هزینه باندینگ دندان
زیبایی

باندینگ دندان چیست؟ بررسی موارد استفاده از آن و مزایای باندینگ دندان

دندان ترک خورده و آسیب دیده، دندان لب پر شده و یا دندان پر شده ای که بعد از گذشت مدت زمانی خالی شده است، نیازمند ترمیم است. برای ترمیم دندان روش های متنوعی وجود دارد. اما آیا تا به حال روشی به نام باندینگ دندان را شنیده اید؟

باندینگ دندان یکی از روشهای دندانپزشکی زیبایی است که به وسیله مواد کامپوزیت (رزین پلاستیکی با دوام و یک نوع پر کننده شیشه ای)، نواقص دندان برطرف شده و ترمیمی همرنگ دندان صورت می گیرد. چرا که رزین متناسب با رنگ دندان های بیمار انتخاب شده و دندانپزشک آن را بر روی دندان بیمار قرار می دهد. این ماده مانند بتن است و برای پوشش دادن ناهنجاری ها می تواند شکل داده شود. مواد شیشه‌ای بکار رفته در این ترکیب، استحکام و شفافیتی شبیه‌ به یک دندان طبیعی را ایجاد می‌کنند. این درمان با ‌هزینه بسیار کم می‌تواند در مدت زمانی به کوتاهی یک جلسه‌ی درمانی، تغییرات گسترده‌ای را در لبخند شما ایجاد کند. در این مقاله بیشتر درباره روش باندینگ دندان مطالعه می کنیم.


فهرست مطالب


باندینگ (پیوند) دندان چیست؟

معمولا دندان‌هایی که در اثر پر‌کردن توسط متخصص دندانپزشک، خالی شده‌اند نیاز به ترمیم دارند. همچنین اگر دندان‌ها بشکنند یا دچار لب‌پریدگی شوند، باید ترمیم شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت كامپوزيت ونير و لمينت را بخوانید. باندینگ یکی از روش‌های ترمیم دندان است. بان دینگ دندان در واقع فرآیندی است که توسط آن موادی که دندان‌ها را پر می‌کنند به لایه‌های مینای دندان نفوذ کرده و قسمت‌های خالی دندان را پر می‌کند.

باندینگ دندان

جنس باندینگ معمولا از کامپوزیت است که در کم‌ترین زمان به دندان‌ها می‌چسبد. رنگ باندینگ‌ها را می‌توان با توجه به رنگ دندان‌ها انتخاب کرد و هم‌رنگ بودن آن با دندان‌ها باعث می‌شود که کسی متوجه وجود آن در دهان شما نشود.

این مطلب را بخوانید
آنچه درباره ی مراقبت از موی رنگ شده باید بدانید

باندینگ برای چه مواردی کاربرد دارد؟

باندینگ دندان می تواند یک نقص یا عیوب دندان را برطرف کند. بعضی از افراد برای ترمیم دندان پوسیده ، ترک خورده یا تغییر رنگ یافته از پیوند استفاده می کنند. این روش همچنین می تواند شکاف های کوچک بین دندان ها را ببندد.

زیبایی

پیوند دندان می تواند اندازه دندان را افزایش دهد. به عنوان مثال ، ممکن است شما یک دندان کوتاه تر از بقیه داشته باشید. می خواهید همه آنها به طول یکسان باشند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روکش دندان را بخوانید. پیوند دندان یک روش سریع است و به زمان کمی نیاز دارد. به بی حسی احتیاج ندارید و می توانید بعد از انجام عمل به زندگی روزمره خود ادامه دهید. به طور معمول ، پیوند دندان بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد.

معرفی انواع باندینگ دندان

در روش پیوند دندان نیازی به آماده‌سازی دندان‌ها نیست یا مقدار آماده‌سازی دندان‌ها به این منظور ناچیز است. به همین خاطر به جز مواردی که از کامپوزیت برای پر کردن پوسیدگی دندان استفاده می‌شود، اغلب نیازی به استفاده از مواد بی‌حسی به این منظور نخواهید داشت. به این ترتیب پس از بررسی رنگ دندان‌های شما، به دقت کامپوزیت‌های همرنگ دندان برای ترمیم انتخاب می‌شود.امروزه دو نوع مختلف پیوند دندان وجود دارد که عبارت است از باندینگ کامپوزیت مستقیم و پیوند کامپوزیت چسبنده.

۱٫ باندینگ کامپوزیت مستقیم

پیوند کامپوزیت مستقیم درمانی ست که در آن از کامپوزیت‌های به رنگ دندان (سفید یا به رنگ طبیعی دندان‌ها) برای پر کردن پوسیدگی، ترمیم تراشیدگی یا ترک‌خوردگی، پوشاندن فاصله بین دندان‌ها و نیز ترمیم لبه‌های دچار خوردگی دندان‌ها استفاده می شود. در این حالت مواد کامپوزیت به‌طور مستقیم بر روی دندان قرار گرفته و با حداقل سطح تهاجم، طرح لبخند بیمار اصلاح می‌شود. در اصطلاح تخصصی به این روش ترمیم پیوند مستقیم دندان گفته می‌شود، ولی در اکثر موارد به آن به اختصار باندینگ می‌گویند.

این مطلب را بخوانید
طب سوزنی صورت چیست و نقش طب سوزنی صورت در جوانسازی + بررسی فواید و کاربرد طب سوزنی

۲٫ باندینگ کامپوزیت چسبنده

در این نوع پیوند برخلاف کامپوزیت مستقیم، ترمیم دندان به یک دندان متصل می‌شود. این روش معمولاً برای اهداف زیبایی همراه با روکش دندان، لمینت دندان، بریج، و اینله و آنله مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب دندانپزشک پس از انتخاب رنگ مناسب پیوند، سطح دندان را با استفاده از یک محلول اسیدی مناسب کمی زبر کرده و محلول رزین کامپوزیت را بر روی دندان‌ها قرار می دهد. و با حالت دادن محلول بر روی دندان آن را به شکل دلخواه در می آورد.

باندینگ کامپوزیت چسبنده

در ادامه این مواد با استفاده از پرتو مخصوص سفت شده و این فرآیند تا زمانی تکرار می‌شود که پرکردگی یا ونیر کامپوزیت ظاهر نهایی دلخواه را پیدا کند. دندانپزشک در نهایت این مواد را صیقل می‌زند تا ظاهر آن با سطح بقیه دندان‌ها هماهنگ و طبیعی به نظر برسد.

آیا باندینگ دندان خطراتی وجود دارد؟

 • پیوند دندان خطرات عمده ای ندارد. به خاطر داشته باشید که رزین کامپوزیت مورد استفاده با این روش به اندازه دندانهای طبیعی شما قوی نیست.
 • این امکان وجود دارد که مواد از دندان واقعی شما جدا شوند.
 • در صورت خوردن یخ ، جویدن قلم یا مداد ، ناخن ها و یا غذای سخت یا آب نبات ممکن است پیوند دندان شما دچار تراشیدگی شود.
 • رزین همچنین مانند سایر مواد دندانپزشکی مقاوم در برابر لکه نیست. اگر سیگار می کشید یا قهوه زیادی می نوشید ، ممکن است تغییر رنگ ایجاد شود.

باندینگ دندان برای چه کسانی ایده آل است؟

دندانپزشکان پیوند دندان را برای افراد زیر توصیه می‎کنند:

۱) دندان‏‌های شکسته و لب‎پریده

معمولا شکستگی یا لب‏‌پر شدن دندان‎ها بر اثر ضربه، تصادف، زمین خوردن، فعالیت‎های ورزشی، خوردن مواد سفت و سخت، بهم فشردن دندان‏‌ها در خواب، پرکننده‏‌های دندانی، تغییر ناگهانی درجه حرارت دندان و افزایش سن می‌باشد. معمولا چنین مشکلی لبخند شما را به شدت تحت تاثیر خود قرار می‎دهد.

دندان‏‌های شکسته و لب‎پریده

شما با درمان دندان‎های شکسته و لب‌پریده علاوه بر اینکه می‎توانید لبخندتان را بهبود ببخشید، از آسیب‏‌های بیشتر نیز جلوگیری نموده و سلامت دندان‌های‎تان را تضمین می‎نمایید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سرکه سیب برای پوست و مو را بخوانید.

این مطلب را بخوانید
جدیدترین روش کاشت مو ۲۰۲۱

۲) بدرنگی دندان‏‌ها

گاهی اوقات تغییر رنگ دندان‏‌ها یا لکه‏‌های روی آن به درمان بلیچینگ یا سفید کردن دندان‏‌ها پاسخ نمی‏‌دهد. همینطور برای بعضی از افراد که از حساسیت دندان رنج می‌برند، درمان بلیچینگ زیاد ایده‎آل نیست. در چنین مواردی پیوند دندان می‎تواند راه‎حل مفیدی باشد و لکه‏ و تغییر رنگ دندان‏‌ها را بپوشاند.

۳) فواصل بین دندان‎ها

فاصله‌ی بین دندان‏‌ها باعث می‏‌شود که دندان‏‌های شما نامرتب و نامتقارن بنظر برسند. پیوند دندان گزینه‎ی بسیار خوبی برای پر کردن فواصل و کوچکتر کردن آن‎ها است.

باندینگ دندان | موارد استفاده از باندینگ دندان | مزایای باندینگ دندان | طول عمر باندینگ دندان

۴) دندان‏‌های بدشکل

دندانپزشک می‎تواند از ماده‏‌ی مورد بکار برده شده در پیوند دندان برای افزایش طول و عرض دندان‌‏ها استفاده کند و دندان‏‌های هم‎شکل و متقارنی را بسازد. کامپوزیت می‎تواند به لبه‏‌های دندان اضافه شود و شکل مناسبی به دندان‏‌های شما دهد. مطمئنا نتیجه، لبخند زیبایی می‎باشد که ساختار صورت شما را بهبود می‌بخشد. همینطور اگر دندان‏‌های شما کج شده باشند، دندانپزشک می‎تواند با باندینگ دندان آن‏ها را بهبود ببخشد.

۵) ترک دندان

دندان‏‌های ترک‏‌خورده بر سلامت دندان و لبخند شما تاثیر می‎گذارند و درمان آن‏ها بسیار مهم است. خوشبختانه پیوند دندان می‎تواند این ترک‏‌ها را پنهان کرده و آن‏ها را درمان نماید.

۶) بعد از براکت دندان

بعضی از بیماران ممکن است که بعد از انجام ارتودنسی دندان از پیوند دندان برای بهبود نتیجه‎ی آن استفاده کنند. همینطور باندینگ می‎تواند هر گونه تغییر رنگ دندان ناشی از براکت‎ها را پوشش دهد.

باندینگ دندان چگونه انجام می‎شود؟

۱) آماده ‎سازی

فرآیند پیوند دندان بسیار ساده بوده و نیاز به اقدامات پیشرفته‌ای ندارد. در اغلب موارد نیازی به بیهوشی نیست، مگر اینکه از آن برای پر کردن دندان پوسیده استفاده شود.

این مطلب را بخوانید
راز های داشتن پوستی سالم

۲) فرآیند باندینگ دندان

دندانپزشک در ابتدا کامپوزیتی بسیار شبیه به رنگ طبیعی دندان‌تان را انتخاب می‎کند و پس از آن شروع به زبر کردن سطح دندان‎تان می‌نماید. این کار برای این است که کامپوزیت به خوبی به دندان شما بچسبد. هنگامی که ماده‌ی رزین بر روی دندان قرار می‎گیرد، آن با قالب به شکل دندان درمی‎آید و سپس سطح آن صاف می‎شود.

فرآیند باندینگ دندان

گام بعدی خشک کردن رزین کامپوزیت است که معمولا با استفاده از نور فرابنفش انجام می‌شود و اینگونه به دندان می‌چسبد. در نهایت دندانپزشک ماده‏‌ی موردنظر را می‎تراشد تا به شکل دندان‏‌تان درآید و با آن‏ها مطابقت داشته باشد.

مزایای باندینگ دندان چیست؟

 • هزینه‌: هزینه‌ی باندینگ دندان، نسبت به ونیر سرامیکی یا دیگر روش‌های ترمیم دندان کمتر است.
 • زمان (تعداد جلسات درمان): این روش به زمان زیادی نیاز ندارد و معمولا یک جلسه‌ی ۱ الی ۲ ساعته طول خواهد کشید.
 • ترمیم پذیری: روش‌هایی مثل لمینت سرامیکی در صورت بروز مشکلاتی مثل شکستن یا لب پریدگی و لکه‌دار شدن ونیر، امکان ترمیم آن وجود ندارد و باید دوباره لمینت شود. اما باندینگ دندان این گونه نیست و در صورت بروز چنین مشکلاتی متخصص دندانپزشک به راحتی می‌تواند لکه‌های سطحی را صیقل داده و یا مواد پیوند جدیدی مورد استفاده قرار دهد تا لب پریدگی‌ها برطرف شوند.
 • مینای دندان: پیوند نسبت به سایر روش‌ها مثل روکش دندان، آسیب کمتری به مینای دندان خواهد زد. زیرا در مقایسه با آن‌ها، دندان‌ها کمتر نیاز به آماده سازی و یا تراشیدن دارند.

معایب باندینگ دندان چیست؟

 • تغییر رنگ: پیوند دندان در مقایسه با لمینت سرامیکی قابلیت تغییر رنگ بیشتری دارد. چند روز اول درمان از خوردن قهوه و نوشابه و همچنین مصرف سیگار خودداری کنید. در مواقع دیگر نیز اگر از موادی که دارای رنگدانه هستند استفاده کردید، حتما مسواک بزنید تا در دراز مدت، باندینگ دندان شما دچار تغییر رنگ نشود.
 • طول عمر: طول عمر طبیعی باندینگ، نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است. بنابراین برای افزایش طول عمر پیوند باید موارد بهداشتی دهان و دندان را به صورت کاملا جدی رعایت کنید.
 • آسیب پذیری: لمینت سرامیکی و یا روکش‌های دندان در مقابل جویدن مواد غذایی سخت تحمل بیشتری نسبت به باندینگ دارند. پس حتما مراقب باشید تا تا باندینگ دندان شما دچار لب‌پریدگی یا شکستگی نشود.
این مطلب را بخوانید
افتادگی پلک چیست و به چه علت ایجاد می‌شود؟ + معرفی تمام روش های رفع افتادگی پلک بدون عمل جراحی

طول عمر باندینگ دندان چه مدت است؟

طول عمر مواد پیوند بستگی به میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهانی شما دارد.

طول عمر باندینگ دندان

با این وجود در بهترین شرایط طول مدت دوام و ماندگاری باندینگ دندان معمولاً ۵ تا ۱۰ سال است و احتمالاً پس از این مدت لازم است باندینگ دندان ترمیم و یا جایگزین شود.

هزینه باندینگ دندان چقدر است؟

هزینه پیوند دندان با توجه به شرایط دندان، تعداد دندان‌های ترمیم شده، درمان‌های اضافی انجام شده به همراه باندینگ و دستمزد دندانپزشک متخصص که فرآیند درمان را بر روی شما انجام می‌دهد، متفاوت می‌باشد. با توجه به اینکه ممکن است خدمات بیمه شما بخشی از هزینه درمان را پوشش دهد، لازم است قبل از شروع درمان با کارشناسان بیمه در این رابطه صحبت شده و اطلاعات لازم دریافت شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با پیوند دندان آشنا شدید.همچنین از انواع روشهای و مزایا و معایب آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا برای انجام باندینگ دندان، آماده سازی خاصی مورد نیاز است؟

به طور کلی باندینگ برای ترمیم های جزئی مورد استفاده قرار می گیرد و به آماده سازی خاصی نیاز ندارد. اگر پوسیدگی و شکستگی دندان زیاد باشد، ممکن است تا تشخیص دندانپزشک استفاده از باندینگ در کنار برخی دیگر از روش های زیبایی دندان، مانند روکش و یا لمینت باشد.

آیا امکان برداشت باندینگ دندان وجود دارد؟

برداشت باندینگ می تواند به ریشه دندان آسیب وارد کند. البته امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، این کار به خوبی با کمک لیزر انجام می گیرد.

پاسخ دهید