آب درمانی

درباره‌‌ی آب درمانی چه می‌دانید؟

ریشه آب درمانی به طب سنتی چینی بازمی‌گردد. این نوع درمان برای بیماری‌های بسیاری تجویز می‌گردد. آیا شما تا کنون برای درمان مشکل خود به سراغ آب درمانی رفته‌اید؟ این روش درمانی فواید بی‌شماری دارد و آرامش بسیاری در پی دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با انواع روش‌های آب‌درمانی و فواید آن آشنا شوید.

انواع روش‌های آب درمانی را بشناسید

کارورزان رشته‌ی آب درمانی از ویژگی‌های مختلف آب از قبیل جریان و ویسکوزیته و فشار بهره می‌گیرند تا تکنیک‌های درمانی جدیدی را ابداع کنند.

Ai Chi

آیی چی یکی از انواع آب درمانی است که موجب تعالی ذهنی و روحی و سلامت جسمی می‌شود. نام آیی چی را از هنر رزمی تایی چی گرفته‌اند. تایی چی یکی از هنر‌های رزمی چینی است که بر سلامت روح و جسم افراد تاثیر می‌گذارد. ترکیب تایی چی و کی گنگ (Qi Gong) در کنار هم تکنیک آبی آیی چی را می‌سازد. Qi در چینی به معنی سطح انرژی بدن انسان و Gong به معنی تمرین است.

آب درمانی به روش آیی چی شامل تمرینات تنفسی و آرامش‌بخش است. برای انجام این تمرینات باید تا شانه وارد آب شوید و همزمان که بدن‌تان را به آرامی تکان می‌دهید، نفس عمیق بکشید.

آب درمانی

تکرار این حرکات آرام به مرور زمان باعث افزایش قدرت بدنی می‌شود و سطح اکسیژن و کالری مصرفی سلول‌ها را افزایش می‌دهد. آیی چی حرکت دست و پا‌ها را در محل مفاصل بهبود می‌بخشد و در افرادی که دچار اختلال استرس یا افسردگی هستند، از سطح اضطراب یا ناراحتی آن‌ها می‌کاهد.

این مطلب را بخوانید
معرفی خوراکی های تنظیم هورمون زنانه + بهترین روش برای تنظیم هورمون زنانه چیست؟

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: عسل، معجزه‌ای برای ورزشکاران


روش‌های آب درمانی: PNF

پی ان اف نوعی آب درمانی کششی است که از آن برای توان‌بخشی استفاده می‌شود. این نوع آب درمانی شامل حرکات انعطافی و کششی و چرخشی در آب می‌باشد. البته حرکات چرخشی پی ان اف را باید طبق الگو‌های ورزشی مخصوصی انجام داد که کارورزان آب‌درمانی تجویز می‌کنند.

BRRM

این نوع آب درمانی معمولاً برای بیمارانی که از آسیب‌های نخاعی و سر و بیماری پارکینسون رنج می‌برند، استفاده می‌شود.
بیمار باید تا کمر یا شانه داخل آب برود و به کمک تیوب‌های شناور تمرین استقامت انجام دهد. تیوب‌های شناور در واقع همان حلقه‌هایی هستند که به بیمار کمک می‌کنند در آب حرکت کند.

روش‌های آب درمانی: حرکات سیال

بیمارانی که از این نوع آب‌درمانی استفاده می‌کنند، باید پشت‌شان را به دیواره‌ی استخر بچسبانند و تا گردن در آب فرو روند تا قفسه‌ی سینه‌ی آن‌ها در تماس با آب قرار بگیرد. سپس در همان حالت حرکاتی آهسته و ریتمیک انجام دهند و هم‌زمان نفس عمیق بکشند. این حرکات سیال توسط درمانگر و با توجه به نوع بیماری تجویز می‌شود.

آب درمانی‌ های مخصوص کمردرد

در بعضی روش‌های آب‌درمانی، به جای تمرکز بر درمان نقطه‌ی آسیب‌دیده، بر کل اجزای بدن تاثیر می‌گذارند تا همه‌ی قسمت‌ها با هم به درمان ناحیه‌ی آسیب‌دیده منجر شوند.

آب درمانی

در نوعی آب‌درمانی مخصوص کمردرد از افراد می‌خواهند در آب قدم‌های بلند بردارد. زیرا انواع قدم زدن در آب در درمان آرتروز یا آسیب‌های زردپی پا یا ناهنجاری‌های ناشی از فلج مغزی مفید است.

روش هالیویک

در ابتدا از این روش برای آموزش شنا به بیمارانی که دچار ناتوانی‌های جسمی و فلج مغزی بودند استفاده می‌شد. برهم خوردن تعادل و سعی در ایستادن مجدد از ویژگی‌های اصلی روش هالیویک می‌باشد. در این نوع آب درمانی معمولاً بیمار را در آب نگه می‌دارند. در حالی که درمانگر به طور منظم و به تدریج سعی می‌کند تعادل بیمار را بر هم بزند و از این طریق نحوه‌ی حفظ تعادل و درست ایستادن را به او آموزش دهد.

این مطلب را بخوانید
افتادگی پلک چیست و به چه علت ایجاد می‌شود؟ + معرفی تمام روش های رفع افتادگی پلک بدون عمل جراحی

TTTA

این روش شامل پارامتر‌هایی است که در نهایت موجب پیشرفت در روند درمان بیماری می‌شود. این روش مخصوصاً برای افرادی که دچار مشکلات سیستم عصبی هستند، مفید است. در TTTA تمرکز بیشتر معطوف عملکرد است. به طوری که بیمار را تحریک می‌کنند تا اعمالی که قادر به انجام آن‌ها نیست را انجام دهد. به بیان دیگر در این روش بیمار را تشویق می‌کنند تا در بهبود توانایی‌هایش مشارکت کند.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: “درد قاعدگی” ازعلل تا درمان


مزایای آب درمانی چیست؟

مزایا و خصوصیات استفاده از آب‌درمانی برای تسکین دردها و ایجاد آرامش و موارد درمانی و روحی بی‌اندازه است و در دسترس بود و ارزانی این تفریح مفرح بی‌بدیل است.

نیروی مقاومت آب در آب درمانی

ویسکوزیته‌ی طبیعی آب ماهیچه‌ها را قوی می‌کند. یکی از مزایای آب‌درمانی این است که نیروی مقاومت آب بسیار بیشتر از مقاومت هوا است. در نتیجه انجام حرکات ورزشی در آب، ماهیچه‌های بیشتری را درگیر می‌سازد و از ضعیف شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. هم‌چنین آب باعث می‌شود بیماران کمتر درد بکشند و ماهیچه‌های قوی‌تری داشته باشند که این در روند درمان بسیار اهمیت دارد.

فشار هیدروستاتیکی

فشار معمول و متداول مایعات را فشار هیدروستاتیکی می‌گویند. از آن جایی که آب چگال‌تر از هوا است، فشار بیشتری بر بدن اعمال می‌کند و کارایی قلب و شش‌ها را افزایش می‌دهد.

فواید آب درمانی

فشار به ماهیچه‌ها و مفاصل درد‌های مزمن را کاهش می‌دهد و جریان خون و قدرت ماهیچه‌ها را بهبود می‌بخشد.

بهبود گردش خون با انجام آب درمانی

همان طور که پیش‌تر گفتیم، آب درمانی با آب گرم انجام می‌شود. گرمای آب جریان خون داخل رگ‌ها را بهبود می‌بخشد؛ بنابراین آب درمانی به بیمارانی که عضلات قلبی ضعیف دارند، توصیه می‌شود. گرما هم‌چنین درد و گرفتگی‌های ماهیچه را تسکین می‌دهد.

این مطلب را بخوانید
معرفی 5 متخصص برتر غدد در اصفهان به انتخاب مجله پزشکی - سلامت

درباره‌‌ی سنگ کلیه چه می‌دانید؟


رانش آب

خاصیت رانش آب باعث می‌شود بتوانید در آن شناور باشید و بیشتر از وقتی که در خشکی هستید، احساس سبکی کنید. در ضمن آب اثر گرانش را خنثی و از مفاصل و ماهیچه‌ها محافظت می‌کند. این ویژگی آب به خصوص برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های مزمن هستند یا اضافه وزن دارند، بسیار مفید است.

آب درمانی و استراحت عضلات

در آب‌درمانی، گرمای آب باعث انبساط دیواره‌ی رگ‌های خونی و استراحت عضلات می‌شود. درمانگر با استفاده از تجهیراتی مانند پدال‌های آبی، جریان آب را به قسمت‌هایی از بدن بیمار که نیاز به درمان دارند، هدایت می‌کند و جریان آرام آب مانند ماساژوری طبیعی عمل می‌کند که جریان خون را متعادل می‌سازد.


برای مطالعه بیشتر: “روماتیسم مفصلی” التهابی دردناک


آب‌درمانی برای کدام بیما‌ری‌ها؟

این روش برای کاهش درد در اختلالات زیر کاربرد دارد:

 • کمر درد
 • بارداری
 • کاهش وزن
 • اختلالات ریوی
 • کاهش درد آرتروز
 • بهبود دامنه حرکت
 • مبارزه باخستگی
اهداف آب درمانی
 • آسم ناشی از ورزش
 • کاهش اسپاسم عضلات
 • مدیریت درد حاد یا مزمن
 • اختلالات عصبی عضلانی
 • اختلالات اسکلتی عضلانی
 • بهبود انعطاف پذیری عضلات
 • بهبود قدرت از طریق تمرین مقاومت
 • کمک به آرامش و کاهش سطحاسترس
 • توانبخشی برای جراحی جایگزینی قبل و بعد از مفصل

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: از ورزش یوگا چه می‌دانید؟


سخن پایانی

در این محتوا درباره آب‌درمانی سخن گفتیم. انواع روش‌های مختلف آن را بررسی ردیم و از تعدادی از فواید آن آگاه شدیم. قابل ذر است بسیاری از افراد فکر می‌کنند که خودشان می‌توانند به استخر بروند و با راه رفتن در آب از اثرات آن بهره‌مند شوند. اما بهتر است بدانید کسانی که از بیماریهای حرکتی مانند دیسک کمر رنج می‌برند هرگز نباید خودسرانه به اینکار را انجام دهند. اگر این افراد به طور اصولی از روشهای آب درمانی استفاده نکنند فشار زیادی به عضلاتشان وارد می‌شود و درد افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل باید از افراد متخصص برای انجام این روش بهره بگیرید و به نظرات آنها به دقت گوش دهید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

این مطلب را بخوانید
درباره واریکوسل چه می‌دانید؟

پیشنهاد ما به شما

بهترین کرم پودر از نظر پزشکان

بهترین کرم پودر از نظر پزشکان

بهترین مارک کرم پودر خوب اولین موردی که قبل از خرید کرم پودر باید به …

دیدگاهتان را بنویسید