پزشکی

روماتیسم مفصلی + علل و علائم آن

رماتیسم مفصلی
155بازدید

روماتیسم مفصلی یک وضعیت التهابی مزمن است. علائم روماتیسم مفصلی شامل درد مفاصل، سفتی و ورم می‌شود. آیا خود یا اطرافیانتان به این بیماری مبتلا هستید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا دلایل این بیماری و علائم آن را بهتر بشناسید.

روماتیسم مفصلی چیست؟

روماتیسم مفصلی یا Rheumatoid arthritis یک بیماری است که موجب التهاب، درد و تورم مفاصل بدن میشود. این بیماری معمولا مزمن بوده و در دراز مدت میتواند موجب تخریب مفصل شود.

از هر صد نفر یک نفر در طول عمرش به نوعی به این بیماری مبتلا میشود. روماتیسم مفصلی میتواند زمینه خانوادگی داشته باشد. این بیماری میتواند در هر سنی بروز کند ولی معمولا در سنین بین ۶۰-۴۰ سالگی دیده میشود. روماتیسم مفصلی در زنان سه برابر شایع تر از مردان است.

علل روماتیسم مفصلی

محققان گمان دارند که ۲ عامل باعث مبتلا شدن یک فرد به این بیماریست: عوامل استعداد و عوامل بنیادی. روماتیسم مفصلی بیش‌تر مواقعی رخ می‌دهد که یک شخص مستعد در معرض عواملی قرار گرفته است که باعث ایجاد فرایند التهابی شده است. تقریبا ۱ نفر از بین هر ۱۰۰ نفر دچار این بیماری است.

جنسیت، وراثت و ژن‌ها به طور گستردهای ریسک آن که یک شخص به این بیماری دچار شود را تعیین می‌کند.

جنسیت

به نظر می‌آید جنسیت نقش بزرگی را در استعداد یک شخص به ابتلا به روماتیسم مفصلی ایفا می‌کند. خانم‌ها ۳ برابر بیش‌تر از آقایان احتمال مبتلا شدن و علائم روماتیسم مفصلی را در خود جای می دهند.

وراثت

روماتیسم مفصلی یک بیماری وراثتی نیست. ژن‌ها باعث ایجاد این بیماری نمی‌شوند، صرفا فقط در خطر گسترش آن موثر هستند.

این مطلب را بخوانید
درباره سرطان پروستات بدانید

ژن‌های خاص

افرادی که انواع خاصی از ژن‌های گلبول سفید (HLA) را دارند نسبت به کسانی که ژن‌های دیگری دارند بیشتر ممکن است به روماتیسم مفصلی دچار شوند.

استعمال سیگار

سیگار کشیدن یکی از عوامل شناخته شده‌ای است که باعث ابتلا به علائم روماتیسم مفصلی در افراد می‌شود.

سیگار و روماتیسم

همچنین شواهدی وجود دارد که افرادی که سیگار می‌کشند اگر به این بیماری دچار شوند از نوع شدید آن را تجربه خواهند کرد.

عوامل بنیادی

بسیاری از افرادی که حامل ژن HLA هستند هرگز به این بیماری دچار نشده‌اند. در واقع، هنگامی که یکی از دو قلو‌های همسان دچار روماتیسم مفصلی می‌شود، احتمال آنکه دیگری نیز مبتلا شود ۱ به ۳ است. این به آن معنا است که عوامل دیگری هم باید وجود داشته باشند تا یک شخص به این بیماری دچار شود.

عفونت

محققان گمان دارند که دگرگونی جمعیت‌های باکتریایی در روده و یا در دهان ممکن است جزو عوامل محیطی باشد که باعث ابتلا به روماتیسم مفصلی می‌شود. یکسری شواهد وجود دارد که عفونت اطراف بافت‌های دندانی عامل خطر برای ابتلا به این بیماری است.

استرس

بیمارانی که دچار استرس یا سابقه مشکل روحی قبل از دچار شدن به روماتیسم بوده‌اند. حوادث استرس‌زا در زندگی (مثل طلاق، تصادف، عزاداری و. . . ) باعث می‌شود ابتلا در آن‌ها شایع‌تر شود.

علائم روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی مجموعه ای از علائم است. مهمترین علامت روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید درد و خشکی صبحگاهی مفاصل بدن بخصوص دست همراه با احساس ضعف و خستگی است که بصورت تدریج در عرض چند هفته تا چند ماه ایجاد شده و شدت میابند.

این مطلب را بخوانید
سیر تا پیاز بیماری مننژیت

علائم روماتیسم مفصلی به سه دسته تقسیم میشوند. علائم عمومی، علائم مفصلی و علائم غیر مفصلی.

علائم عمومی

علائم عمومی در ۷۰ درصد موارد شروع روماتیسم مفصلی با علائم عمومی مانند ضعف، کاهش اشتها، درد مبهم عضلات و احساس خستگی است. بیمار ممکن است ماهها قبل از اینکه دچار درد و تورم مفصل شود این علائم را داشته باشد.

علائم مفصلی

علائم مفصلی در ۳۰ درصد موارد شروع روماتیسم مفصلی با بروز علائم مفصلی است که عبارتند از

 • درد مفصل که با حرکت آن یا فشار بر آن بیشتر میشود
 • تورم مفصل
 • در مواردی که مفاصل اندام تحتانی درگیر میشوند بیمار در حین راه رفتن دچار لنگش میشود
روماتیسم مفصلی
 • احساس خشکی مفصل که در صبح بیشتر است و بعد از گذشت چند ساعت بهتر میشود
 • قرینه بودن مفاصل درگیر

علائم غیر مفصلی

این علائم در ۴۰ درصد از بیماران وجود دارد و بیشتر در بیمارانی دیده میشود که Rheumatoid factor در آزمایش خون آنها بالا است. مهمترین این علائم عبارتند از

 • برجستگی های بدون درد زیر پوست که به آنها ندول های روماتیسمی Rheumatoid nodules میگویند و در یک چهارم بیماران وجود دارد. این برجستگی ها بیشتر در اطراف مفاصل و نقاطی که در حال فشارند دیده میشوند مانند پشت ساعد و آرنج و پشت سر. این برجستگی ها گاهی اوقات آسیب دیده و عفونی میشوند.
 • درگیر شدن بافت ریه و پرده های اطراف آن که میتواند موجب تنگی نفس شود
 • درگیر شدن عروق خونی در هر جایی از بدن که بیشتر در عروق پوست و دستگاه عصبی است ولی میتواند در عروق خونی روده، طحال، لوزالمعده، ریه، کبد، گره های لنفاوی و کبد هم باشد. درگیری عروق در هر کدام از این اعضاء میتواند علائم مخصوص به آن عضو را ایجاد کند.
 • درگیر شدن و آسیب چشم در یک درصد از بیماران ایجاد میشود. سفیدی چشم ملتهب و قرمز شده و چشم خشک میشود.
 • التهاب در اطراف تاندون ها
 • کم خونی
 • تب
این مطلب را بخوانید
همه چیز درباره سنگ کلیه

درمان روماتیسم مفصلی

به طور کلی درمان روماتیسم مفصلی در درجه اول دارو درمانی می باشد که دارو های آن کورتون ها و درمان های خط اول می باشد که باعث کاهش درد تورم خشکی صبحگاهی و مانع پیشرفت بیماری می شود.

پردنیزولون

این بیماری معمولاً به دوزهای پایین پردنیزولون مثل 7.5 میلی گرم به خوبی پاسخ می دهد که این خود کمک به تشخیص بیماری می کند.
در علائم شدیدتر ممکن است از نیاز باشد تا از دوزهای بالا استفاده نمود.

متوترکسات

یکی دیگر از داروهای بسیار مناسب در درمان رماتیسم مفصلی متوترکسات می‌باشد که مانع پیشرفت بیماری و تخریب مفصل و همینطور باعث کاهش نیاز به مصرف کورتون ها می شود.
البته باید با تستهای کبدی و آزمایش‌های خون مراقب عوارض این دارو بود.
این دارو در افزاد حامله نباید تجویز کرد و در صورت قصد حاملگی باید از ۶ ماه قبل این دارو را قطع نمود .

متوتروکسات

این دارو در حدود ۱۰ میلی گرم در هفته تجویز می‌شود و روزهای دیگر هفته باید اسید فولیک مصرف نمود تا از عوارض متوترکسات پیشگیری شود .

داروهای سرکوبگر ایمنی

این داروها عبارتند از تیوپرین، لفلونانید، سیکلوسپورین و …

سایر دارو ها

دارو هایی مانند هیدروکسی کلروکین و سولفاسالازین نیز می تواند به درمان این بیماری کمک کند.

داروهای بیولوژیک

یکی از پیشرفت های جدید در درمان رماتیسم مفصلی داروهای بیولوژیک می باشد.

چند نمونه از این داروهای بیولوژیکی عبارتند از :

 • آلتبرل
 • سینورا
 • رمیکید

عوارض روماتیسم مفصلی

 • ندول روماتیسمی: روماتوئید یا ندول روماتیسم بافت بدن هست که بر روی مناطقی که دارای اثر فشاری می باشد(مانند آرنج) بیشتر دیده می‌شود ولی این نوع ممکن است در همه جای بدن مثل قلب و ریه نیز ایجاد شود .
 • استعداد به عفونت: بیماری آرتریت روماتوئید به دلیل اختلال سیستم ایمنی باعث عفونت میشود که معمولاً واکسیناسیون برای این بیماران شدیداً توصیه می شود.
  واکسن هایی مثل زونا، پنومونی کرونا و آبله مرغان حتما تزریق شود.
 • سندروم تونل کارپال: تنگی تونل کارپ که به دلیل التهاب و فشار روی عصب مدین با اش باعث گزگز و بی حسی انگشتان می شود. لازم به ذکر است هر فردی که مبتلا به تونل کارپال دو طرفه می باشد باید آزمایشات روماتیسم مفصلی بررسی شود.
 • پوکی استخوان: روماتیسم مفصلی باعث افزایش تحقیق و پوکی استخوان می‌شود و بنابراین درمان زودهنگام بیماری باعث پیشگیری آن خواهد شد.
پوکی استخوان و روماتیسم مفصلی
 • مشکلات قلبی: افزایش گرفتگی شریان های قلبی به دلیل التهاب یکی از عوارض دیگر روماتیسم مفصلی میباشد.
این مطلب را بخوانید
"سنگ کیسه صفرا"، بررسی علل و علائم

سخن پایانی

در این مقاله خواندیم که روماتیسم مفصلی یک وضعیت التهابی مزمن است. علائم بسیاری از خود بروز می‌دهد اما درمان‌هایی برای آن وجود دارد. شناخت درست علائم اولین گام برای اقدام به درمان بیماریست. امید است این محتوا کمکی در این راستا به شما کرده باشد. نظرات و سوالات خود را در کامنت‌ها برای ما بنویسید.

آیا روماتیسم درمان دارد؟، داروهای تسکین دهنده درد کدام است؟

بله،کاهش التهاب مفصل در روند درمان بسیار موثر است.گاهی با مصرف ضدالتهاب ها و رعایت شیوه زندگی مناسب،بیمار بهبود پیدا کرده و نیاز به مصرف دارو ندارد.
داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی(NSAID) مانند ایندومتاسین و سلکوکسیب و نیز کورتون سیستمیک مانند پردنیزولون از شدت درد می کاهد.

آیا بيماری روماتيسم ارثی است؟

روماتیسم انواع مختلفی دارد، برخی زمینه ژنتیکی داشته که فرد را مستعد بیماری می کند.

چه مواد غذایی برای روماتیسم مفصلی مضر است؟ کدام‌مواد غذایی سودمند است؟

مواد غذایی و تغذیه مناسب نقش مهمی‌ در مقابله با بیماری روماتیسم و برخی از بیماری‌های ناشی از آن مانند روماتوئید پلی آرتریت دارند. در واقع برخی مواد غذایی خواص التهاب زدایی دارند در حالی که برخی دیگر التهاب زا هستند؛ بنابراین لازم است  در گام اول مصرف مواد غذایی التهاب‌زدا را افزایش و مصرف مواد غذایی التهاب زا را کاهش داد تا درمان روماتیسم موثر واقع شود. لازم است مصرف مواد غذایی حاوی میزان بالای سدیم (نمک) کاهش داده شود تا مشکل احتباس آب که در نتیجه دریافت کورتون بروز می‌کند کاهش یابد. برخی عناصر مغذی برای مقابله با روماتیسم مفید هستند مانند مس و سلنیوم که اولی برای نگهداری و حفظ غضروف‌ها و استخوان‌ها و دومی‌برای مقابله با دردهای مفاصل موثر هستند.دانه های روغنی مانند بادام،گردو، فندق و ماهی های حاوی امگا ۳ مانند قزل آلا بسیار مفید هستند.

این مطلب را بخوانید
سیر تا پیاز ادینوفاژی + اگر بلع دردناک دارید بخوانید!

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3bbTdyjhttps://b2n.ir/y62587
https://cutt.ly/BRPXrWeyun.ir/sj8w05
https://1ea.ir/hTsMhttp://iwo.ir/v4bgi

پاسخ دهید