فهرست مطالب


دندان درد چیست؟

درد دندان یا دندان درد زمانی رخ می‌دهد که عصبی در ریشه دندان و یا اطراف ریشه دندان تحریک شود. عفونت دندانی،  پوسیدگی دندان، آسیب و یا از دست دادن دندان از عوامل رایج درد دندان هستند. همچنین بعد از کشیدن دندان هم ایجاد می‌شود. درد گاهی از سایر نقاط منشأ گرفته و به فک رسیده و بعد از آن باعث احساس درد در دندان می‌شود.

رایج‌ترین مناطقی که منبع درد هستند، شامل مفصل گیجگاهی زیر آرواره‌ای، گوش درد، سینوس‌‌ها و در مواردی حتی مشکلات قلبی هستند. باکتری‌های داخل دهان هم می‌توانند باعث بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان شوند. هر دوی این عوامل هم خود باعث درد دندان می‌شوند. در اغلب موارد اما بیماری‌های لثه منجر به درد نمی‌شود.

به راحتی با نخ دندان کشیدن، مسواک زدن و استفاده از دهان شویه و همچنین معاینه شدن توسط دندانپزشک دوبار در سال می‌توان از گروه زیادی از مشکلات دندانی پیشگیری کرد. دندانپزشک از سیلانت و فلوراید استفاده می کند که به خصوص برای سلامت دندانی کودکان بسیار اهمیت دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عفونت دندان چیست را بخوانید.

 معرفی انواع درد دندان  

عوامل ایجاد درد دندان چیست؟

علائم و نشانه‌های درد دندان چیست؟

درد فک و دندان معمولاً با هم احساس می‌شوند. این نوع درد ممکن است دردی شدید به همراه فشار باشد و یا اینکه با سرما و گرما تحریک شود. این درد ممکن است تا ۱۵ ثانیه بعد از برطرف شدن عامل تحریک کننده هم پابرجا باشد. هر چه مناطق ملتهب افزایش پیدا کند، درد شدیدتر می‌شود..البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع پر کردن دندان را بخوانید.

این درد ممکن است به گونه، گوش و یا فک هم سرایت کند. دیگر نشانه‌ها و علائمی که به موجب آن هرچه سریع‌تر فرد باید اقدامات درمانی را انجام دهد، عبارتند از:

نشانه‌ها و علائم گاهی با پوسیدگی دندان، شکستگی دندان یا بیماری لثه همراه است.  دندان درد باید از دیگر منابع درد در صورت تفکیک شود‌. سینوزیت، گوش درد و گلو درد و یا آسیب به مفصل زیر آرواره‌ای – گیجگاهی که فک را به استخوان جمجمه متصل می‌کند هم گاهی با دندان درد اشتباه گرفته می‌شود‌.

درد ناشی از اندام‌های عمقی‌تر یا درد ارجاعی هم ممکن است از طریق رشته‌های عصبی منتقل شده و در فک یا دندان احساس شود. برای پی بردن به منشأ درد و برطرف کردن آن باید با پزشک یا دندانپزشک صحبت کرد.

چه زمانی به خاطر درد دندان باید اقدامات درمانی انجام داد؟

در صورت دندان درد در شرایط زیر باید با پزشک و یا دندانپزشک تماس گرفت:

از دست دادن دندان بر اثر آسیب شدید و تروما به نسبت از دست رفتن دندان شیری کودکان به گونه متفاوتی درمان می‌شود. اگر دندان دائمی کودک کنده شود هم باید به سرعت اقدامات درمانی انجام شود. دندان کنده شده را باید در شیر و یا حتی آب قرار داده و بعد به سرعت به مرکز درمانی مراجعه کرد.

هر گونه آسیب شدید قبلی، درد قفسه سینه و یا حتی بیماری‌های قلبی هم ممکن است باعث درد دندان شوند. در صورت داشتن این نوع علائم ‌‌و نشانه‌ها باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کرد:

پس بنابراین اگر درد دندان یا فک با سبکی سر، تعریق و تنگی نفس همراه باشد، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مراحل پوسیدگی دندان را بخوانید.

درمان درد دندان در خانه چگونه است؟

کارهایی که می‌توان برای دندان‌درد انجام داد:

برخی از گیاهان خاصیت ضد درد و ضد باکتریایی دارند. برخی از گیاهان دارویی که به صورت موقت باعث بهبود درد می‌شوند، عبارتند از:

میخک و روغن آن دارای خاصیت ضد التهابی هستند. این گیاه حاوی ماده‌ای تحت عنوان اوژنول (eugenol) بوده و به همین دلیل زمانی که در محل مورد نظر قرار می‌گیرد، تا حدود زیادی از شدت التهاب و دندان‌درد کم می‌کند. چند تکه‌ی کوچک میخک را به صورت مستقیم روی دندان قرار داده و اجازه دهید که داخل دهان به آرامی نرم شود. بعد از مدت زمان کوتاهی میخک را از دهان خود خارج کنید، این مدت زمان نباید از ۲۰ دقیقه بیش‌تر شود. به عنوان جایگزین می‌توان از روغن میخک استفاده کرد و چند قطره از آن را روی محل درد ریخت. از طرفی دیگر گاز گرفتن پنبه آغشته به روغن میخک تا حدود زیادی شدت درد را کاهش خواهد داد.  این ماده دارای مواد بیهوش کننده بوده و بنابراین تا حدود زیادی باعث بی حسی محل درد خواهد شد.

زردچوبه ادویه‌ای حاوی مواد ضدعفونی کننده طبیعی و اجزایی با خاصیت ضد التهابی است. با اضافه کردن چند قطره آب به پودر زردچوبه یک خمیر درست کرده و آن را روی ناحیه‌‌ی دردناک دندان قرار دهید.

نعناع دارای خاصیت خنک کنندگی و بی حس کنندگی است. می‌توان از برگ نعناع و یا روغن آن برای کاستن از شدت درد استفاده کرد.

بابونه دارای خاصیت ضد التهابی بوده و به کاستن از شدت تورم کمک می‌کند. چای بابونه کیسه‌ای را برای چند دقیقه درون آب جوش بخیسانید و بعد از آن‌که چای کمی خنک شده و به دمای محیط رسید، دهان خود را با آن آبکشی کنید.

کارهایی که نباید انجام داد: 

شاید توصیه‌ی بسیاری را شنیده‌اید که قرار دادن آسپرین به صورت مستقیم روی دندان و لثه باعث کاستن از شدت درد خواهد شد در حالی که این دارو باعث سوزش لثه و وارد شدن آسیبی جدی به بافت آن خواهد شد. جایگزین بی‌خطرتر برای این‌کار خوردن یک مسکن و یا کپسول به همراه یک لیوان آب است.

در هنگام دندان درد نباید غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی مصرف کرد. چرا که این مواد تا حدود زیادی باعث شدت گرفتن درد خواهند شد. برای مثال از مصرف گوجه و پرتقال دست بکشید. نوشیدنی‌های انرژی زا ورزشی و نوشابه‌های گازدار هم ممکن است باعث بدتر شدن شدت درد دندان شوند. 

مصرف نوشیدنی‌های اسیدی همچون آب پرتقال، آب گریپ‌فروت و آب گوجه را در هنگام درد دندان متوقف کنید.

 چرا که این مواد درد دندانی را بدتر می‌کنند.

برای درد فک

خمیازه کشیدن یا یک گاز بزرگ از غذا می‌تواند به بدتر شدن درد منجر شود. پزشک و یا دندانپزشک با بررسی بهتر شرایط علت درد را مشخص خواهند کرد.

بررسی درمان‌های پزشکی برای درد دندان

در بیش‌تر موارد درد فک و دندان توسط دندانپزشک درمان می‌شود. بعد از طی مراحل درمان هم برای بررسی‌های بیش‌تر بیمار به نزد دندانپزشک فرستاده می‌شود. در بسیاری از موارد پزشک برای کنترل درد، به اطراف دندان ماده‎ی خاصی را تزریق می‌کند. اگر لثه یا صورت متورم باشد و یا فرد تب داشته باشد، آنتی بیوتیک هم تجویز می‌شود. 

در مطب دندان پزشک، دندان پر شده و سایر اقدامات درمانی انجام می‌شود. اگر دندان شیری کودکان مشکل داشته باشد، در بسیاری از موارد دندان کشیده می‌شود. در مورد دندان‌های دائمی اگر مشکل شدید باشد، درمان ریشه انجام شده و در طی آن اعصاب و رگ‌های خونی تمیز شده و ریشه‌ی دندان توسط مواد خاصی بسته می‌شود. بعد از عصب کشی معمولاً روکش دندانی جدیدی روی دندان گذاشته می‌شود. 

در صورتی که بیمار تب داشته باشد و یا فک متورم شده باشد، آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. این روش درمانی زمانی اجرا می‌شود که لازم است درد و عفونت فوراً برطرف شده و فرایند اصلاح مشکل دندانی هفته‌ها تا ماه‌ها بعد انجام شود. فرد بعد از طی فرایند ریکاوری بدون مشکل می‌تواند به سر کار یا مدرسه بازگردد. انجام درمان‌های تکمیلی توسط دندانپزشک و یا جراح فک و صورت به زمان دیگری موکول می‌شود. اگر عوامل دیگری موجب درد دندان و فک شده باشد، باید آن مشکل را برطرف کرد. 

معرفی راههای پیشگیری از دندان درد 

با انجام کارهای معمولی و ساده‌ی مراقبتی می‌توان از درد دندان پیشگیری کرد. برای موارد ضروری حتماً شماره تلفن دندانپزشک خود را یادداشت کنید. 

سخن پایانی

شما در این مقاله با علت های درد دندان آشنا شدید. همچنین از علام و نشانه های آن و راههای درمان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چند نوع پالپیت یا التهاب عصبی دندان وجود دارد؟

ما دو مرحله احتمالی پالپیت را تجربه می کنیم: برگشت پذیر و غیر قابل برگشت
اولین مورد شامل درد و حساسیت موقت ناشی از گرما، سرما و غذاهای شیرین است.
زمانی که پالپ هنوز زنده است و می توان عامل تحریک کننده را خارج کرد، دندانپزشکان به این حالت برگشت پذیر می گویند. به طور کلی درمان این نوع دندان درد شامل از بین بردن پوسیدگی ها و ترمیم دندان است، پالپ دوباره سالم می شود.
در حالت دوم علائم دندان همراه درد مداوم و درد خود به خود است. در این صورت درمان از طریق عصب کشی دندان بهترین روش درمانی است و در صورت لزوم ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.

برای تسکین دندان درد چه کاری میتوانم انجام دهیم؟

دندان درد نسبت را می توان با مصرف داروهای مسکن تسکین داد. با این حال، در صورت وجود عفونت، بازه زمان مصرف مسکن به طور فزاینده ای کاهش می یابد و مصرف آنتی بیوتیک نیز ضروری است. به طور معمول آنتی بیوتیکی که اغلب برای دندان درد توصیه می شود هنگامی که عفونت وجود دارد، آموکساسیلین است. و کلیندامایسین یا پانتومایسین در افرادی که به پنی سیلین حساسیت دارند، توصیه می شود.

خروج از نسخه موبایل