تزریق ژل و چربی

برای افزایش حجم و فرم دهی به صورت آیا تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی؟

افزایش سن و گذر زمان باعث می‌شود پوست حالت صاف و یک‌دستی خود را از دست بدهد و چروک شود. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند این چروک‌ها را به‌نوعی از بین ببرند یا اثر آن را کم‌رنگ‌تر‌ کنند. به‌همین دلیل تصمیم به تزریق چربی یا ژل می‌گیرند. اما کدام یک از این ۲ روش بهتر است؟ این موضوع را می‌توان از جنبه‌های مختلف بررسی کرد. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید تزریق ژل یا چربی کدام بهتر است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.


فهرست مطالب


تزریق ژل به صورت چیست؟

در این روش با استفاده از ژل یا فیلر که موادی ژله مانند است؛ و تزریق آن به نقاط مختلف صورت، حجم و فرم دلخواهی در آن نقاط ایجاد می‌شود. مناطقی از صورت که با تزریق ژل می‌توانند فرم و حجم بهتری بیابند؛ گونه‌ها، زیر چشم، خطوط پیشانی، شقیقه، لب، خط خنده، چانه، فک و بینی هستند. تزریق ژل بسته به ماده تشکیل دهنده آن می‌تواند دائمی و موقت باشد که البته ژل های دائمی این روزها منسوخ شده و در اغلب مراکز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. زیرا با تزریق این مواد، مشکلات فراوانی برای فرد ایجاد می‌شود.

تزریق ژل و چربی

رایج ترین نوع ژلی که این روزها تزریق می‌گردد، ژل هیالورونیک اسید است که بدون ایجاد عارضه می‌تواند نتایج خوبی داشته باشد. این ماده علاوه بر افزایش حجم مقطعی در صورت، با تحریک پوست به کلاژن سازی، حتی پس از پایان ماندگاری ژل، فرم و حجمی بهتر نسبت به پیش از تزریق ایجاد می‌کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عوارض قرص ضد بارداری چیست را بخوانید.

این مطلب را بخوانید
آشنایی با برندهای ایمپلنت دندان در ایران + بررسی انتخاب بهترین نوع ایمپلنت

مزایای تزریق ژل:

این روش نیز با مزایای مختلف طرفداران زیادی دارد. در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کاهش چشمگیر چین و چروک

تزریق ژل روشی غیرتهاجمی برای از بین بردن اثرات پیری است و به مراقبت‌های قبل و بعد خاصی نیاز ندارد.

روند راحت

این عمل بر خلاف تزریق چربی تورم کمی دارد و فرد می‌تواند بلافاصله بعد از تزریق به زندگی روزمره ادامه بدهد.‌ از طرفی دیگر نیاز به عمل و برش پوست ندارد.

هزینه کمتر نسبت به تزریق چربی

هزینه تزریق ژل در هر جلسه کمتر از تزریق چربی است اما باید توجه داشته باشید که تزریق چربی نتیجه ماندگارتری نسبت به تزریق ژل دارد.

معایب تزریق ژل:

همان‌طور که قبل‌تر نیز اشاره کردیم بین تزریق ژل یا چربی، ژل دوام زیادی ندارد و برای نتیجه‌گیری همیشگی باید هر چند ماه تزریق را تکرار کنید. به دلیل تکرار جلسات هزینه کلی برای نتیجه نهایی بیشتر می‌شود. به‌شکل کلی تزریق ژل خطر خاصی ندارد اما تزریق یک ماده خارجی به بدن شما همیشه خطر واکنش‌های آلرژیک و سایر عوارض جانبی را در پی دارد. به همین دلیل زمان انتخاب دکتر جراح پلاستیک باید بسیار دقت کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جراحی ماموپلاستی چیست را بخوانید.

تعدادی از بیماران تغییر رنگ پوست یا برجستگی‌هایی را گزارش داده‌اند که تا چند ماه نیز از بین نرفته است. در موارد نادرتر افراد فلج عصبی و مرگ سلول‌های پوست را در ناحیه تزریق تجربه کرده‌اند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: ادینوفاژی و دیسفاژی

تزریق ژل برای نواحی زیر مناسب است:

  • لب
  • خطوط اطراف دهان
  • چروک‌های صورت
این مطلب را بخوانید
ژنیوپلاستی چیست؟ + بررسی نحوه جراحی، مزایا و معایب ژنیوپلاستی

در مقابل تزریق چربی برای نواحی زیر مناسب است:

  • گونه
  • حلقه‌‌های سیاه زیر چشم
  • چانه
  • فک

لازم به ذکر است گاهی بسته به شرایط دکتر زیبایی ممکن است تزریق ژل یا چربی را به‌جای هم استفاده کند.

تزریق چربی به صورت چیست؟

تزریق چربی یکی از ایده‌آل ترین روشهای افزایش حجم است. در این روش سلولهای چربی از مناطقی در بدن که با حجم زیادی از چربی مواجه هستند (مانند ران، شکم و پهلوها)؛ برداشته می‌شود. پس از مرحله استخراج چربی، با قرار دادن چربی در سانتریفیوژ تحت تاثیر چرخش زیاد و سریع، سلولهای چربی از مواد دیگر جدا شده و آماده تزریق می‌گردند؛ و در مرحله تزریق، پس از آماده سازی سلولها، پیوند چربی به قسمتهایی از صورت که نیازمند افزایش حجم و فرم دهی هستند انجام می‌شود. مناطقی از صورت که می‌تون تزریق چربی صورت را در آنها انجام داد ، تقریبا مشابه تزریق ژل هستند.

تزریق ژل و چربی

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: زنجبیل و یائسگی زودرس

ماندگاری تزریق چربی از مواردی است که می‌تواند بسیار متغیر باشد؛ زیرا به عوامل گوناگونی مانند مهارت پزشک در تزریق، مراقبتهای پس از تزریق چربی، سبک زندگی و قابلیت های بدنی خود فرد بستگی دارد و می‌تواند از چند هفته تا چند سال دوام داشته باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آمپول فشار در زایمان طبیعی چیست را بخوانید.

مزایای تزریق چربی:

در مقایسه تزریق ژل یا چربی باید بگوییم که تزریق چربی مزایایی دارد که باعث می‌شود بسیاری از افراد آن را به تزریق ژل ترجیح بدهند. در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

این مطلب را بخوانید
ما یک رنگیم، یک رنگ برای مبارزه با سرطان پستان

نتیجه و ماندگاری عالی

در تزریق چربی از سلول‌های زنده چربی بدن استفاده می‌شود. به‌همین دلیل نتیجه کار بسیار طبیعی می‌شود و ماندگاری بالایی نیز دارد.

استفاده نکردن از مواد شیمیایی و عوارض جانبی کم

برخی افراد به مواد تشکیل‌دهنده ژل حساسیت دارند و ممکن است عوارض جانبی تزریق برای آن‌ها مشکل ایجاد کند. برای این افراد تزریق چربی گزینه‌ای مناسب‌تر است.

بهبود بافت و رنگ صورت

بررسی نتیجه تزریق ژل یا چربی نشان می‌دهد که چربی منبع غنی از سلول‌های بنیادی است که به جوانسازی و بهبود بافت پوست نیز کمک می‌کند.

کاهش قابل توجه چین و چروک

چربی را می‌توان به هر ناحیه از صورت تزریق کرد و از این نظر محدودیت ندارد. در نتیجه با افزایش حجم، چین و چروک‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

معایب تزریق چربی:

ممکن است بعد از تزریق اولیه چربی مقداری از آن جذب بدن شده و اثرات اولیه آن تا حدودی کم‌رنگ شود. در نتیجه دکتر زیبایی با توجه به خواسته بیمار ممکن است بیشتر از ۱ جلسه را برای تزریق در نظر بگیرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عمل بستن لوله های رحم چگونه است را بخوانید.

با این‌حال اگر پزشک مهارت و تجربه بالایی داشته باشد، می‌تواند با در نظر گرفتن حجم مناسب چربی و کاهش حجم احتمالی، تعداد جلسات را به حداقل برساند. اگر در انتخاب تزریق ژل یا چربی شک دارید، باید بگوییم که تزریق چربی تورم زیادی را به همراه دارد و نتیجه نهایی آن تا چند هفته بعد مشخص نخواهد شد.

مقایسه تزریق ژل و تزریق چربی در صورت

در این بخش تزریق ژل و تزریق چربی را در موارد مختلف با هم مقایسه می‌نماییم که عبارتند از:

این مطلب را بخوانید
متخصص غدد رشد قد

طول مدت انجام تزریق

در تزریق ژل به دلیل اینکه ماده قابل تزریق از پیش ساخته شده است، فقط یک مرحله تزریق وجود دارد. ولی در تزریق چربی به این جهت که سلولهای چربی باید برداشته شوند؛ سپس آماده سازی گردند و در نهایت تزریق انجام شود، مراحل بیشتر و به الطبع زمان بیشتری هم صرف می‌گردد.

عوراض

هر کدام از این روشها عوارض خاص خود را دارند. معمولا پس از تزریق چربی حجم کبودی، تورم و التهاب بیشتر از تزریق ژل است. علاوه بر آن در محل برداشت چربی هم ممکن است این عوارض کم و بیش دیده شود. ولی امکان ایجاد آلرژی در تزریق چربی بر عکس ژل وجود ندارد.

ماندگاری

ماندگاری ژل یا فیلردر حدود 6 الی 12 ماه است و پس از آن برای بقاء نتایج، تزریق باید تکرار شود. ولی در تزریق چربی برای ماندگاری بیشتر ممکن است سه تزریق با فاصله زمانی چند ماهه انجام شود. سپس ماندگاری این روش به بیش از 10 سال هم می‌تواند برسد. ضمن اینکه هر کدام از این دو روش در مناطق مختلف صورت، بر اساس حرکت آن منطقه، ماندگاری متفاوتی هم دارند. مثلا در قسمت لب و خط خنده که حرکت پوست بیشتر است ماندگاری تزریق کمتر می‌شود.

با این وجود تزریق ژل لب و خط خنده می‌تواند ماندگارتر از تزریق چربی باشد. و حتی در مواردی که فقط قرار است تزریق در این نقاط انجام شود؛ بسیاری از پزشکان ترجیح می‌دهند؛ تزریق ژل انجام دهند.

هزینه ها

هزینه تزریق ژل به دستمزد پزشک برای تزریق و از آن مهمتر، مقدار و قیمت ژلی که قرار است مورد استفاده قرارگیرد؛ دارد. در برآورد هزینه تزریق چربی، دستمزد پزشک اهمیت بیشتری دارد و پس از آن میزان چربی مورد نیاز در هزینه‌ها تاثیرگذار است. به همین دلیل نمی‌توان به طور دقیق گفت هزینه کدام روش بیشتر یا کمتر است.

این مطلب را بخوانید
انواع شایع بیماری‌های پوستی را بشناسید

سخن پایانی

شما در این مقاله با تزریق ژل و چربی برای صورت آشنا شدید. همچنین از مزایا و معایب آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مدت زمان دوره ریکاوری در تزریق چربی و تزریق ژل چقدر است؟

تزریق ژل عوارض و دوره ریکاوری کوتاهی دارد. اما دوره ریکاوری تزریق چربی بسته به بدن بیمار و مهارت پزشک ممکن است یک تا ۲ هفته طول بکشد.

استفاده از دو روش تزریق ژل و تزریق چربی به طول همزمان امکان پذیر می باشد؟

بله. برای مثال ممکن است پزشک حجم از دست رفته صورت را با تزریق چربی جبران کند اما برای پر کردن خطوط باریک چین و چروک به تزریق ژل نیاز داشته باشد.

پیشنهاد ما به شما

بهترین کرم پودر از نظر پزشکان

بهترین کرم پودر از نظر پزشکان

بهترین مارک کرم پودر خوب اولین موردی که قبل از خرید کرم پودر باید به …

دیدگاهتان را بنویسید