هزینه باندینگ دندان

باندینگ دندان چیست؟ بررسی موارد استفاده از آن و مزایای باندینگ دندان + همراه با عکس و ویدیو باندینگ دندان

باندینگ دندان نوعی عمل زیبایی است که در آن از ماده‌ی رزین کامپوزیتِ همرنگ دندان به عنوان پوششی روی دندان و زیبا دیده‌شدن لبخند فرد استفاده می‌شود. از این روش برای ترمیم تراشه‌های دندان، بستن شکاف‌ها یا تغییر شکل و رنگ دندان استفاده می‌کنند. این عمل برخلاف سایر درمان‌های زیبایی دندان مانند ونیرهای چینی، کاملاً برگشت‌پذیر است. این روش شامل استفاده از رزین همرنگ و قرار دادن آن روی دندان است که با نور مخصوص (فرابنفش) روی دندان سخت می‌شود. در نهایت این مواد به دندان متصل می‌شود و پس از تراشیدن و شکل دادن دندانپزشک به آن، ظاهر کلّی دندان‌ها را بهبود می‌بخشد. باندینگ دندان روشی سریع و بدون درد است که با یک بار مراجعه به دندانپزشک قابل انجام است. همچنین راه حلّی مقرون به صرفه است؛ چرا که به طور قابل توجّهی ارزان‌تر از سایر درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است.


فهرست مطالب


باندینگ (پیوند) دندان چیست؟

معمولا دندان‌هایی که در اثر پر‌کردن توسط متخصص دندانپزشک، خالی شده‌اند نیاز به ترمیم دارند. همچنین اگر دندان‌ها بشکنند یا دچار لب‌پریدگی شوند، باید ترمیم شوند. باندینگ یکی از روش‌های ترمیم دندان است. بان دینگ دندان در واقع فرآیندی است که توسط آن موادی که دندان‌ها را پر می‌کنند به لایه‌های مینای دندان نفوذ کرده و قسمت‌های خالی دندان را پر می‌کند.

باندینگ دندان

جنس باندینگ معمولا از کامپوزیت است که در کم‌ترین زمان به دندان‌ها می‌چسبد. رنگ باندینگ‌ها را می‌توان با توجه به رنگ دندان‌ها انتخاب کرد و هم‌رنگ بودن آن با دندان‌ها باعث می‌شود که کسی متوجه وجود آن در دهان شما نشود.

باندینگ برای چه مواردی کاربرد دارد؟

باندینگ دندان می تواند یک نقص یا عیوب دندان را برطرف کند. بعضی از افراد برای ترمیم دندان پوسیده ، ترک خورده یا تغییر رنگ یافته از پیوند استفاده می کنند. این روش همچنین می تواند شکاف های کوچک بین دندان ها را ببندد.

زیبایی

پیوند دندان می تواند اندازه دندان را افزایش دهد. به عنوان مثال ، ممکن است شما یک دندان کوتاه تر از بقیه داشته باشید. می خواهید همه آنها به طول یکسان باشند. پیوند دندان یک روش سریع است و به زمان کمی نیاز دارد. به بی حسی احتیاج ندارید و می توانید بعد از انجام عمل به زندگی روزمره خود ادامه دهید. به طور معمول ، پیوند دندان بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

این مطلب را بخوانید
رنگ رژ لب دخترانه پرطرفدار

معرفی انواع باندینگ دندان

در روش پیوند دندان نیازی به آماده‌سازی دندان‌ها نیست یا مقدار آماده‌سازی دندان‌ها به این منظور ناچیز است. به همین خاطر به جز مواردی که از کامپوزیت برای پر کردن پوسیدگی دندان استفاده می‌شود، اغلب نیازی به استفاده از مواد بی‌حسی به این منظور نخواهید داشت. به این ترتیب پس از بررسی رنگ دندان‌های شما، به دقت کامپوزیت‌های همرنگ دندان برای ترمیم انتخاب می‌شود.

امروزه دو نوع مختلف پیوند دندان وجود دارد که عبارت است از باندینگ کامپوزیت مستقیم و پیوند کامپوزیت چسبنده:

1. باندینگ کامپوزیت مستقیم

پیوند کامپوزیت مستقیم درمانی ست که در آن از کامپوزیت‌های به رنگ دندان (سفید یا به رنگ طبیعی دندان‌ها) برای پر کردن پوسیدگی، ترمیم تراشیدگی یا ترک‌خوردگی، پوشاندن فاصله بین دندان‌ها و نیز ترمیم لبه‌های دچار خوردگی دندان‌ها استفاده می شود. در این حالت مواد کامپوزیت به‌طور مستقیم بر روی دندان قرار گرفته و با حداقل سطح تهاجم، طرح لبخند بیمار اصلاح می‌شود. در اصطلاح تخصصی به این روش ترمیم پیوند مستقیم دندان گفته می‌شود، ولی در اکثر موارد به آن به اختصار باندینگ می‌گویند.

2. باندینگ کامپوزیت چسبنده

در این نوع پیوند برخلاف کامپوزیت مستقیم، ترمیم دندان به یک دندان متصل می‌شود. این روش معمولاً برای اهداف زیبایی همراه با روکش دندان، لمینت دندان، بریج، و اینله و آنله مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب دندانپزشک پس از انتخاب رنگ مناسب پیوند، سطح دندان را با استفاده از یک محلول اسیدی مناسب کمی زبر کرده و محلول رزین کامپوزیت را بر روی دندان‌ها قرار می دهد. و با حالت دادن محلول بر روی دندان آن را به شکل دلخواه در می آورد.

باندینگ کامپوزیت چسبنده

در ادامه این مواد با استفاده از پرتو مخصوص سفت شده و این فرآیند تا زمانی تکرار می‌شود که پرکردگی یا ونیر کامپوزیت ظاهر نهایی دلخواه را پیدا کند. دندانپزشک در نهایت این مواد را صیقل می‌زند تا ظاهر آن با سطح بقیه دندان‌ها هماهنگ و طبیعی به نظر برسد.

این مطلب را بخوانید
از کجا بفهمیم لنز چشم خراب شده

آیا باندینگ دندان خطراتی وجود دارد؟

 • پیوند دندان خطرات عمده ای ندارد. به خاطر داشته باشید که رزین کامپوزیت مورد استفاده با این روش به اندازه دندانهای طبیعی شما قوی نیست.
 • این امکان وجود دارد که مواد از دندان واقعی شما جدا شوند.
 • در صورت خوردن یخ ، جویدن قلم یا مداد ، ناخن ها و یا غذای سخت یا آب نبات ممکن است پیوند دندان شما دچار تراشیدگی شود.
 • رزین همچنین مانند سایر مواد دندانپزشکی مقاوم در برابر لکه نیست. اگر سیگار می کشید یا قهوه زیادی می نوشید ، ممکن است تغییر رنگ ایجاد شود.

باندینگ دندان برای چه کسانی ایده آل است؟

دندانپزشکان پیوند دندان را برای افراد زیر توصیه می‎کنند:

1) دندان‏‌های شکسته و لب‎پریده

معمولا شکستگی یا لب‏‌پر شدن دندان‎ها بر اثر ضربه، تصادف، زمین خوردن، فعالیت‎های ورزشی، خوردن مواد سفت و سخت، بهم فشردن دندان‏‌ها در خواب، پرکننده‏‌های دندانی، تغییر ناگهانی درجه حرارت دندان و افزایش سن می‌باشد. معمولا چنین مشکلی لبخند شما را به شدت تحت تاثیر خود قرار می‎دهد.

دندان‏‌های شکسته و لب‎پریده

شما با درمان دندان‎های شکسته و لب‌پریده علاوه بر اینکه می‎توانید لبخندتان را بهبود ببخشید، از آسیب‏‌های بیشتر نیز جلوگیری نموده و سلامت دندان‌های‎تان را تضمین می‎نمایید.

2) بدرنگی دندان‏‌ها

گاهی اوقات تغییر رنگ دندان‏‌ها یا لکه‏‌های روی آن به درمان بلیچینگ یا سفید کردن دندان‏‌ها پاسخ نمی‏‌دهد. همینطور برای بعضی از افراد که از حساسیت دندان رنج می‌برند، درمان بلیچینگ زیاد ایده‎آل نیست. در چنین مواردی پیوند دندان می‎تواند راه‎حل مفیدی باشد و لکه‏ و تغییر رنگ دندان‏‌ها را بپوشاند.

3) فواصل بین دندان‎ها

فاصله‌ی بین دندان‏‌ها باعث می‏‌شود که دندان‏‌های شما نامرتب و نامتقارن بنظر برسند. پیوند دندان گزینه‎ی بسیار خوبی برای پر کردن فواصل و کوچکتر کردن آن‎ها است.

باندینگ دندان | موارد استفاده از باندینگ دندان | مزایای باندینگ دندان | طول عمر باندینگ دندان

4) دندان‏‌های بدشکل

دندانپزشک می‎تواند از ماده‏‌ی مورد بکار برده شده در پیوند دندان برای افزایش طول و عرض دندان‌‏ها استفاده کند و دندان‏‌های هم‎شکل و متقارنی را بسازد. کامپوزیت می‎تواند به لبه‏‌های دندان اضافه شود و شکل مناسبی به دندان‏‌های شما دهد. مطمئنا نتیجه، لبخند زیبایی می‎باشد که ساختار صورت شما را بهبود می‌بخشد. همینطور اگر دندان‏‌های شما کج شده باشند، دندانپزشک می‎تواند با باندینگ دندان آن‏ها را بهبود ببخشد.

این مطلب را بخوانید
روکش دندان چیست؟ + معرفی انواع روکش های دندان همراه با عکس + بهترین نوع روکش دندان کدام است؟

5) ترک دندان

دندان‏‌های ترک‏‌خورده بر سلامت دندان و لبخند شما تاثیر می‎گذارند و درمان آن‏ها بسیار مهم است. خوشبختانه پیوند دندان می‎تواند این ترک‏‌ها را پنهان کرده و آن‏ها را درمان نماید.

6) بعد از براکت دندان

بعضی از بیماران ممکن است که بعد از انجام ارتودنسی دندان از پیوند دندان برای بهبود نتیجه‎ی آن استفاده کنند. همینطور باندینگ می‎تواند هر گونه تغییر رنگ دندان ناشی از براکت‎ها را پوشش دهد.

باندینگ دندان چگونه انجام می‎شود؟

1) آماده ‎سازی

فرآیند پیوند دندان بسیار ساده بوده و نیاز به اقدامات پیشرفته‌ای ندارد. در اغلب موارد نیازی به بیهوشی نیست، مگر اینکه از آن برای پر کردن دندان پوسیده استفاده شود.

2) فرآیند باندینگ دندان

دندانپزشک در ابتدا کامپوزیتی بسیار شبیه به رنگ طبیعی دندان‌تان را انتخاب می‎کند و پس از آن شروع به زبر کردن سطح دندان‎تان می‌نماید. این کار برای این است که کامپوزیت به خوبی به دندان شما بچسبد. هنگامی که ماده‌ی رزین بر روی دندان قرار می‎گیرد، آن با قالب به شکل دندان درمی‎آید و سپس سطح آن صاف می‎شود.

فرآیند باندینگ دندان

گام بعدی خشک کردن رزین کامپوزیت است که معمولا با استفاده از نور فرابنفش انجام می‌شود و اینگونه به دندان می‌چسبد. در نهایت دندانپزشک ماده‏‌ی موردنظر را می‎تراشد تا به شکل دندان‏‌تان درآید و با آن‏ها مطابقت داشته باشد.

مزایای باندینگ دندان چیست؟

 • هزینه‌: هزینه‌ی باندینگ دندان، نسبت به ونیر سرامیکی یا دیگر روش‌های ترمیم دندان کمتر است.
 • زمان (تعداد جلسات درمان): این روش به زمان زیادی نیاز ندارد و معمولا یک جلسه‌ی 1 الی 2 ساعته طول خواهد کشید.
 • ترمیم پذیری: روش‌هایی مثل لمینت سرامیکی در صورت بروز مشکلاتی مثل شکستن یا لب پریدگی و لکه‌دار شدن ونیر، امکان ترمیم آن وجود ندارد و باید دوباره لمینت شود. اما باندینگ دندان این گونه نیست و در صورت بروز چنین مشکلاتی متخصص دندانپزشک به راحتی می‌تواند لکه‌های سطحی را صیقل داده و یا مواد پیوند جدیدی مورد استفاده قرار دهد تا لب پریدگی‌ها برطرف شوند.
 • مینای دندان: پیوند نسبت به سایر روش‌ها مثل روکش دندان، آسیب کمتری به مینای دندان خواهد زد. زیرا در مقایسه با آن‌ها، دندان‌ها کمتر نیاز به آماده سازی و یا تراشیدن دارند.
این مطلب را بخوانید
معرفی روش‌های پرشدن صورت فوری + بهترین ویتامین برای چاقی صورت کدام است؟

معایب باندینگ دندان چیست؟

 • تغییر رنگ: پیوند دندان در مقایسه با لمینت سرامیکی قابلیت تغییر رنگ بیشتری دارد. چند روز اول درمان از خوردن قهوه و نوشابه و همچنین مصرف سیگار خودداری کنید. در مواقع دیگر نیز اگر از موادی که دارای رنگدانه هستند استفاده کردید، حتما مسواک بزنید تا در دراز مدت، باندینگ دندان شما دچار تغییر رنگ نشود.
 • طول عمر: طول عمر طبیعی باندینگ، نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است. بنابراین برای افزایش طول عمر پیوند باید موارد بهداشتی دهان و دندان را به صورت کاملا جدی رعایت کنید.
 • آسیب پذیری: لمینت سرامیکی و یا روکش‌های دندان در مقابل جویدن مواد غذایی سخت تحمل بیشتری نسبت به باندینگ دارند. پس حتما مراقب باشید تا تا باندینگ دندان شما دچار لب‌پریدگی یا شکستگی نشود.

طول عمر باندینگ دندان چه مدت است؟

طول عمر مواد پیوند بستگی به میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهانی شما دارد.

طول عمر باندینگ دندان

با این وجود در بهترین شرایط طول مدت دوام و ماندگاری باندینگ دندان معمولاً 5 تا 10 سال است و احتمالاً پس از این مدت لازم است باندینگ دندان ترمیم و یا جایگزین شود.

هزینه باندینگ دندان چقدر است؟

هزینه پیوند دندان با توجه به شرایط دندان، تعداد دندان‌های ترمیم شده، درمان‌های اضافی انجام شده به همراه باندینگ و دستمزد دندانپزشک متخصص که فرآیند درمان را بر روی شما انجام می‌دهد، متفاوت می‌باشد. با توجه به اینکه ممکن است خدمات بیمه شما بخشی از هزینه درمان را پوشش دهد، لازم است قبل از شروع درمان با کارشناسان بیمه در این رابطه صحبت شده و اطلاعات لازم دریافت شود.

این مطلب را بخوانید
بهترین و قوی ترین ماسک مو خانگی

کاربردهای باندینگ چیست؟

به دلیل برخی محدودیت‌های باندینگ دندان، گروهی از دندانپزشکان این روش را برای تغییرات کوچک زیبایی، اصلاح کوتاه مدت مشکلات زیبایی دندان و اصلاح دندان‌های جلویی مناسب می‌دانند. به طور کلی کاربردهای باندینگ عبارتند از:

 • سفیدکنندگی: باندینگ کامپوزیت را می‌توان راه‌حلی برای لکه‌گیری و پرکردگی‌ها دندان‌ها دانست. برای بدست آمدن لبخند جذاب‌تر، بهتر است از این روش در کنار سایر روش‌های سفیدکننده دندان استفاده کنید. بنابراین قبل از شروع درمان باندینگ ابتدا با بهره‌گیری از سایر روش‌های سفیدکننده رنگ دندان‌های بیمار را بهبود دهید.
 • ترمیم پوسیدگی: کاربرد دیگر باندینگ ترمیم دندان‌های پوسیده است؛ همانطور که گفته شد از رزین‌های کامپوزیت برای پرکردن حفره‌های دندان‌ها استفاده می‌شود.
 • ترمیم ظاهری: از باندینگ برای بهبود وضعیت ظاهری دندان‌های شکسته، ترک خورده و آسیب‌دیده نیز استفاده می‌شود
 • تغییرات ظاهری: از باندینگ برای تغییر ظاهر دندان‌ها مانند بلند کردن طول دندان نیز استفاده می‌شود
 • جایگزین پرکننده‌ها: باندینگ یک جایگزین مناسب برای پرکننده‌های amalgam مانند نقره است
 • درمانی: در مواردی که ریشه دندان بر اثر عقب‌نشینی لثه در معرض آسیب قرار گرفته می‌توانید برای محافظت از ریشه از باندینگ استفاده کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با پیوند دندان آشنا شدید.همچنین از انواع روشهای و مزایا و معایب آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا برای انجام باندینگ دندان، آماده سازی خاصی مورد نیاز است؟

به طور کلی باندینگ برای ترمیم های جزئی مورد استفاده قرار می گیرد و به آماده سازی خاصی نیاز ندارد. اگر پوسیدگی و شکستگی دندان زیاد باشد، ممکن است تا تشخیص دندانپزشک استفاده از باندینگ در کنار برخی دیگر از روش های زیبایی دندان، مانند روکش و یا لمینت باشد.

آیا امکان برداشت باندینگ دندان وجود دارد؟

برداشت باندینگ می تواند به ریشه دندان آسیب وارد کند. البته امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، این کار به خوبی با کمک لیزر انجام می گیرد.

پیشنهاد ما به شما

بهترین دکتر پوست و مو اسلامشهر

انجام خدمات زیبایی نزد بهترین دکتر پوست و مو اسلامشهر

خدمات یک دکتر پوست و مو عموماً شامل تشخیص بیماری‌های پوست و مو، درمان آنها و مراقبت …

دیدگاهتان را بنویسید