عسل و ورزشکاران

مصرف عسل برای ورزشکاران چه فوایدی دارد؟ + آشنایی با خواص عسل برای ورزشکاران حرفه ای + عکس


آیا درباره فواید مصرف عسل برای ورزشکاران اطلاعات دارید؟ زمانی عسل به عنوان کربوهیدراتی ساده در کنار شکر قرار می‌ گیرد، کربوهیدرات ساده‌ ای که کالری خالی به شمار می ‌رفت و باعث واکنش‌ های زنجیره‌ ای منجر به هیپوگلیسمی می‌ شد: کربوهیدرات ‌هایی که به سرعت هضم می‌ شوند قند خون را به سرعت افزایش می‌ دهند، چنین افزایشی در سطح قند خون باعث می ‌شود لوزالمعده در تلاش برای بازگرداندن قند خون به سطح عادی، انسولین بیش از اندازه‌ ای ترشح کند و قند خون کاهش پیدا کند، اتفاقی که منجر به عملکرد ضعیف، سرگیجه، خستگی یا علائم نامناسب دیگری می ‌شود. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


درباره‌ی عسل بدانید

در عسل گلوکز و فروکتوز به نسبت تقریبا مساوی وجود دارد. گلوکز در روده به سرعت جذب می شود و جذب فروکتوز با مقداری تاخیر انجام می شود. به همین دلیل پس از مصرف عسل، انرژی موجود در آن در دو به مرحله به بافت های بدن می رسد. این یعنی یک انرژی پیوسته، همین خاصیت مصرف عسل، به ویژه برای شما و تمام ورزشکاران سودمند است.

  • خواص مصرف عسل برای ورزشکاران
  • یک منبع طبیعی کربوهیدرات برای ورزشکار

بیش از ۹۰ درصد از وزن خشک عسل را کربوهیدرات‌های مفید تشکیل می‌دهند. یعنی در هر قاشق از عسل حدود ۱۷ گرم کربوهیدرات وجود دارد.

عسل و ورزشکاران

کربوهیدرات‌ها یکی از مهمترین مواد غذایی مورد نیاز در رژیم غذایی یک ورزشکار هستند و برای رسیدن به اوج عملکرد او در طی فعالیت‌های بدنی بسیار ضروری هستند.عسل در میان تمام منابع کربوهیدرات (انواع غلات سبوس‌دار، برنج، انواع سبزیجات و میوه‌ها، انواع شیرینی‌جات) در حجم کمتری مقداری بیشتری کربوهیدرات ذخیره کرده است. علاوه‌ بر این کاملا طبیعی است و عاری از هر گونه ماده‌ی شیمیایی است.

مصرف عسل برای ورزشکاران چه فوایدی دارد؟

حفظ سلامتی یکی از الزامات در زندگی هر ورزشکار می باشد. برای حفظ سلامتی یک فرد برخی عوامل باید کنترل شوند. از جمله تغذیه ، ساعات خواب ، ورزش مستمر و چکاب دوره ای پزشکی. در بخش تغذیه فرد باید از مواد غذایی مقوی و انرژی زا استفاده کندو عسل یکی از مواد غذایی طبیعی است که می تواند این انتظارات را برآورده کند. مصرف عسل برای ورزشکاران می تواند خواص دیگری را نیز به دنبال داشته باشد. در ادامه به معرفی چند نمونه از این خواص می پردازیم.

این مطلب را بخوانید
درمان‌های خانگی برای کاهش درد قاعدگی

1. عسل یک منبع عالی از آنتی‌اکسیدان‌هاست

مهم است که ورزشکاران، خصوصا ورزشکاران ورزش‌های استقامتی مانند دو، دوچرخه سواری و کوهنوردی؛ از آنتی‌اکسیدان‌ها در رژیم خود استفاده نمایند.اگر چه میزان مناسب اکسیژن برای ورزشکاران ضروری است اما همین اکسیژن می‌تواند به آنها آسیب نیز برساند. ورزشکار برای سوزاندن گلوکز موجود در ماهیچه‌های خود به اکسیژن نیاز دارد. هر چه فعالیت بیشتر باشد بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد. اما اکسیژن بسیار فرار است و در قالب رادیکال‌های آزاد قسمت‌ها مختلف بدن را مورد حمله قرار می‌دهد. این اتفاق ممکن است باعث خستگی عضلات و آسیب به آنها شوند.مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها کمک می‌کنند تا ورزشکاران در مقابل این حملات مصون باشند.

عسل و ورزشکاران

عسل نسبت به سایر نوشیدنی‌های انرژی‌زای ورزشی از میزان آنتی‌اکسیدان بیشتری برخوردار است. با خوردن عسل قبل، حین و یا بلافاصله بعد از تمرین، آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند از آسیب‌های رادیکال آزاد جلوگیری کنند.

2. ثابت نگه‌داشتن قند خون در حین ورزش

ویژگی منحصر به فرد عسل این است که در دو مرحله جذب بدن می‌شود. ابتدا گلوکز به سرعت جذب بدن می‌شود اما فروکتوز کم‌کم و آهسته جذب می‌شود. همین عامل باعث می‌گردد تا میزان قند خون شما در حین تمرین و فعالیت ثابت باقی بماند.نقطه‌ی مقابل عسل، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و قند‌های مصنوعی هستند. این مواد درست بعد از مصرف به یکباره سطح قند خون را بالا می‌برند. بدن برای تنظیم و پایین آوردن آن مجبور است مقدار زیادی انسولین ترشح کند. این بالا و پایین شدن قند خون سبب خستگی و آسیب به کبد ورزشکاران می‌شود.

3. مانع خستگی حین تمرین می‌شود

یکی از دردسترس‌ترین منابع انرژی که بدن ورزشکار از آن استفاده می‌کند، کربوهیدرات‌های ذخیره شده در ماهیچه‌ها (گلیکوژن) است. در صورت اتمام این ذخایر، بدن مجبوربه استفاده از سایر مواد مغذی مانند چربی و پروتئین‌های ماهیچه‌ها برای ایجاد انرژی می‌گردد.

این اتفاق باعث خستگی و کاهش حجم عضلات می‌شود.مصرف یک قاشق غذاخوری عسل قبل از ورزش، مانع از هدر رفتن گلیکوژن ذخیره شده در ماهیچه‌ها می‌شود. همچنین مصرف عسل در حین فعالیت باعث می‌شود که سطح انرژی شما حفظ شود.

این مطلب را بخوانید
سرطان مثانه از علائم تا درمان

4. غنی‌ترین منبع کربوهیدرات در عسل

از جمله برترین خواص عسل برای ورزشکاران وجود کربوهیدرات در آن است. علوم تغذیه قبلاً این موضوع را به اثبات رسانده است که کربوهیدرات اصلی‌ترین گزینه در برنامه غذایی ورزشکاران می‌باشد.بسیاری از ورزشکاران قدر و تیم ملی در جهت بهبود عملکرد ورزشی و حفظ عضلات در شرایط عالی که مهم‌ترین و حیاتی‌ترین عامل برای آنان شمرده می‌شود، در طول تمرین یا دوره مسابقات از منابع غذایی سرشار از کربوهیدرات استفاده می‌کنند.

متخصصان تغذیه و مربیان نیز توصیه می‌نمایند، قبل از هر تمرین روتین، ورزشکاران برای فعالیت بهتر به منبع غذایی کربوهیدرات نیاز دارند. حال سؤال اینجاست که در چه ماده‌ای می‌توان کربوهیدرات یافت. مواد غذایی گوناگونی وجود دارند که سرشار از کربوهیدرات هستند.اما عسل ماده‌ای است که به عنوان برترین منبع طبیعی کربوهیدرات برای ورزشکار محسوب می‌شود. به طوری که هر یک قاشق عسل از حدود ۱۷ گرم کربوهیدرات برخوردار می‌باشد. آزمایشات نشان داده است، آن دسته از ورزشکارانی که عسل را به عنوان منبع کربوهیدرات خود استفاده می‌کنند، همواره در ورزش عملکرد سریع‌تری داشته و از قدرت و استقامت بالاتری نسبت به سایر افراد برخوردار هستند.

بیش‌ترین تأثیر عسل در تمرین:

در پایان تمرین و در اوج خستگی متوجه خواهند شد. زمانی که دیگر انرژی به ادامه ورزش ندارند و با مصرف یک قاشق غذاخوری عسل ارگانیک وطبیعی 17 گرم کربوهیدرات و 60 کالری طبیعی وارد بدن خود کرده و انرژی مجدد را به دست می‌آورند. خواص عسل برای ورزشکاران قابل توجه همه ادوار ورزشی متخصصان قرار دارد

ورزشکاران همیشه باید به سلامتی و تغذیه خود اهمیت دهند و سالم بودن عضلات و ماهیچه‌ها مستلزم این است که بدن روزانه 15 گرم پروتئین و 25 گرم کربوهیدرات دریافت کند .‎ورزش کاران می توانند تمامی کربوهیدرات هاو بخش اندکی پروتین را از عسل به دست آورند. تمامی این ادعاها در علم تغذیه به اثبات رسیده است.

این مطلب را بخوانید
متخصص غدد شامل چیست

آیا مصرف عسل موجب کاهش وزن در ورزشکاران می‌شود؟

برای پاسخ دادن به این سؤال در ابتدا نیاز است که تحقیقات انجام شده از دانشگاه ممفیس را مورد بررسی قرار دهیم. طبق این یافته‌های به دست آمده عسل موجب سوخت و ساز بدن و افزایش و تقویت متابولیسم در بدن می‌گردد و از طرفی نیز هضم غذا را راحت‌تر می‌کند. خواص عسل برای ورزشکاران در کاهش وزن نقش کلیدی دارد.

حال به نظر شما اگر این ماده در هنگام ورزش کردن مورد استفاده قرار بگیرد تا چه حد می‌تواند بر متابولیسم تأثیر گذار باشد. افزایش سرعت سوخت و ساز بدن را در حین انجام تمرینات می‌توانید با مصرف منظم عسل تجربه کنید.برای آن دسته از ورزشکارانی که قصد دارند، لاغر شوند یک دستور طلایی عالی و مقوی را پیشنهاد می‌کنیم. آب لیمو تازه با ویتامین سی که در خود دارد، موجب سوزاندن چربی در بدن می‌شود، اسیدهای آمینه و مواد معدنی این ماده مؤثر، در نهایت به سوخت و ساز بدن کمک شایانی می‌کنند.

به شما ورزشکاران عزیز پیشنهاد می‌نماییم که آب لیمو، عسل و مقداری دارچین را در آب ولرم حل کرده و بنوشید. در حین ورزش کردن با این معجون سرعت سوخت و ساز بدنتان نیز چندین برابر می‌گردد و در نهایت کاهش وزن اتفاق می‌افتد.

ترکیب شیر و عسل چه نقشی در ورزشکاران بدنسازی دارد؟

پزشکان و متخصصان تغذیه همیشه بر مصرف شیر و عسل با یکدیگر تاکید دارند. زیرا این معجون سرشار از آنتی اکسیدان، کلسیم، منیزیم، ویتامین، پروتئین و بسیاری دیگر از مواد مغذی و معدنی است که برای سلامتی اهمیت ویژه‌ای دارند. اما امروز ما قصد داریم برای ورزشکارانی که در رشته بدنسازی به فعالیت می‌پردازند، نکاتی را لیست کنیم.

خواص عسل برای ورزشکاران به همراه شیر چندین برابر افزایش می‌یابد. تحقیقی که در آزمایشگاه ورزش و تغذیه دانشگاه ممفیس صورت گرفت، نشان داد، زمانی که ورزشکاران در حین تمرین یا قبل و بعد آن، از این معجون خاص و منحصر به فرد استفاده کنند، با افزایش استقامت بدن، سلامت استخوان، خواب راحت، درمان نقرس، کاهش استرس و … روبرو خواهند شد.

این مطلب را بخوانید
بهترین متخصص تغذیه ورزشی تهران

با توجه به اینکه مصرف عسل در تقویت سیستم ایمنی بدن نیز تأثیرات مثبتی دارد، ورزشکاران دیگر دچار بیماری و بی‌خوابی و سرماخوردگی و … نمی‌شوند که بحث سلامتی برای افراد ورزشکار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پس اگر می‌خواهید در حین ورزش کردن از سلامت کافی نیز برخوردار باشید به این توصیه‌های گراوان توجه کنید.

نحوه مصرف عسل در ورزشکاران چگونه است؟

ورزشکاران می توانند در طول ورزش و یا پس از آن برای جبران انرژی از دست رفته خود از عسل استفاده کنند.شیوه مناسب برای مصرف عسل برای ورزشکاران به عواملی مانند زمان مصرف ، شرایط بدنی ورزشکار ، بیماری های خاص جسمی او وابسته است.با این حال ما برخی از روش هایی از مصرف عسل که بیشترین بازده را می تواند به همراه داشته باشد را در ادامه در اختیار شما قرار می دهیم.

قبل از تمرین

  • ۴ ساعت قبل از تمرین: ۴ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن
  • ۱ ساعت قبل از تمرین: ۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن
  • ۱۰ دقیقه قبل از تمرین: ۰.۵ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن

 طی تمرین:

می‌توانید هر یک ساعت ۳۰ الی ۶۰ گرم مصرف کنید

بعد از تمرین:

برای بازیابی مطلوب ورزشکاران باید ۱ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن‌ شان مصرف کنند. در ۴ الی ۶ ساعت بعدی این فرآیند را تکرار کنید.

عسل

تذکر! : مقدار عسل گفته شده در دستورالعمل بالا زیاد است. چنانچه به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ۴ گرم عسل مصرف کنیم؛ برای شخصی به وزن ۷۰ کیلوگرم، وعده ‌ای ۲۸۰ گرمی نیاز است. بهتر است عسل را با گرده گل ترکیب کنیم و از خواص هر دوشان بهره ببریم.اما اگر می ‌توانید این حجم از عسل را بخورید و البته اگر این مقدار عسل دارید؛ به پیش بروید و برنده‌ مسابقات شوید.

این مطلب را بخوانید
روش های درمان رفلاکس خفیف در نوزادان | انواع شیر خشک آنتی رفلاکس

کدام عسل برای ورزشکاران بهترین است؟

خواص عسل برای ورزشکاران در تمام انواع عسل موجود می‌باشد. اما عسل مانوکا دارای چهار برابر مواد مغذی بیشتر از عسل‌های تولید شده از گل‌‌های معمولی است.

عسل مانوکا

بنابراین، مصرف چند قاشق غذاخوری عسل مانوکا بعد از تمرین، شما را در وضعیت مطلوب و سالم نگه خواهد داشت.

سخن پایانی

شما در این مقاله با خواص عسل برای ورزشکاران حرفه ایی آشنا شدید. همچنین از نحوه ی مصرف آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

اثرات فوق‌العاده عسل طبیعی در بهبود مشکلات معده چیست؟

استرس، ترافیک و دغدغه‌های زندگی باعث شدن که خیلی از ما گوارش ضعیفی داشته باشیم. معده ضعیف، زخم معده یا رفلاکس، یه سری از بیماری‌هایی هستن که خیلی رایج شدن.عسل پر از آنتی‌اکسیدان‌هاییه که تاثیر مثبتی تو روند بهبودی دردهای معده دارن. اگه بخوایم نگاه تخصصی‌تری به این مسئله بندازیم، باید بگیم که رادیکال‌های آزاد، اینجور مشکلات مثل رفلاکس رو به‌وجود میارن!

چجوری با عسل طبیعی، آسیب‌های سیگار رو کم کنیم؟

معمولا کسایی که موفق میشن سیگار و باقی دخانیات رو ترک کنن، تا سال‌ها با مشکلاتی که سیگار برای بدن درست کرده، درگیر هستن. سیگار میتونه روی اندام‌های تناسلی مردها تاثیر منفی بذاره یا استرس رو به بخشی از زندگی روزمره افراد سیگاری تبدیل کنه.پس کسایی که سیگار رو ترک میکنن باید این عوارض رو بدونن و از روش هایی استفاده کنن که این مشکلات کامل برطرف بشن. خواص عسل طبیعی به‌اندازه‌ایه که به مرور زمان می‌تونه همه آسیب‌هایی که به خاطر سیگار کشیدن ایجاد شدن رو از بین ببره. با مصرف روزانه عسل اصل و طبیعی، استرس‌هایی که از گذشته به یادگار موندن رو برطرف کنین.
عسل میتونه چهره‌ای که به خاطر مصرف سیگار تیره و کدر شده رو هم دوباره زنده و شاداب کنه. پس اضافه کردن عسل به سبد غذایی روزانه رو فراموش نکنین!

پیشنهاد ما به شما

بهترین راه ‌های درمان موخوره 

بهترین راه ‌های درمان موخوره 

درمان موخوره و روش های پیشگیری از آن بسته به عوامل به وجود آورنده آن متفاوت …

دیدگاهتان را بنویسید