بهترین راه ‌های درمان موخوره 

بهترین راه ‌های درمان موخوره 

درمان موخوره و روش های پیشگیری از آن بسته به عوامل به وجود آورنده آن متفاوت است. برخی عوامل تشدید کننده موخوره طبیعی و برخی محیطی است. جهت پیشگیری از بروز موخوره رعایت برخی نکات در مراقبت از موها که به پیشگیری از خشکی و شکستگی موها می گردد الزامی است. علت انواع موخوره ها (مانند آسیب دیدگی تارهای مو و شکستگی آن) ممکن است مشابه یکدیگر باشد، با این حال این به معنی این نیست که هر موخوره علل مختص به خود را ندارد.


فهرست مطالب


موخوره چیست؟

موخوره بر اثر جدا شدن و تقسیم تارهای مو به دو یا چند رشته ایجاد می شود. (سام بارنت، ‌مالک و موسس موسسه مو و استخوان). این آسیب دیدگی تارهای مو بر اثر استرس وارد شده بر فولیکول اعم از عوامل شیمیایی و یا فیزیکی به وجود می آید. اگر چه جدا کردن و بریدن تارهای مو مبتلا به موخوره راه حل قطعی است ولی روش های مختلفی برای جلوگیری و درمان موخوره وجود دارد.خانم ها به طور متوسط انواع رفتارهایی مانند برس زدن، شستشو، رنگ کردن، سشوار کردن، اتو کردن و صاف کردن مو و یا فر کردن آنها را بر روی موهای خود انجام می دهند که ممکن است زمینه را برای ایجاد موخوره مهیا کند.

انواع موخوره

همان طور که عنوان شد موخوره به دلایل مختلفی در انتهای تارهای مو به وجود می آید. در ادامه به معرفی انواع مختلف موخوره می پردازیم که سلامت مو را به خطر می اندازند.

موخوره معمول و پایه ای (Basic Split)

نوع متداول موخوره از گسترش موخوره و تقسیم شدن تارهای مو ایجاد می شود. در این حالت سلول های کورتیکال همچنان موجب انسجام تارهای مو می شود ولی بخش بزرگی از آن شروع به جدا شدن می کند. در این حالت موهای شما به تغذیه مناسب احتیاج دارند. روش های درمان موخوره که به التیام تارهای مو و رفع خشکی و آسیب دیدگی تارهای مو می کنند توصیه می شود.

بهترین راه ‌های درمان موخوره 

موخوره کوچک (Mini Split)

نوع دوم موخوره همانند نوع اول متداول بوده و به گسترش موخوره منجر می شود. در این حالت نیز سر موها تشنه هستند و نیاز به توجه فوری دارند پس قبل از آن که دیر شود برای رفع آسیب دیدگی تارهای مو اقدام کنید.

موخوره چنگالی (Fork Split)

نوع سوم موخوره کمتر از دو نوع اول متداول است. در این نوع موخوره فیبر تار مو دچار آسیب بیشتری می شود. در این حالت برای درمان می توانید از انواع ماسک مو استفاده کنید و همچنین تعداد دفعات کوتاه کردن و مرتب کردن مو خود را در سال افزایش دهید.

موخوره درختی ( Tree Split)

در نوع چهارم موخوره، آسیب دیدگی فولیکول مو در یک طرف تار مو بیش از طرف دیگر است. در این نوع موخوره سلول های کورتیکال شروع به جدا شدن می کنند. برای درمان موخوره نوع چهارم باید در اسرع وقت با استفاده از قیچی آنها را برش داد. از طرفی استفاده از محصولات مراقبتی مو که سبب جلوگیری از خشکی و آسیب دیدگی می شوند بکار برید (محصولاتی که شامل ترکیبات OFPMA است تهیه کنید).

موخوره شمعی (Candle Split)

در مورخوره نوع پنجم پوشش بیرونی مو و ظاهر آن نشان دهنده موخوره نیست ولی در هر زمان امکان بروز موخوره وجود دارد. برای درمان موخوره نوع پنجم شما نیاز به زمان دارید. با این همه از روش های درمانی مانند بکار بردن روغن های مخصوص مو برای جلوگیری از موخوره و کنترل آن استفاده کنید.

این مطلب را بخوانید
جراحی لنز چشم

موخوره گره ای ( Knot Split)

موخوره نوع ششم اغلب در موهای فرفری دیده می شود. موخوره پیچ خورده هم نام دیگر آن است. این نوع موها هنگام شانه زدن در هم گره خورده و تارهای مو شکسته می شوند. شکستگی تارهای مو موجب رشته رشته شدن تارهای مو و ایجاد موخوره می شود. اگر موهای شما فرفری است هنگام برس زدن مراقبت بیشتری داشته باشید تا به موها آسیبی وارد نشود

اصلی‌ترین علت‌های موخوره

اگر مدام بابت موخوره موهایتان کلافه هستید، شاید باید به سبک زندگی و عادت‌های خود دقت کنید. کشف علت دو شاخه شدن موها، به شما در انتخاب بهترین راهکار درمان آن کمک می‌کند. اصلی‌ترین علت‌های موخوره عبارتند از:

بهترین راه ‌های درمان موخوره 
 • رنگ کردن مو بدون توقف

رنگ‌های شیمیایی ساختار مو را تغییر می‌دهند، تا ظاهر آن را تغییر دهند. متأسفانه این تغییرات باعث ضعیف شدن موها می‌شود و آن‌ها را بیشتر در معرض آسیب قرار می‌دهد. هر بار که موهایتان را رنگ می‌کنید، رطوبت طبیعی مو از بین می‌رود و خشک‌تر و شکننده‌تر می‌شوند. به این ترتیب کوتیکول یا لایه سطحی مو ضعیف شده و مو خشک و مستعد شکافتن می‌شود. این وضعیت موهایتان را مستعد موخوره می‌کند.  پس سعی کنید فاصله زمانی بین رنگ کردن موها را حفظ کنید.

 • درمان‌های شیمیایی

اقداماتی مانند پروتئین درمانی، کراتینه یا هر اسم دیگری که برای درمان‌های شیمیایی رایج است، ساختار مو را به شدت تخریب می‌کند؛ هرچند ظاهر موها را بهتر کند.

 • استفاده بیش از حد از ابزارهای حرارتی

ابزارهای آرایش مو بدون شک کارایی زیادی در زندگی روزانه شما دارند. اما استفاده منظم از این ابزارها می‌تواند ناخودآگاه راه را برای موخوره هموار کند. ابزارهای حالت‌دهنده مو مانند سشوار، اتو و … تمام رطوبت موجود در موهای شما را از بین می‌برد و تداوم در استفاده از آن منجر به آسیب‌دیدگی و خشکی موها می‌شود. در نتیجه موها به راحتی شکاف برمی‌دارد. پس تا جایی که می‌توانید استفاده از ابزارهای حالت‌دهنده مو را محدود کنید.

 • شستشوی بیش از حد موها

درست است که شستشو بخشی از برنامه مراقبت از مو محسوب می‌شود. با این حال، زیاده‌روی در این کار بیشتر از این که مفید باشد، ضرر دارد. شستن بیش‌از‌حد موها یکی از دلایل موخوره است. در واقع با این کار تعادل رطوبت مو به هم می‌خورد و خشکی و شکافتن موها کمترین پیامد آن است.

بهترین راه ‌های درمان موخوره 
 • برس کشیدن بیش‌ از ‌اندازه

برس زدن بیش‌از‌حد در حالتی که موها خشک است، باعث شکستگی، شکاف و آسیب می‌شود. باید موهای خود را به آرامی و ترجیحا یک یا دو بار در روز برس بزنید. اگر موهایتان مدام گره می‌خورد، ابتدا از یک روغن مناسب استفاده کنید.

 • خشک کردن موها با حوله نامناسب و به روش نامناسب

نحوه خشک کردن موها با حوله می‌تواند منجر به وزی، خشکی و ضعف شود. هنگامی که برای خشک کردن موها با حوله، نیروی زیادی وارد می‌کنید، اصطکاک در مو ایجاد می‌شود که می‌تواند به ساختار کوتیکول آسیب برساند. در نتیجه، نوک موها دچار شکاف می‌شود. پس بهتر است از یک حوله میکروفایبر و به آرامی موهایتان را خشک کنید.

 • وارد کردن آسیب فیزیکی به مو

محکم بستن موها یکی از مهم‌ترین علت‌های موخوره است. وقتی موهای خود را با کش می‌بندید، روی تار مو اصطکاک وارد کرده و در نهایت به آن آسیب می‌رسانید. علاوه بر این، کشیدن مکرر تارهای مو به ریشه‌ها فشار وارد می‌کند. برای جلوگیری از آسیب بیشتر، از اسکرانچ‌های ابریشمی استفاده کنید.

 • عوامل محیطی

قرار گرفتن در معرض عوامل استرس‌زای محیطی مانند باد، نور خورشید و آلودگی موجود در هوا می‌تواند به کوتیکول مو آسیب برساند و آن را بیشتر مستعد موخوره کند.

این مطلب را بخوانید
آشنایی با انواع بیماری های پوستی و علائم رایج
بهترین راه ‌های درمان موخوره 
 • کوتاه نکردن مرتب موها

اگر نوک موها را به طور منظم کوتاه نکنید، با وجود هر نوع مراقبتی، دیر یا زود به موخوره دچار می‌شوید.

 • رژیم غذایی نامناسب

اگر رژیم غذایی شما فاقد پروتئین، ویتامین و مواد معدنی باشد، می‌تواند بر سلامت موهای شما تأثیر بگذارد.

 • ژنتیک

برخی از افراد به طور طبیعی موهای ضعیف‌تری داشته و ساختار ژنتیکی آن‌ها بیشتر مستعد موخوره است. در این شرایط با افزایش سن، موها متخلخل‌تر و مستعد آسیب می‌شوند.

نقش روغن درمانی در رفع موخوره

دو شاخه شدن مو یکی از رایج‌ترین نگرانی‌های مو است، که نیاز به توجه زیادی دارد. این مشکل ممکن است به دلیل خشکی یا ضعف مو که خود ناشی از سبک غلط زندگی و عوامل دیگر است، ایجاد شود. به هر حال عامل موخوره هر چه که باشد، روغن طبیعی و گیاهی می‌تواند آن را تا حدود زیادی خنثی کند. این روغن‌ها دارای مواد مرطوب‌کننده‌ای هستند که تار موها را تغذیه کرده و آن‌ها را هیدراته نگه می‌دارند. این روغن‌ها به جلوگیری از سفیدی زودرس مو و بهبود سلامت کلی آن هم کمک می‌کند.

بهترین راه ‌های درمان موخوره 

بهترین روغن‌ها برای از بین بردن موخوره

این روغن‌ها از دو شاخه شدن موها جلوگیری می‌کنند، کوتیکول‌ها را ترمیم، ریشه‌ها را تغذیه و آسیب‌های مربوط به نوک موها را برطرف می‌کنند. این روغن‌ها همچنین ظاهر کلی مو را بهبود می‌بخشند و آن‌ها را سالم جلوه می‌دهند. بهترین روغن‌ها برای موخوره عبارتند از:

1- روغن نارگیل

بدون شک این اولین بار نیست که درباره فواید روغن نارگیل می‌شنوید و آخرین بار هم نخواهد بود. روغن نارگیل یکی از بهترین مواد طبیعی برای پوست، ناخن و مهم‌تر از همه مو است. روغن نارگیل دارای قابلیت‌های زیادی است که مشکلاتی مانند شوره سر، کم‌پشتی، خشکی و موخوره را درمان می‌کند. البته روغن‌های طبیعی گاهی بسیار سنگین و قوی هستند، بنابراین از مقدار کم آن شروع کنید و در صورت نیاز به آن اضافه کنید. کافی است بعد از این که موهایتان را به خوبی در حمام شستید و بیشتر رطوبت آن را گرفتید، یک چهارم کف دست خود را با روغن نارگیل پر کرده و آن را روی موهای خود بمالید. ماساژ موها را با روغن نارگیل از نوک موها تا بالای ساقه ادامه دهید. سپس موهای خود را در حوله یا دستمال تمیز بپیچید و 30 دقیقه صبر کنید.

2- روغن آرگان

این محصول نه تنها ریشه مو را آبرسانی می‌کند، بلکه می‌تواند نوک موها را هم از هر گونه آسیبی در امان نگه دارد. شما باید ساقه موهایتان را مدام با روغن آرگان ماساژ دهید تا علاوه بر تقویت موها، احتمال موخوره و ریزش در آن به کمترین میزان ممکن برسد. روغن آرگان منبع ویتامین E، امگا 6، اولئیک اسید، اسیدهای چرب مفید، آنتی‌اکسیدان‌ها و عناصر ضدالتهاب است. این عناصر در کنار هم می‌توانند بسیاری از مشکلات مو را درمان کنند.

3- روغن بادام

این روغن برای موهای بلند یک نعمت به حساب می‌آید. اگر روغن بادام را به طور مداوم به موها بمالید، هیچ اثری از موخوره باقی نمی‌ماند. موخوره باعث می‌شود که مراحل رشد مو دچار اختلال شود. در روغن بادام ویتامین‌ها و عناصر آنتی‌اکسیدان زیادی وجود دارد که علاوه بر بهبود سلامت موها، موخوره را هم درمان می‌کند.

بهترین راه ‌های درمان موخوره 

4- روغن جوجوبا

این روغن مواد مغذی حیاتی موها را تامین می‌کند. مواد مغذی از قبیل؛ ویتامین C، ویتامین B، ویتامین E و روی در روغن جوجوبا، نیاز روزانه موها را تامین می‌کند. این عناصر هم موها را تقویت می‌کند، هم ریشه موها را آبرسانی می‌کند و هم از موها در برابر شوره محافظت به عمل می‌آورد. ماساژ دادن موها با استفاده از روغن جوجوبا نه تنها خشکی نوک مو را از بین می‌برد، بلکه شما را از شر دو شاخه شدن موها خلاص می‌کند.

این مطلب را بخوانید
معرفی متخصصان برتر جراحی عمومی

توصیه‌های عملی برای رهایی از موخوره

توصیه‌های زیر در صورتی که جدی گرفته شود، می‌تواند وضعیت موهای شما را به مراتب بهبود بخشد:

جلوگیری از تغییرات ساختاری الیاف مو

درست است که مراقبت‌های اولیه مو شامل برس کشیدن و شامپو زدن موها است؛ زیاده‌روی در آن می‌تواند آسیب‌هایی را که منجر به دو شاخه شدن موها می‌‌شود، تشدید کند. مطالعات نشان داده‌اند که تغییرات ساختاری در الیاف مو نتیجه برس زدن، شامپو زدن و سایر انواع روش‌های خشن است. این وضعیت به‌ویژه زمانی که موها خیس هستند، تشدید می‌شود. موهای رنگ‌شده هم بیشتر در معرض این نوع آسیب هستند. با پرهیز از برس زدن شدید و شامپو زدن بیش از حد، با دو شاخه شدن موها مبارزه کنید. کارشناسان توصیه می‌کنند موهای خود را یک تا سه بار در هفته بسته به نوع مو و پوست خود بشویید.

بهترین راه ‌های درمان موخوره 

استفاده از روغن ماهی

ممکن است روغن ماهی اولین انتخاب در زمینه درمان‌های موضعی مو نباشد، می‌تواند کلید رشد و ترمیم مو باشد. اسیدهای چرب غنی موجود در روغن ماهی، باعث تحریک گردش خون در پوست سر شده و به رشد مو کمک می‌کند. برای این کار می‌توانید دو کپسول روغن ماهی را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید. این مخلوط را روی ساقه موهایتان بمالید. موهای خود را در یک حوله بپیچید و بگذارید 40 دقیقه خیس بخورد و سپس آن را بشویید. بعضی از محققان معتقدند روغن‌های طبیعی امگا 3 و 6 موجود در روغن ماهی، تمام مشکلات مو را از بین می‌برد.

ماساژ

هرگز قدرت ماساژ روغن طبیعی به انتهای دو شاخه موهای خود را دست کم نگیرید. اگر بتوانید هر روز به ساقه‌ها و به خصوص نوک موهایتان را با روغن‌های مناسب ماساژ دهید، هم از موخوره جلوگیری کرده و هم در صورت وجود موخوره، آن را کنترل می‌کنید.

قیچی کردن نوک موها

شش تا هشت هفته یک بار، بهترین دوره زمانی برای کوتاه کردن نوک مو برای جلوگیری از موخوره است

روش‌های خانگی درمان موخوره

هیچ روش‌ قطعی برای درمان موخوره وجود ندارد، مگر قیچی کردن آن. با این وجود می‌توان تا حدود زیادی این عارضه را کنترل کرد. مثلا شما می‌توانید به کلینیک‌هایی زیبایی مراجعه کرده تا با دستگاه مخصوص موخوره را از بین ببرند. اما راه‌های خانگی هم برای کنترل موخوره وجود دارد:

استراحت دادن طولانی‌مدت به موها

رنگ مو، حرارت و درمان‌های شیمیایی مانند کراتین هر کدام به نوبه خود به موها آسیب وارد می‌کند. جمع شدن همه آسیب‌ها روی هم، باعث می‌شود که موخوره تا عمق موهایتان نفوذ کند. در قدم اول برای کنترل این عارضه، بهتر است برای مدتی هیچ گونه ماده یا فرآیند غیرطبیعی با موهایتان در تماس نباشد.

استفاده از شامپوهای بدون الکل

الکل موجود در شامپوها می‌تواند موهای شما را به اندازه‌ای خشک کند که دیگر اثری از چربی طبیعی آن نباشد. به جای آن به سراغ شامپوهای بدون الکل بروید.

اصلاح روال شستشوی مو

از استفاده از آب داغ برای شستن موها خودداری کنید، زیرا چربی و رطوبت طبیعی مو را از بین می‌برد و موهای شما را خشک می‌کند. سعی کنید موهای خود را هر روز نشویید، تا زمان لازم برای بازیابی چربی و رطوبت طبیعی را داشته باشد.

بهترین راه ‌های درمان موخوره 

استفاده از اکسسوری دوست‌دار مو

بند موهای پلاستیک و کشی با قطعات فلزی و گیره‌های فلزی عاملی هستند که باعث شکاف نوک مو می‌شوند. پس لازم است به سراغ اسکرانچی‌هایی بروید که هیچ تنشی به مو وارد نمی‌کند. اسکرانچی ابریشم و ساتن ابریشم بهترین گزینه است.

این مطلب را بخوانید
متخصص زنان

روغن‌درمانی

یکی از راه‌های احیای مو و آبرسانی به آن که موخوره را تا حدود زیادی کنترل می‌کند، روغن گیاهی مناسب است. روغن تراپی مو می‌تواند خشکی مو را به طور کامل برطرف کرده و آسیب موخوره را کمتر کند.

اصلاح روش تغذیه

کمبود مواد غذایی می‌تواند باعث ایجاد شکاف در تار موها شود. پس لازم است برنامه غذایی خود را با استفاده از عناصر زیر اصلاح کنید:

 • پروتئین؛ مانند گوشت، ماهی، شیر، پنیر، آجیل و حبوبات
 •  اسیدهای چرب امگا 3؛ مانند غذاهای دریایی، آجیل، دانه‌ها و روغن‌های گیاهی
 • روی و بیوتین؛ مانند گوشت قرمز، ماهی قزل‌آلا، قارچ، لوبیا، نخود، آجیل، آووکادو، موز و تمشک
 • ویتامین E؛ گوشت قرمز، غذاهای دریایی، لوبیا، سبزیجات با برگ سبز تیره، نخود فرنگی، کشمش و زردآلو
 • درمان موخوره شدید با وازلین 

درمان موخوره با وازلین می‌تواند موثر باشد. البته قبل از استفاده، باید موهای خود را بشویید و کامل خشک کنید.

 • مقدار کمی وازلین بردارید و آن را بین دستان خود بمالید تا گرم شود.
 • از انتهای موها تا ریشه، وازلین بزنید. 
 • تا یک ساعت موهای خود را با کلاه رنگ بپوشانید و بعد با آب گرم و شامپو بشویید.
 • برای درمان موخوره مو با وازلین حداقل یک‌بار در هفته این کار را تکرار کنید.
 • ماسک مو آووکادو

آووکادو سرشار از ویتامین E و مواد مغذی گیاهی‌ست که به حفظ رطوبت و جلوگیری از آسیب به مو کمک می‌کند. آنچه نیاز دارید ½ آووکادو و 3 قاشق چای‌خوری روغن بادام است.

بهترین راه ‌های درمان موخوره 
 • آووکادو را در یک کاسه له کنید و روغن بادام را اضافه کنید.
 • ماسک را با دست از ریشه مو تا انتهای ساقه بزنید. 
 • موهای خود را یک ساعتی با کلاه پلاستیکی بپوشانید، بعد بشویید و خشک کنید.
 • از این ماده در هفته یک‌بار استفاده کنید.
 • ماسک تخم شنبلیله

دانه‌های شنبلیله حاوی لسیتین، نرم‌کننده‌ای طبیعی‌ست که مانند یک قرص درمان موخوره عمل می‌کند. آنچه نیاز دارید، 2 قاشق چای‌خوری پودر تخم شنبلیله و 2 قاشق غذاخوری کشک است.

 • کشک و پودر تخم شنبلیله را مخلوط کنید. این مخلوط را از ریشه تا ساقه مو بزنید. 
 • موهای خود را نیم ساعتی با کلاه پلاستیکی بپوشانید، بعد بشویید و خشک کنید.
 • از ماسک تخم شنبلیله برای نتیجه بهتر، 2 بار در هفته استفاده کنید.
 • ماسک آب پیاز 

آب پیاز فولیکول‌های مو را تقویت و از موخوره جلوگیری می‌کند. آنچه نیاز دارید، 2 قاشق چای‌خوری آب پیاز، یک قاشق چای‌خوری روغن نارگیل و یک قاشق چای‌خوری روغن‌ زیتون است.

 •  همه مواد را با هم مخلوط کنید و به مو بزنید. مراقب باشید که به پوست سر نخورد.
 • موهای خود را یک ساعتی با کلاه پلاستیکی بپوشانید، بعد بشویید و خشک کنید.
 • این ماسک را تنها یک‌بار در هفته استفاده کنید.
 • ماسک روغن درخت چای 

روغن درخت چای، راهی عالی برای درمان موخوره است. برای تهیه این ماسک به 4 قطره روغن درخت چای، 4 قطره روغن بادام، 4 قطره روغن نارگیل و یک قاشق چای‌خوری ژل آلوئه‌ورا نیاز دارید.

بهترین راه ‌های درمان موخوره 
 • تمام مواد را مخلوط کنید و بعد روی موهای خود بزنید. 
 • موهای خود را یک ساعتی با کلاه پلاستیکی بپوشانید، بعد بشویید و خشک کنید.
 •  این ماسک را می‌توانید حدود 2 بار در هفته استفاده کنید.
 • ماسک گلاب 

گلاب یک ماده قابض است که به کاهش چربی و رفع شوره سر و موخوره کمک می‌کند. برای درمان موخوره به 4 قاشق چای‌خوری گلاب، یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو، یک قاشق چای‌خوری عسل و 8 قاشق چای‌خوری آب نیاز دارید. 

 • مواد را با هم مخلوط کنید. 
 • مخلوط را به موهای خود بمالید. 
 • آن را با یک کلاه رنگ برای یک ساعت بپوشانید. بعد هم بشویید. 
 • این ماسک را یک‌بار در هفته بزنید.
 • سرکه سیب رقیق‌شده
این مطلب را بخوانید
عمل بستن لوله های رحم چگونه است؟ + بررسی عوارض و مراقبتهای بعد از عمل

سرکه سیب کوتیکول‌های مو را صاف می‌کند و برای همین، از شکستن مو جلوگیری می‌کند. برای درمان موخوره با سرکه سیب به یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب و 500 میلی‌لیتر آب نیاز دارید. پس از شامپو‌کردن موهای خود، آن‌ها را با سرکه سیب رقیق‌شده با آب بشویید. از سرکه سیب و آب 2 بار در هفته استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا درمان موخوره با دستگاه موخوره گیر عوارض دارد؟

برخی از افرادی که تجربه استفاده از دستگاه موخوره گیر را دارند، بعد از چند بار استفاده و موخوره گیری اذعان دارند که تار موهایشان نازک و ضعیف می‌شود. موهای نازک در برابر عوامل متعددی مانند انواع شامپوها، رنگ‌ها و دستگاه‌های حرارتی مقاومت کمتری داشته و زودتر آسیب می‌بیند. البته تا کنون عوارض اثبات شده‌ای برای این دستگاه گزارش نشده است؛ ولی برای اینکه موهایتان آسیب نبیند بهتر است زیاد از این دستگاه استفاده نکنید

آیا موخوره باعث توقف رشد مو می شود؟

خیر، این دو ارتباطی با یکدیگر ندارند. چه شما موخوره داشته باشید چه نداشته باشید رشد یا عدم رشد موهای شما به مسائل پزشکی مرتبط است. ممکن است موخوره باعث ریزش مو شود ولی رشد مو را متوقف نمی کند. موخوره از قسمت پایینی مو شروع می شود در حالی که رشد موها مربوط ریشه مو است.  به پس برای جلوگیری از توقف رشد مو روش های از بین بردن موخوره که در این مقاله گفته شد را امتحان کنید.

آیا کوتاه کردن مو به درمان موخوره کمک می کند؟

درمان موخوره کوتاه کردن مو نیست زیرا هرچه مو کوتاه شود مجددا در قسمت‌های بالای ساقه موخوره ایجاد می‌شود. همچنین برای جلوگیری از توقف رشد مو می توانید روش های از بین بردن موخوره که در این مقاله گفته شد را امتحان کنید.

آیا درمان خانگی موخوره با وازلین موثر است؟

بله، وازلین تاثیر بسزایی در رفع خشکی مو دارد و به همین دلیل برای درمان موخوره می‌توانید از آن استفاده کنید.

درمان خانگی موخوره با روغن زیتون چگونه است؟

برای این کار کافیست مقداری روغن زیتون خالص را با انگشتانتان گرم کنید و روی موهای تمیز ماساژ دهید.

سخن پایانی

موخوره TRICHOPTLOSIS   اصطلاحی است که هنگانی که انتهای مو دو یا چند شاخه می‌شود به کار می رود.وقتی مو دچار موخوره می شود در واقع کوتیکول مو در قسمت انتهایی مو صدمه دیده  ودر این مواقع مو  زبر و بسیار شکننده خواهد شد. عارضه موخوره از چند شاخه شدن انتهای مو آغاز شده و اگر درمان نشود به سمت ریشه موها حرکت خواهد کرد. کمبود آمینو اسیدهایی به نام سیستئین و متیونین این حالت چند شاخه را ایجاد خواهد کرد اما باید بدانید دلایل بسیار زیادی در ایجاد موخوره نقش دارد که آن‌ها را نیز توضیح خواهیم داد. موخوره در خانم‌ها بسیار شایعتر از آقایان است و بسیاری از خانم ها به دنبال راه هایی برای درمان موخوره خود هستند و اولین راه حلی که برای درمان موخوره شدید شاید به فکر همه ما برسد کوتاه کردن مو است. اگر چه این راه یک روش درست است و موها را از موخوره نجات خواهد داد اما اگر به درستی نتوانید از موهای خود مراقبت کنید دوباره و شاید بارها و بارها با این مشکل موجه شوید بنابراین دانستن دلایل ایجاد موخوره برای همه افراد خالی از لطف نمی باشد .

پیشنهاد ما به شما

روکش دندان چیست؟

روکش دندان چیست؟(+مزایای استفاده از آن)

روکش دندان یکی از محصولاتی است که در دهه اخیر محبوبیت بسیار بالایی پیدا کرده …

دیدگاهتان را بنویسید