نماد سایت مجله پزشکی – سلامت ایران مدیسن نیوز

انواع شایع بیماری‌های پوستی را بشناسید

انواع بیماری پوستی

پوست بخش گسترده و حساسی از بدن است که مهمترین دیواره دفاعی ما در مقابل بیماری‌ها و آسیب‌های محیطی‌ست. از این‌رو افراد باید درباره بیماری‌هایی که پوست را درگیر می‌کنند اطلاعات کلی داشته باشند. در صورت بروز هر بیماری پوستی باید سریعاً به تشخیص آن و درمان اقدام نمود. با مجله پزشکی – سلامت همراه باشید تا با انواعی ازعارضه‌های پوستی آشنا شوید.

انواع بیماری‌های پوستی

مهم ترین و شایع ترین بیماری های پوستی که وجود دارد موارد زیر هستند:

۱) بیماری‌های پوستی: کراتوز اکتینیک

اگر زمان زیادی را در بیرون از منزل گذرانده اید ، ممکن است متوجه لکه های پوستی ، پوسته پوسته شدن و لکه هایی در صورت ، دست ها ، ساعد ، گردن یا پوست سر خود شوید. این لکه ها ، به نام کراتوز اکتینیک یا کراتوز خورشیدی ، یک بیماری پوستی است.. مقاله درمان یائسگی زودرس را بیشتر بخوانید. 

افراد دارای پوست معمولی به ویژه مستعد ابتلا به کراتوز اکتین هستند.

هشدار 

در حالی که این رشد می تواند سالها طول بکشد تا توسعه یابد ، اما بعضی اوقات آنها به سرطان پوست تبدیل می شوند ، به این معنی که تشخیص زودرس و درمان توصیه می شود.

۲) لکه های مادرزادی

اکثر مردم می دانند که نشانه ها یا نشانه ها و شکافهایی روی پوست که از بدو تولد آشکار می شوند ، معمولاً بی ضرر هستند.

چه موقع باید علائم پوستی مادرزادی درمان شود؟

در حالی که برخی از نشانه ها با افزایش سن محو می شوند یا از بین می روند ، برخی دیگر با گذشت زمان می توانند در اندازه و تیرگی افزایش پیدا کنند. که این امر باعث می شود افراد احساس بی انگیزگی  کنند و بر عزت نفس آنها تأثیر بگذارد.درباره ادینوفاژی و دیسفاژی بیشتر بدانید.

در تعداد بسیار محدودی از موارد ، نشانه های گاه به گاه باید از بین بروند. زیرا خیلی سریع رشد می کنند، یا حتی روی اندام داخلی رشد می کنند ، یا به یک وضعیت پزشکی دیگر مربوط می شوند.

درمان لکه های پوستی  مادرزادی 

بیمارانی که به دلایل آرایشی یا پزشکی در مورد یک علامت تولد نگران هستند باید توسط یک متخصص پوست و مو ارزیابی شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی را بخوانید.متخصصان پوست ، گزینه های مختلفی برای از بین بردن یا کاهش ظاهر علائم مادرزادی پیشنهاد میکنند  :

۳) بیماری‌های پوستی: ملاسما

ملاسما بیماری پوستی برای خانم ها است (به ویژه خانمهای باردار، زنانی که داروهای ضد بارداری خوراکی مصرف می کنند، یا خانم هایی که تحت عمل جراحی جایگزینی هورمون قرار می گیرند) است.

بیشتر بخوانید: علائم بیماری لوپوس در زنان

علائم بیماری پوستی ملاسما 

دلیل بروز و رفع طبیعی بیماری ملاسما

روشهای درمان بیماری پوستی ملاسما

۴) تاول

عنوان تاول برای همگان آشناست . بیشتر عوامل ایجاد تاول اشتباه فردی است. گاها به دلیل برخی عوامل طبیعی همچون ، موقعیت جغرافیایی و تغییرات فصلی به وجود می آید . عوامل فردی همچون :

علامت ایجاد بیماری پوستی تاول

نکات درمانی بیماری تاول 

۵) بیماری‌های پوستی: خال

بیشتر اوقات ، خال ها به سادگی لکه هایی روی پوست هستند که نتیجه خوشه ای از سلولهای رنگدانه است. با گذشت زمان، آنها ممکن است رشد کرده و روشن تر یا تاریک تر شوند. به خصوص اگر در معرض آفتاب قرار بگیرند. مقاله درمان پسوریازیس با ادرار را بخوانید.

کدام دسته از خال ها خطرناک است ؟ 

در حالی که بیشتر خال ها غیر سرطانی و بی ضرر هستند، برخی از خال ها خطر ابتلا به ملانوم ، کارسینوم سلول یا سرطان سلول پایه را دارند. اگر خال صاف شده است، خونریزی یا گریستن مایعات را آغاز کرده، یا شکل و رنگی ناهموار دارد – یا اگر اخیراً در اندازه ، رنگ یا شکل آن تغییر کرده است – باید از متخصص پوست خود بخواهید که آن را برای سلول های سرطانی بررسی کند.  بعضي از بيماران ممكن است به دلايل زيبايي و آسودگي ، خال هاي برداشته شده را نيز انتخاب كنند. اين امر به آساني براساس سرپايي انجام مي شود.

 6) اگزما 

اگزما یا درماتیت آتوپیک یک بیماری مزمن پوستی است که باعث خشک شدن پوست، التهاب، خارش و قرمزی می شود.

علائم بروز بیماری پوستی اگزما

پیشگیری و درمان بیماری اگزما 

در برخی موارد، اجتناب از اگزما خفیف می تواند با انجام دادن موارد زیر صورت گیرد :

موارد شدیدتر مانند مواردی که قسمتهای زیادی از بدن را پوشانده است ، مواردی که همراه با زخمهای اووزنوز و کسانی که شواهد عفونت دارند ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره شایع‌ترین بیماری‌های پوستی سخن گفتیم. هرگز فراموش نکنید که درمان‌های خودسرانه می‌تواند بزرگترین لطمه را به سلامت شما وارد کند. گاه این عوارض می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد. بنابراین برای درمان آن‌ها حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

خروج از نسخه موبایل