جدیدترین مقالات
انواع و علت سردرد

انواع و علت سردرد

سردرد چیست؟

درد در ناحیه‌ی سر و بالای گردن را با عنوان سر درد (Hedeach) می‌شناسیم. سردرد منشا عصبی دارد و بافت‌ها و ساختارهای احاطه کننده مغز با ملتهب و دردناک شدن فرد را آزار می‌دهد. یک بافت نازک به نام ضریع جمجمه، استخوان‌ها، سینوس‌ها، چشم‌ها و گوش‌ها را احاطه کرده است که در صورت ملتهب و دردناک شدن باعث درد در سر و گردن می‌شود. می توانید با متخصص مغز و اعصاب گفت و گو کنید .همچنین بافت پوشاننده‌ی مغز و نخاع یعنی مننژ هم در صورت ملتهب شدن باعث سردرد می‌شود.سردرد انواع مختلفی دارد که بر اساس منشا درد تقسیم بندی می‌شوند. هر کدام از انواع سردرد تظاهرات و بروزهای متفاوتی هم دارند.


فهرست مطالب


علل انواع سردرد چیست؟
سردرد با فعال شدن عصب‌های خاصی از رگ‌های خونی ایجاد می‌شود. عوامل مختلفی باعث فعال شدن عصب‌ها شود. این عوامل شامل موارد زیر است.ژنتیک عامل انتقال بسیاری از بیماری‌ها از والدین به فرزندان است. سردرد هم می‌تواند از طریق کروموزوم‌ها انتقال یابد.عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض دود و آلودگی، مواد شیمیایی، عطرها و مواد آلرژی‌زا باعث سردرد در بعضی افراد می‌شود. همچنین سر و صدا و تغییرات نور در محیط هم می‌تواند عامل سردرد باشد.
تغییرات در الگوی خواب، یا وعده‌های غذایی، مصرف بیش از اندازه‌ی دارو یا تنش و اضطراب در شرایط زندگی عامل ایجاد کننده و تشدید کننده‌ی سردرد است.بیماری‌هایی مانند عفونت و التهاب گوش میانی (اوتیت)، التهاب گلو (اوتیت) و التهاب سینوس‌ها (سینوزیت) ، تب، تومورها علت دیگری برای سردرد است.آسیب‌های فیزیکی در سوانح رانندگی یا حوادث، یا ضربه به سر هم می‌تواند باعث بروز سردرد شود.


انواع سردرد
سردردها بر اساس علت بروز به انواع مختلف دسته بندی می‌شوند. همچنین هر کدام از انواع سردرد با نشانه‌های متفاوتی بروز می‌کند.

سردرد تنشی
شایع‌ترین نوع سردرد، سردرد تنشی یا سردرد عصبی است. افرادی که در معرض استرس و اضطراب یا افسردگی باشند احساس سردرد و چشم درد توامان و درد شقیقه را تجربه می‌کنند. این سردرد ممکن است از نیم ساعت تا چند ساعت طول بکشد. علت‌های دیگر این نوع سردرد موارد زیر است:

 • کم‌آبی بدن
 • خواب کم
 • دود سیگار
 • سر و صدا
 • ورزش نکردن
 • خوب غذا نخوردن
 • خستگی چشم و خستگی بدن


برای درمان سردرد تنشی معمولا قبل شروع درمان‌های پزشکی، اصلاح سبک زندگی توصیه می‌شود. برای مثال؛ ورش کردن، عادات غذایی سالم همراه غذا خوردن در زمانی مشخص، حذف استرس‌های مخرب زندگی و…

 سردرد میگرنی

افراد زیادی این سردرد را تجربه می‌کنند یا با آن آشنایی دارند. نشانه‌های میگرن سردرد و حالت تهوع و سرگیجه است. محل بروز درد در میگرن در یک طرف سر است، فرد هنگام بروز حمله‌های سردرد به نور و صدا حساس می‌شود و دوست دارد در جای تاریک باشد یا چشم‌ها را به هم می‌فشارد.معمولا قبل از شروع سردردهای میگرنی نشانه‌هایی بروز می‌کند که این نشانه‌ها را هاله‌ی میگرن می‌گویند و به به‌صورت علائم زیر خود را نشان می‌دهد.

انواع و علت سردرد
 • سر درد یک طرفه در سمت چپ
 • بی‌حسی و مور مور شدن اعضای بدن
 • اختلال در صحبت کردن
 • اختلال در بویایی و چشایی
 • ضعف عضلانی
 • دیدن خطوط زیگزاک و نور چشمک‌زن

مهم‌ترین نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که این علائم در سکته‌ی مغزی یا مننژیت هم بروز می‌کند پس اولین بار که این علائم را مشاهده کردید حتما نزد پزشک بروید و علت سردرد را پیدا کنید.مشاوره‌ی غیر حضوری دکتر آنلاین مغز و اعصاب میتواند در تشخیص علت و درمان سردردهای میگرنی به شما کمک کند. اما درمان‌های میگرن که در اغلب موراد توصیه می‌شوند:

 1. درمان میگرن با بوتاکس
 2. درمان میگرن با رژیم غذایی مناسب؛ پرهیز از بعضی غذاهای مضر برای میگرن و خوردن برخی غذاها میتواند تعداد و شدت ابتلا به میگرن را کاهش دهد.
 3. برخی روش‌های درمان خانگی سردرد نیز کاهش درد میگرن موثر است.

سردرد سینوسی

سردرد پیشانی و شقیقه در اثر بروز التهاب و تورم در سینوس‌ها ایجاد می‌شود. آلرژن‌ها هم می‌توانند عامل سردرد سینوسی باشند. ویژگی این نوع سردرد این است که در اطراف چشم، گونه و بینی درد تپنده ایجاد می‌کند. سایر علائم  شامل موارد زیر است.

 • سردرد شدید و حالت تهوع
 • حساس شدن به نور و صدا
 • تب
 • مسدود شدن بینی و ترشحات غلیظ سبز و زرد در بینی

نشانه‌‎‌های سردرد سینوسی و میگرنی کاملا مشابه هم است و تنها تفاوت آن‌ها در علائم مربوط به بینی است. همچنین سردردهای سینوسی با خم کردن سر به جلو یا هنگام بیدار شدن از خواب تشدید می‌شود.

این مطلب را بخوانید
جراحی لثه: هر آن چه که باید بدانید ..!

درمان سردرد سینوسی نیز به روش‌های مختلف انجام انجام می‌شود؛

داروهای توصیه شده برای سردرد سینوسی شامل آنتی هیستامین، اسپری‌های بینی، آنتی بیوتیک‌ها (برای سردرد سینوسی باکتریایی) و مسکن‌های مختلفی که برای انواع سردردهای دیگر توصیه می‌شود.

سردرد گردنی و پشت سر

سر درد گردنی به‌علت گره‌های عضلانی، رشد غیر طبیعی استخوان، آسیب عضلانی، تورم بافت و مشکلات مفصلی ایجاد می‌شود. سردرد پشت سر و گردن یا جمجمه مهم‌ترین نشانه‌های این نوع از سردرد است.سردرد پشت سر در اغلب مواقع با سردرد تنشی همراه است و ممکن است به علت فشار کم مایع مغزی نخاعی، وضعیت بدنی ضعیف و کم توان یا ناشی از فتق دیسک گردن باشد. درمان سردرد پشت سر نیز باید با توجه به علت آن انجام شود. در مقاله سردرد پشت سر مفصل درباره تمام موضوعات توضیح دادیم. اطلاعات بیشتر را با مطالعه آن بدست آورید.

سردرد هیپیک

سردرد هیپیک یا سردرد قبل از خواب نادر است و معمولا بعد از دهه‌ی پنجاه در زندگی شروع می‌شود. دردهای ناشی از آن به‌صورت ضربان‌دار است و ممکن است خفیف یا شدید باشد. این دردها معمولا در دوطرف سر احساس می‌شود و محدود به یک ناحیه‌ی خاص نیست.

انواع و علت سردرد

سردرد خوشه‌

سردردهای بسیار شدید که ناگهانی بروز می‌کند را سردرد خوشه‌ای می‌نامیم. این سردرد در مردان ۶ برابر بیش‌تر از زنان ایجاد می‌شود و اگرچه علت مشخصی برای آن‌ها وجود ندارد اما در افراد سیگاری بیشتر شایع است و سیگار و الکل آن را تشدید می‌کند.

سردردهای خوشه‌ای بدون هشدار شروع می‌شوند و مدت زمان بروز آن بین ۱۵ دقیقه تا ۳ ساعت است. در طول روز هم ممکن است تا ۸ بار تکرار شود. درمان‌های دارویی و پزشکی مختلفی برای سردرد خوشه‌ای توصیه می‌شوند که حتما باید توسط پزشک متخصص تجویز شود و روند درمان زیر نظر دکتر مغز و اعصاب پیگیری و دنبال شود.

 سردرد خوشه‌ای با نشانه‌های زیر بروز می‌کند:

 • سردرد یک طرفه که درد آن در چشم پخش می‌شود.
 • بی‌قراری و آشفتگی
 • انسداد و آبریزش بینی
 • آبریزش چشم و تورم پلک

سردرد صبحگاهی

سردرد صبحگاهی بر اثر عواملی ایجاد می‌شود که میزان خواب یا کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل سردرد بعد از خواب در کسانی که الگوی منظمی برای خواب ندارند، مشاهده می‌شود. این افراد معمولا بین ساعت ۴ تا ۹ صبح سردرد جلوی سر یا سردرد بالای سر را تجربه می‌کنند.

عوامل زیر نیز در بروز سردرد صبحگاهی تاثیر گذار است:

 • عدم نوشیدن آب کافی در طول روز
 • مصرف زیاد دارو شب و روز قبل
 • استفاده از نوشیدنی‌های کافئین‌دار
 • افسردگی و اضطراب
 • آرتروز گردن یا هر عاملی که باعث ناراحتی در عضلات گردن شود مانند بالش مناسب

سردرد در بارداری

بارداری با تغییرات میزان هورمون‌ها در خانم‌ها همراه است و این تغییرات هورمونی ممکن است باعث بروز سردرد شود. البته تغییرات هورمونی در دوران عادت ماهیانه هم ایجاد می‌شود.معمولا خانم‌هایی که قبل از بارداری سردرد میگرنی یا تنشی یا سردرد خوشه‌ای داشته‌اند در طول دوران بارداری هم سردرد را تجربه می‌کنند. این افراد با خستگی، گرسنگی و کم‌آبی بدن، مصرف الکل و سیگار دردهای بیشتری را تجربه می‌کنند. نشانه‌های سردرد بارداری موارد زیر است:

انواع و علت سردرد
 • سردرد در سمت راست و چپ سر در بارداری
 • سردرد با درد منتشر در چشم در بارداری
 • احساس فشار در سر در بارداری

مهم‌ترین نکته در مورد سردرد بارداری این است که ممکن است به‌علت بالارفتن فشار خون باشد و بالا بودن فشار خون به‌ویژه در سه‌ماه‌ی سوم بارداری بسیار مهم است. فشار خون بالا در سه‌ماهه‌سوم اگر با دفع پروتئین در ادرار و ادم در دست و پا همراه باشد ممکن است باعث زایمان زودرس و به خطر افتادن جان مادر و جنین شود.

سردرد در کودکان

سردرد در کودکان می‌تواند یک بیماری معمول به علت خستگی و فعالیت زیاد یا خواب ناکافی باشد یا به دلیل یک بیماری جدی مانند مننژیت کودک را آزار دهد. معمولا کودکان با بروز سردرد بی‌قراری می‌کنند، خوب نمی‌خوابند و زیاد گریه می‌کنند.امکان بروز انواع سردرد مانند سردرد خوشه‌ای، میگرن و سردرد پیشانی در کودکان وجود دارد اما سردرد خطرناک در کودکان سردردی است که با نشانه‌های زیر همراه باشد.

 • با تورم و سفتی گردن باشد
 • با تهوع و استفراغ باشد
 • به دنبال ضربه به سر کودک ایجاد شود.
 • سردردی که بدتر شود.
 • کودک را شب‌ها از خواب بیدار کند.

دارودرمانی و خوددرمانی برای سردرد کودکان توصیه نمی‌شود و بهتر است از درمان های خانگی ساده برای کاهش سردرد کودکان استفاده کنید. در صورتی که سردرد تداوم یافت حتما به متخصص کودکان مراجعه کنید و مطمئن شوید سردرد کودکتان نشانه بیماری نیست.

این مطلب را بخوانید
رژیم لاغری مخصوص کاهش سایز

سردرد و حالت تهوع

در بسیاری از سردردها، حالت تهوع نیز احساس می‌شود. جدا از اینکه تحمل درد در این شرایط سخت‌تر می‌شود، خوردن غذا و نوشیدنی نیز چالش دارد. سردرد و حالت تهوع میتواند به علت های متنوعی بروز پیدا کند. از جمله دلایل سردرد همراه تهوع:

 1.  میگرن
 2. سردرد و حالت تهوع و چشم درد
 3.  اثر الکل و داروهای مختلف
 4.  کرونا
 5.  تپش قلب
 6. کم آبی بدن
 7. مشکلات خواب
 8.  پر فشاری خون
 9.  کم‌خونی، سردرد و حالت تهوع
 10.  بارداری
 11.  سردرد و حالت تهوع بعد از بوتاکس

سردرد قاعدگی

فیزیولوژی بدن خانم‌ها در سنین باروری همراه با خونریزی ماهیانه است. اغلب خانم‌ها در طول دوران خونریزی با عوارضی مانند سردرد، سرگیجه، کمردرد و کج‌خلقی هم روبرو می‌شوند. یکی از انواع آزاردهنده سردرد، سردردی است در زمان پریودی یا قاعدگی بروز پیدا میکند.سردرد پریودی ممکن است به علت استرس، کم خونی، خواب ناکافی یا حتی تغییرات هورمونی باشد. برای درمان این سردرد توصیه میکنیم از دمنوش‌های گیاهی استفاده کنید و سعی کنید با کنترل محیط اطرفا خود دلایل بروز سردرد را از بین ببرید. اطلاعات بیشتر درباره سردرد قاعدگی را میتوانید در مقاله مرتبط آن مطالعه کنید.

انواع و علت سردرد

سردرد پیشانی

گاهی اوقات در پیشانی یا اطراف شقیقه‌های خود احساس درد شدیدی می‌کنیم. علت این درد هرچیزی که باشد، بسیار آزاردهنده است و باید در اسرع وقت درمان شود. سردرد پیشانی یکی از عارضه‌های رایج است که بیشتر افراد حداقل یکبار آن را تجربه کرده‌اند. بیشتر این نوع سردردها طبیعی و خفیف هستند و خیلی زود برطرف می‌شوند. طبق آمار، حالت‌های مزمن این عارضه فقط ۲ درصد افراد جامعه را درگیر خود می‌کند.سردرد پیشانی نیز مانند سایر انواع سردرد با دلایل مختلفی بروز پیدا می‌کند و درمان آن اغلب به کمک مسکن‌های سردرد انجام می‌شود. اما اگر سردرد پیشانی به صورت مداوم برای شما اتفاق می‌افتد ممکن است نشانه بیماری باشد پس هر چه سریع‌تر به دکتر سردرد مراجعه کنید و پیگیر دلیل سردردهای مداوم خود باشید.

سردرد جنسی

سردرد جنسی نوعی از سردرد است که معمولا حین رابطه‌ی جنسی، هنگام به ارگاسم رسیدن و یا بعد از اتمام رابطه‌ی جنسی بروز می‌کند. این سردردها اغلب خودبه‌خود رفع می‌شوند و مشکل جدی برای افراد ایجاد نمی‌کنند مگر در مواردی که علت سردرد مشکل زمینه‌ای دیگری باشد.سردرد جنسی به دلایل مختلف بروز می‌کند و درمان آن نیز با برطرف کردن علت بروز سردرد جنسی است. دمنوش‌های گیاهی و درمان‌های طب سنتی نیز برای درمان سردرد جنسی بسیار توصیه می‌شود.

دلیل سرگیجه چیست؟

سرگیجه (vertigo) یکی از معضلات شایع پزشکی است که در بسیاری از موارد دلیل مشخصی ندارد. اما وقتی فردی از این عارضه شکایت می‌کند، پزشکان اولین علت سرگیجه شدید را ناشی از مشکلی در گوش داخلی حدس می‌زنند.حتما تا کنون برای شما هم پیش آمده که ناگهان تعادل خود را از دست دهید و احساس کنید خودتان یا محیط اطراف در حال چرخش هستند. سرگیجه زمانی رخ می‌دهد که شما احساس چرخش می‌کنید اما در واقعیت این طور نیست. در اغلب موارد این وضعیت با ضعف و سستی بدن همراه است که می‌توان دلیل آن را ناشی از افت قند خون، خستگی زیاد یا کم آبی بدن دانست.

انواع و علت سردرد

انواع مختلف سرگیجه

این اختلال معمولا دارای دو نوع دسته‌بندی اصلی است:

 • محیطی: وقتی علت سرگیجه شدید ناشی از مشکلی در گوش داخلی باشد، حالت دوران چرخشی اتفاق می‌افتد.
 • مرکزی: این اختلال زمانی بروز پیدا می‌کند که مشکلی در مغز به‌خصوص مخچه همچون عفونت، تومور مغزی، آسیب مغزی تروماتیک یا سکته وجود داشته باشد.

خوب است بدانید که سرگیجه اگر ناشی از مشکل خاص یا بیماری زمینه‌ای نباشد خودبه‌خود از بین می‌رود. اما در برخی مواقع عدم اقدام به‌موقع می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری در برداشته باشد. بنابراین برای دریافت سریع‌ترین راهنمایی و برطرف کردن نگرانی خود می‌توانید از مشاوره تلفنی بهترین پزشکان مغز و اعصاب یا بهترین متخصص گوش، حلق و بینی درمانکده استفاده کنید.

علت سرگیجه

برخی از شرایط خاص و سندرم‌ها می‌توانند علت سرگیجه شدید و ناگهانی باشند. آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

سرگیجه موضعی حمله‌ای خوش‌خیم (BPPV)

شایع‌ترین علت سرگیجه ناگهانی حالت BPPV است که فرد با تغییر موقعیت سر خود دچار آن می‌شود. معمولا وقتی شخص دراز کشیده، نشسته یا به‌طور آنی در رختخواب می‌چرخد با این نوع دوران سر مواجه خواهد شد.

بیماری منیر (Meniere)

تجمع مایعات در گوش داخلی ناشی از بیماری منیر علت حملات سرگیجه است. معمولا این بیماری درمان نخواهد شد اما پزشک آموزش‌های لازم جهت مدیریت علائم آن را به شما آموزش می‌دهد. علائم وزوز گوش (احساس زنگ در گوش)، کاهش شنوایی و احساس پری گوش از نشانه‌های آزاردهنده بیماری Meniere محسوب می‌شوند.

این مطلب را بخوانید
کودکان سی پی یا فلج مغزی

لابیرنتیت (Labyrinthitis)

گوش داخلی یا لابیرنت دارای عصب دهلیزی است که وظیفه انتقال اطلاعات مربوط به صدا، حرکت سر و موقعیت آن را به مغز برعهده دارد. در صورتی که گوش داخلی بر اثر عفونت ملتهب شود به آن لابیرنتیت می‌گویند. نشانه این بیماری سردرد، گوش درد، وزوز گوش، تغییرات بینایی و کاهش شنوایی است.

علت سردرد حین ورزش

حتما برای همه ما پیش آمده است که پس از جلسه تمرینی‌مان، دچار سردرد بعد از ورزش شده‌ایم. این سردردها و سنگینی سر ناخوشایند و کلافه کننده هستند و ممکن است، اگر طولانی شوند، حتی قید ورزش را بزنیم. اما راهش این است و می‌توان با روش‌های ساده‌ای سردرد ورزشی را برطرف و درمان کرد.

انواع سردردهای ورزشی

سردردهایی که بعد از ورزش و فعالیت بدنی شدید مانند دویدن، وزنه برداری، دوچرخه سواری یا شنا سراغ‌مان می‌آیند، چند نوع مختلف دارند. معمولا این سردرد بعد از ورزش به دلیل افزایش گردش خون در اطراف سر و پوست سر، گشاد شدن عروق خونی (بزرگ شدن) هستند. 

سردردهای ورزشی اولیه

این نوع سردردها در حین یا بلافاصله پس از فعالیت بدنی رخ می‌دهند و معمولاً خود به خود برطرف می‌شوند. این نوع سردرد بعد از ورزش، معمولاً به یک مشکل فیزیکی مهم و خاص مرتبط نیستند. این سردردها اغلب با داروهای بدون نسخه قابل کنترل یا پیشگیری هستند.

سردردهای ورزشی ثانویه

نوعی دیگر از سردردهای ورزشی دلایل جدی‌تری دارند. این سردردها از یک بیماری زمینه‌ای مانند بیماری قلبی ناشی می‌شوند. البته باید بدانید که تعداد افراد مبتلا به چنین مشکلی محدود است. اگر دچار سردرد شدید می‌شوید، بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید و مورد معاینه قرار بگیرید تا خیال‌تان راحت شود.

علت سردرد بعد از ورزش بدنسازی

همان‌طور که گفتیم، سردرد بعد از ورزش بدنسازی، یک اتفاق ناخوشایند است و ممکن است تا به حال برای‌تان رخ داده باشد. اکنون از دلایل و روش درمان آن خواهیم گفت.

بدن‌تان کم آب است

اگر در بدنسازی آب کافی مصرف نکنید و مایعات از دست رفته را جبران نکنید، دچار کم آبی بدن خواهید شد. کم آب شدن بدن خودش به تنهایی دلیلی برای سردرد است. شما حین بدنسازی و ورزش عرق می‌ریزید و اگر حواس‌تان به نوشیدنی‌ها نباشد، ممکن است بدن‌تان کم آب شود. سردرد اغلب اولین علامت کم آبی بدن است. سایر علائم کم آبی خفیف عبارتند از:

 • سرگیجه
 • یبوست
 • کاهش خروجی ادرار
 • افزایش حس تشنگی
 • خشکی پوست و دهان
 • خستگی و ضعف، حتی غش کردن

خیلی اوقات فقط با نوشیدن چند لیوان آب سردرد برطرف می‌شود. این موضوع نشان از این است که چقدر بدن‌تان در انتظار آب بوده. نکته مهم این است که کم آبی را جدی بگیرید، نه فقط برای برطرف کردن سردرد؛ بلکه به این خاطر که کم‌آب شدن بدن خطرناک است. تشنگی بیش از حد یک وضعیت اورژانسی است.


قند خون‌تان پایین است

قند خون پایین که هیپوگلیسمی نیز نامیده می‌‌شود، می تواند باعث سردرد بعد از ورزش و بدنسازی شود. قند خون به گلوکز اشاره دارد که یکی از منابع اصلی انرژی بدن شما است. اگر قبل از ورزش به اندازه کافی غذا نخورید، ممکن است بدن شما گلوکز بسوزاند و منجر به هیپوگلیسمی شود. سردرد یکی از علائم اصلی هیپوگلیسمی است. علائم دیگر آن عبارتند از:

 • احساس گرسنگی شدید
 • لرزش بدن
 • تاری دید
 • سرگیجه
 • تعریق

به مدت طولانی در آفتاب مانده‌اید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید و بودن در هوای گرم می‌تواند باعث سردرد در بسیاری از افراد شود، حتی زمانی که ورزش نمی‌کنند. اگر به مدت طولانی زیر آفتاب باشید و ورزش کنید، احتمال کم آب شدن بدن‌تان بالا می‌رود که هر دوی این‌ها عامل سردرد هستند.برای این مورد سعی کنید در روزهای تابستان و ساعات خیلی گرم روز، بیرون ورزش نکنید. با کمترین سردرد به داخل خانه برگردید و آب بنوشید. گرفتن دوش ولرم نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

تمرین‌تان را صحیح انجام نداده‌اید

انجام حرکات بدنسازی به صورت غلط و تکنیک اشتباه می‌تواند باعث فشار آمدن به بدن و تبدیل آن به سردرد شود. به خصوص اگر این حرکات، مربوط به عضلات گردن و شانه‌تان باشد.برای مثال تمرین اشتباه با وزنه، شنا سوئدی، کرانچ و دویدن همگی می‌توانند منجر به تنش در عضلات گردن شما شوند. بهتر است از یک برنامه ورزشی تخصصی پیروی کنید. فیتامین علاوه بر اینکه یک برنامه شخصی با توجه به ویژگی‌های شما طراحی می‌کند، توضیح و ویدئوهای تمام حرکات‌های‌تان را نیز در خدمت شما قرار می‌دهد.

این مطلب را بخوانید
بهترین راه ‌های درمان موخوره 

علت سردرد حین مطالعه

این نوع سردرد به دو گروه عمده تقسیم می شود:

 1. سردرد حمله ای : که کمتر از ۱۵ بار در ماه به فرد دست می دهد.
 2. سردرد مزمن : که ۱۵ بار یا بیشتر در طول ماه به سردرد دچار می شود.

اگر چه بیمارانی که به این نوع سردرد مبتلا هستند اغلب احساس تنش عضلانی ( Muscular Tension ) را گزارش می دهند ولی هیچگونه شواهد واضحی برای ارتباط این گرفتگی و تنش عضلانی، با سردرد همراه این بیماران وجود ندارند. گمان می رود، بروز این سردرد احتمالاً بعلت تغییرات مواد شیمیائی مغزی بوده که باعث ایجاد درد بخاطر تأثیر روی عروق و اعصاب اطراف مغز می شود. این مکانیسم ایجاد سردرد مشابه مکانیسم ایجاد سردرد میگرن می باشد.

دلایل سردرد بعد از غذا چیست

این نوع سردرد معمولا در پشت چشم و شقیقه احساس می شود. عمده دلیل بروز آن، ضعف در معده، سوء هاضمه و ضعف سیستم گوارش است. با این حال در این قسمت از مقاله دلایل مهمی که سبب می شود تا شما دچار سردرد بعد از غذا شوید را برای شما شرح داده ایم.

مصرف بیش از حد قند و شکر

یکی از مواد مضری که در بسیاری از مواد غذایی نظیر سس ها و خوراکی های شیرین دیده می شود، قند و شکر مصنوعی است. این ماده مشکلات بسیاری را برای گوارش انسان ایجاد می کند. علاوه بر این، ثابت شده است که قند و شکر مصنوعی می تواند باعث ایجاد سردرد بعد از غذا شود. علت این اتفاق ایجاد هیپوگلیسمی است. در هیپوگلیسمی فرد دچار احساس سرگیجه شدید، سردرد، ضعف و تعرق شدید می شود.

مصرف بیش از حد نمک

غذاهای شور و پرنمک مثل غذاهای یخ زده، نمک سود شده، فست فودها و غذاهای فرآوری شده، همگی می توانند در بروز سردرد پس از غذا تاثیر داشته باشند. طبق تحقیقاتی که در انگلیس انجام شده است، افرادی که میزان نمک بیشتری در طول روز مصرف می کنند، بیشتر دچار سردرد بعد از غذا خوردن می شوند. در ادامه تحقیقات مشخص د که با کاهش میزان نمک مصرفی در طول روز، سردرد این افراد کاهش می یابد.افزایش سدیم در خون، سبب می شود تا رگ ها برای جذب بیشتر خون، انبساط یابند. افزایش حجم خون در رگ ها، سبب تحریک مغز و سردرد خواهد شد.

مصرف مواد غذایی محرک میگرن

گاهی اوقات افراد غذاهایی مصرف می کنند که محرک میگرن هستند. به طور کلی غذاهایی که دارای تیرامین باشند. تیرامین بیشتر در غذاهای پروتئینی یافت می شود. این ماده فشار خون را افزایش می دهد و باعث تحریک سردرد میگرنی می شود.

اختلال مفصل گیجگاهی و فکی

گاهی اوقات افراد با جویدن دچار درد فک می شوند. این مشکل مدتی بعد از شروع غذا خوردن نمایان می شود. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که دچار این مشکل می شوید، حتما دچار اختلال مفصل گیجگاهی و فکی شده اید. از جمله عواملی که می تواند سبب بروز این اختلال شود،

یخ زدگی مغز

این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما یک غذای بسیار سرد مانند بستنی، یخ و از این قبیل خوراکی ها مصرف کنید. در این صورت احساس می کنید که مغز و صورت شما یخ زده است. این اتفاق، عارضه گانگلیون اسفنوپالاتین یا سردرد منجمد، سردرد بستنی و مغز یخ‌ زده نام دارد. بر اثر این عارضه، وقتی یک چیز سرد با سقف دهان برخورد می کند، رگ‌ های خونی به سرعت و در جا، انتقال خون به مغز را به شدت کم می کنند. این موضوع سبب سردرد بعد از غذا خوردن می شود.

اورای میگرن و سردرد بعد از غذا خوردن

یکی از مشکلاتی که افراد با سابقه میگرن دچار آن می شوند، اورای میگرن است. در این بیماری، فرد به دلیل درد شدید میگرن دچار شکم آشوبی و درد معده می شود. میگرن می تواند نواحی مختلف بدن را دچار تاثیر کند. گاهی سردرد میگرنی با تاثیر بر بخش گوارش مغز آغاز می شود. در این شرایط، فرد تصور می کند دچار سردرد بعد از غذا خوردن شده است. در صورتی که میگرن او بخش گوارش مغز را تحت تاثیر قرار داده و در حقیقت، درد معده و شکم آشوبی، پس از میگرن ایجاد شده است.

چرا غذا خوردن باعث تحریک میگرن می شود

همان طور که در قسمت های بالاتر توضیح دادیم، میگرن می تواند به دلیل خوردن برخی غذاها رخ دهد. سردرد میگرنی بعد از غذا، بیشتر به دلیل حساسیت به آنتی ژن های موجود در غذا رخ می دهد. در بخش قبلی توضیح دادیم که غذاهای پروتئینی به دلیل حضور تیرامین سبب سردرد میگرنی می شوند. به جز گوشت ها و پروتئین ها، غذاهایی چون لبنیات، کربوهیدرات های بدون سبوس و کافئین نیز می توانند موجب بروز این نوع میگرن شوند. افرادی که دچار سوء مصرف الکل هستند نیز می توانند به این نوع میگرن دچار شوند.پزشکان توضیه می کنند به جای حذف غذاهای مفیدی چون گوشت و لبنیات، از مقدار کم مصرف آن ها را آغاز کنید و کم کم بر مقدار مصرفی بیافزایید. در این صورت بدن به مصرف این مواد غذایی عادت کرده و دیگر دچار سردرد بعد از غذا نمی شوید. در رابطه با کربوهیدارت های بدون سبوس نیز می توانید از جایگزین سبوس دار آن ها استفاده کنید. برای مثال به جای ماکارونی و نودل از ماکارونی سبوس دار و به جای برنج سفید از برنج قهوه ای استفاده کنید.گاهی اوقات میوه های بسیار ترش مثل پرتقال و لیمو نیز می توانند سبب بروز این نوع میگرن شوند. این میوه ها اگر جایگزین تامین ویتامین سی برایشان در نظر گرفته شود، می توانند از سبد غذایی حذف شوند.

این مطلب را بخوانید
عفونت دندان چیست؟ + بررسی علائم و روش های درمان عفونت دندان با ویدیو

درمان خانگی سردرد بعد از غذا خوردن

اگر شما هم دچار این مشکل می شوید، حتما این مقاله را به دلیل یافتن راه درمانی برای آن جستجو می کنید. در این قسمت از مقاله، چند راه حل خانگی برای خلاصی از شر سردرد بعد از غذاخوردن به شما پیشنهاد کرده ایم.یکی از ساده ترین راه حل ها، مالش پشت ساق پا است. به این منظور پشت ساق هر دو پای خود را به مدت چند دقیقه آرام آرام ماساژ دهید تا حس گرمی درون آن ها ایجاد شود. این کار به جریان بهتر خون در رگ ها و رسیدن خون به مغز کمک می کند. بعد از مدتی حتما سردرد شما آرام خواهد شد. روش دیگر، ماساژ پیشانی با روغن سیاه دانه و یا روغن نعناع است. به این منظور چند قطره از روغن مدنظر را روی پیشانی خود ریخته و به آرامی به صورت دورانی تا زمان گرم شدن پیشانی، ماساژ دهید.برای رفع این نوع سردرد می توانید از دمنوش های گیاهی مختلف نیز استفاده کنید. دمنوش آویشن یکی از بهترین دمنوش ها برای رفع سردرد بعد از غذا خوردن است. بهتر است بعد از هر وعده غذایی که دچار سردرد می شوید، یک لیوان از این دمنوش میل کنید.

علت سردرد بعد از تزریق ژل لب

فیلرهای شقیقه سردرد بعد از تزریق محرک های زیست پذیر شقیقه، امری طبیعی می باشد. پانادول باید در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد. رگ ها اغلب بعد از تزریق ژل ها، به صورت موقتی برجسته شده و بیشتر قابل رویت می شوند.

سوالات متداول

سردرد در کدام قسمت سر خطرناک است؟

سردرد در هر قسمتی از سر ممکن است خطرناک باشد، اما در برخی موارد مانند سردرد شدید و ناگهانی همراه با علائم دیگر، باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

علائم سردرد خطرناک را ذکر کنید؟

علائم سردرد خطرناک ممکن است شامل افت فشار خون، تب، سرگیجه شدید، تاری دید، سختی در گفتار و یا مشکلات حافظه باشد.

خطرناک ترین نوع سردرد کدام است؟

سردرد خوش خیم یا میگرن ممکن است خطرناک باشد ولی خطرناک ترین نوع سردرد، سردرد همراه با خونریزی مغزی است.

دلیل درد در وسط سر چیست؟

علت درد در وسط سر می‌تواند ناشی از مشکلات مختلفی مانند فشار خون بالا، استرس، اختلالات انسدادی تنفسی، کمبود خواب، و یا میگرن باشد.

در تومور مغزی کجای سر، درد میگیرد؟

در تومور مغزی، سردرد معمولاً در منطقه ای که تومور وجود دارد رخ می‌دهد، اما این قاعده‌ای کامل نیست و ممکن است درد سر در مناطق دیگر نیز رخ دهد.

انواع سردرد میگرنی کدامند؟

انواع سردرد میگرنی شامل میگرن اورژانسی، میگرن مختلط، و میگرن کودکان است.

سخن پایانی

اغلب سردردهای شایع در اثر استرس ، انقباض عضلات یا تنش ایجاد می‌ شوند. در صورتی که سردردهای شما به ندرت اتفاق میفتد و با مسکن‌ ها و کاهش اضطراب درمان می‌ شوند ، نیازی به مراجعه به پزشک نمی‌ باشد. در غیر آن صورت ، بهتر است که عوامل محرک سردرد را شناسایی نمایید و برای درمان به یک پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

پیشنهاد ما به شما

ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

ایمپلنت فوری دندان یک روش جایگزینی است که برای پر کردن جای دندان های گمشده …

دیدگاهتان را بنویسید