جدیدترین مقالات

آشنایی با چند مقاله دندانپزشکی در مجله تهران دنتال نیوز

متخصص سلامت خانواده پزشکی است که وظیفه دارد تمام خدمات سلامتی را به همه اقشار جامعه و خانواده ها ارائه دهد و بین افراد هیچ گونه تبعیضی قایل نشود. متخصص سلامت خانواده یک سری افراد و تعداد مشخصی خانواده را تحت پوشش قرار می دهد و سرپرست یک تیم پزشکی – سلامت نیز می باشد. در نتیجه همه افراد برای داشتن لبخندی زیبا و دندان‌های سالم به خدمات و درمان‌ های دندانپزشکی نیاز دارند. داشتن دندان‌هایی زیبا و سالم مدیون مراقبت‌های مداوم و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان است. زیبایی، تمیزی، سالم‌بودن و یکدست‌بودن دندان‌ها می‌تواند به یک لبخند زیبا بیانجامد و این لبخند زیبا نقش بسیار زیادی در زیبایی چهره افراد دارد. برخی ذاتا دندان‌های سالم و زیبایی دارند و به دلیل مراقبت‌های مداومی که از دندان‌های خود انجام داده‌اند، دندان‌های آنها هیچ مشکلی ندارد. اما پوسیدگی، جرم دندان، نامرتب‌بودن دندان‌ها، عفونت‌های دندان و لثه و موارد بسیار متعدد دیگر، همگی به خدمات و درمان‌ های دندانپزشکی نیاز دارد. میتوانید برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه به مقاله های تهران دنتال نیوز مراجعه کنید.

درمان ریشه و یا عصب کشی دندان چیست؟

درمان ریشه دندان که اشتباها عصب کشی دندان هم از آن یاد می شود، عبارت است از خارج کردن ریشه یک دندان، تمیز نمودن و شکل دادن به فضای کانال تراپی (RCT) و در انتها پر نمودن آن برای جلوگیری از نفوذ باکتری ها به این ناحیه و بازگشت باکتری ها به سیستم اعصاب دندان می باشد.
هدف از انجام درمان ریشه دندان اجازه به باقی ماندن دندان در دهان بدون وجود اعصاب زنده در آن می باشد  و با انجام این کار می توان از دندان درد احتمالی در هنگام جویدن غذا و در بحث زیبایی باقی ماندن دندان در دهان و داشتن لبخند زیبا استفاده کرد.
این مطلب را بخوانید
ایمپلنت های دندانی در مقایسه با دندان طبیعی + آیا ایمپلنت دندان با دندان طبیعی فرق دارد؟

علت نیاز به تخلیه‌ی پالپ دندان چیست؟

زمانی که پالپ یا بافت عصب دندان صدمه می‌بیند باکتریها با حمله به اتاقک پالپ در آنجا شروع به رشد و تکثیر می‌کنند. باکتری‌ها و مواد ناشی از پوسیدگی باعث ایجاد عفونت یا آبسه دندان می‌شوند. آبسه یک کیسه پر از چرک و عفونت است که در انتهای ریشه‌های دندان تشکیل می‌شود.

پالپ چیست؟

مغز دندان یا پالپ دندان (به زبان انگلیسی: Pulp) به رگ‌ها و اعصاب دندان می گویند. حفره مرکزی در تاج دندان، اتاق پالپ نامیده می شود. مجرای ریشه دندان را نیز کانال دندان نامیده می شود. در حالت عادی مغز دندان زنده و فعال است ولی پوسیدگی‌ها و آزردگی‌های رگها و عصبها باعث درد و سرانجام مرگ مغز دندان، و از بین رفتن مغز دندان می شود.

چه عواملی باعث آسیب زدن به پالپ دندان می شوند؟

عوامل زیادی وجود دارد که باعث آسیب زدن به پالپ میگردند که مهم ترین عامل آسیب زدن به پالپ دندان تأخیر در ترمیم پوسیدگی ها است که باعث نفود میکروب ها به پالپ دندان می شوند. پوسیدگی های دندانی اگر در مراحل ابتدایی درمان نشوند، بعد از تخریب مینا و عاج به پالپ رسیده و سبب التهاب، آماس و بیماری پالپ می شوند. عوامل دیگری که در آسیب دیدن پالپ نقش دارند عبارت است از
  • ضربه ناگهانی به دندان حتی ضربه قاشق و یا شکستن تخمه، پسته و بادام
  • پرکردگی های عمیق
  • شکستگی و ترک دندان
  • تحلیل و سایش شدید دندانها و بیماریهای پیشرفته لثه
البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله همه چیز درباره عصب کشی دندان مراجعه کنید.
این مطلب را بخوانید
پوست ریزی نوزاد نشانه چیست و چگونه درمان می­‌شود؟

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر چیست؟

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟ این سوال اغلب افراد متقاضی اصلاح طرح لبخند هنگام مراجعه به دندانپزشکی است. ونیر دندان لایه ای نازک از جنس پرسلن یا کامپوزیت است که جهت بهبود شکل ظاهری و رنگ دندان روی آن قرار می گیرد. هدف اصلی از اجرای ونیر دندان اصلاح طرح لبخند است. معمولا ونیر با جنس پرسلن به عنوان ونیر سرامیکی یا لمینت و ونیر از جنس کامپوزیت با نام کامپوزیت یا ونیر کامپوزیت شناخته می شود. هر یک از روش های ترمیم و زیبایی ونیر کامپوزیت و لمینت اگر به درستی روی دندان اجرا شوند، دندان هایی منظم، سفید و مرواریدی و لبخندی زیبا را برای شما به ارمغان می آورند. هر دوی این روش ها برای 8 الی 10 دندان جلویی فک بالا و پایین که هنگام لبخند قابل رویت است، اجرا می شود. برای هر دوی این درمان ها در جلسه اول دندان ها معاینه شده، وضعیت دندان های فک بالا و پایین نسبت به هم و شرایط فک ها نسبت به صورت مورد بررسی قرار می گیرد. به این ترتیب دندانپزشک می تواند قابل انجام بودن هر یک از درمان ها را مشخص نماید.

لمینت سرامیکی چیست؟

لمینت سرامیکی پس از تراش دندان و قالبگیری توسط لابراتوار ساخته می شود و در کلینیک توسط دندانپزشک سمان میشود (چسبانده میشود). پروسه درمان آن حدود دو الی سه هفته زمان میبرد. در جلسه اول پس از معاینه در صورتیکه لمینت سرامیکی برای شخص مورد نظر قابل انجام باشد، قالب اولیه از دندانها تهیه شده به لابراتوار ارسال میشود. در لابراتوار تغییرات بر اساس نقطه نظرهای بیان شده توسط دندانپزشک(که در تبادل نظر با مراجع بدست آمده) روی کست(قالب) اعمال و به مطب دندانپزشکی ارسال میشود.
این مطلب را بخوانید
بیماری لوپوس چیست و چه علایمی دارد؟ + هر آنچه که باید درباره این بیماری خودایمنی مزمن بدانید
در جلسه دوم پس از بررسی و تایید نمونه ارسال شده از لابراتوار، تراش، قالبگیری و ساخت پروتز موقت آغاز میشود که میتواند سه الی چهار ساعت به طول انجامد. در جلسه سوم حدود دو هفته بعد لمینتهای سرامیکی از لابراتوار ارسال میشود. پس از امتحان آنها در دهان و تایید آنها توسط دندانپزشک وبیمار ، پروسه چسباندن آغاز م

پیشنهاد ما به شما

ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

ایمپلنت فوری دندان یک روش جایگزینی است که برای پر کردن جای دندان های گمشده …

دیدگاهتان را بنویسید